Jump to content

Czy to normalne czy to już fobia?


JackSparrow

Recommended Posts

Dzień dobry. Mam obawy jeśli chodzi o zachowania Żony i bardzo proszę o wypowiedź. Żona wiele rzeczy, które są przynoszone do domu np. ze sklepu, z samochodu, ogólnie z zewnątrz uważa za brudne. Najpierw przeciera je chusteczką antybakteryjną lub spirytusem, dopiero potem chowa. Takie rzeczy czasami z braku czasu lądują na ziemi i czekają na "wyczyszczenie". Jeśli dziecko w tym czasie dotknie takiego przedmiotu, natychmiast odsyła je do mycia rąk. Podobnie wychodząc z domu po zamknięciu drzwi dezynfekuje ręce po klamce. Po wizycie u lekarza i powrocie do domu, jeśli ma jakieś np. recepty, przeciera je chusteczką antybakteryjną. Po przygotowywaniu kurczaka, odkaża blaty spirytusem, często potem idzie się kąpać. Wychodzi z toalety publicznej, dezynfekuje ręce, ale dezynfekuje też zewnętrznie flakonik z płynem do dezynfekcji. Wzbrania się przed tym, żebym ją dotknął ponieważ jedziemy samochodem i dotykam kierownicy, którą dotykałem wcześniej po zrobieniu zakupów, po czym nie zdezynfekowałem rąk. Mycie rąk/dezynfekcja przesyłek od kuriera. Po wspólnej zabawie naszego dziecka z innym dzieku na placu zabaw, dezynfekuje mu ręce, proponuje rodzicom drugiego dziecka, że też mu zdezynfekuje, ponieważ naszemu zdezynfekowała, a istnieje prawdopodobieństwo, że podczas wracania z placu zabaw, dzieci się złapią za ręce. Inny przykład po załadowaniu bębna praniem, przed wyciąganiem ZAWSZE dezynfekuję drzwiczki, żeby wyciągane potem pranie, nie dotkneło. Martwię się o Żonę, że to coś więcej niż higiena. Żona mówi, że ją nękam i mam dać spokój, ona tak będzie robić bo tak lubi, nie jest to dla niej problemem i ma spokój w głowie. Sugeruje, że to ja mam problem, że jej wmawiam, że ma problem. Bardzo proszę napisać, kiedy to wszystko i czy jest normalne, a kiedy może to już być jakaś fobia? Jak postępować? Ja dla odmiany źle się czuję, gdy Żona daje mi plyn do dezynfekcji po tym jak przywitam się z sąsiadem podająć ręcę, albo otwieram za klamkę osiedlową furtkę. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Witam,

Nie jestem psychologiem, ale według mnie takie zachowania Pana żony nie jest normalne. Konieczna jej jest jej terapia u specjalisty. Trzeba działać od razu,bo te zachowania będą się nasilać i spowoduje to,że żona nie będzie wstanie nad tym zapanować. Do tego ucierpi na tym cała rodzina. Mi to wygląda na natręctwa na tle nerwowym,ale to musi ocenić psycholog bądź psychiatra. 

Musi Pan jakoś przekonać żonę do szukania pomocy u specjalistów,bo to wygląda na poważny problem. Ja rozumiem czyścić mieszkanie i dezynfekować po chorobie członka rodziny,ale tak codziennie bez przyczyny to już przesada i na pewno to nie jest normalna sytuacja. Nie można też mieszkać w sterylnych warunkach,bo to działa w przeciwny sposób. Organizm człowieka musi mieć styczność z zarazkami ,bo tak właśnie działa nasz układ odpornościowy,aby stale walczyć z drobnoustrojami. 

Mam nadzieję, że pomogłam i trzymam kciuki ,aby udało się Panu jak najszybciej namówić żonę na terapie. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
    
    
  • 0 comments
   Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
  • 0 comments
   Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
    
    
    
  • 0 comments
   Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
    
    
  • 0 comments
   Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.