Jump to content

Nasilony lęk


Recommended Posts

Witam , mam na imię Patrycja , cierpię na nerwice lekową..mam silne zawroty glowy przez co boje sie wychodzić z domu  czy prowadzić auto. Ciągłe myśli ze zaraz upadne , zemdleje...nie wiem juz co robic.

Wiem ze to wszystko jest tylko i wyłącznie w głowie i czym częściej o tym mysle to sie nasila , a gdy zajme czyms glowe ustaje.. nie wiem co robić , prosze o pomoc

Link to comment
Share on other sites

Cześć Patrycjo. Zawroty głowy to tak zwany objaw psychosomatyczny. Bierze się właśnie z tego silnego lęku. A lęk bierze się z Twoich różnych burzliwych uczuć, które w sobie dusisz. Musisz z kimś o tym porozmawiać. Masz kogoś takiego? Oczywiście najlepiej byłoby rozmawiać regularnie z psychoterapeutą, ale na początek dobry, zaufany przyjaciel też by wiele pomógł.

Link to comment
Share on other sites

Mało prawdopodobne jest, że zemdlejesz. Moim zdaniem nie powinnaś się tego obawiać. Ale z zawrotami głowy prowadzić samochodu już zdecydowanie nie polecam. Mówisz, że to wszystko jest wyłącznie w głowie, a to nie do końca prawda. Wszystkie przeżywane przez nas emocje w jakiś sposób wpływają na całe ciało. Gdy jesteśmy zdenerwowani wydziela się hormon stresu, podnosi się ciśnienie krwi a mięśnie stają się napięte. Gdy się ostro wkurzymy zaciskamy pięści i szczękę, nogi same chodzą, bo chcemy się bronić, uderzać rękami, gryźć i kopać. Gdy dzieje się coś strasznego i jesteśmy przerażeni, zamykamy się w sobie, spinamy brzuch, mięśnie karku i szyi, żeby się schować, uchronić przed niebezpieczeństwem. Gdybyśmy byli psami, podwijalibyśmy też ogon i spuszczali uszy. To są naturalne odruchy. Problemy pojawiają się, kiedy pewne przeżycia są zbyt silne albo/i zbyt często powtarzane i nie dajemy sobie z nimi rady. Wtedy nieprzyjemne emocje zagnieżdżają się w nas na dłużej, czasami na całe życie, jeśli się nic z nimi nie robi, i możemy tak sobie żyć w ciągłym napięciu różnych mięśni. U Ciebie zapewne chodzi o napięcia mięśni szyi, głowy, karku, co blokuje prawidłowy przepływ krwi i powoduje zawroty głowy. Często w takich przypadkach występują silne bóle głowy i czasami zaburzenia widzenia.

Problemy z głową, w sensie problemy psychologiczne, emocjonalne najskuteczniej rozwiązuje się na psychoterapii. Ale we własnym zakresie możesz zadbać o rozluźnienie całego ciała. Poczytaj sobie o technikach relaksacyjnych np. o progresywnej relaksacji mięśni, i ćwicz. Trochę na pewno pomoże.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
    
    
  • 0 comments
   Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
  • 0 comments
   Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
    
    
    
  • 0 comments
   Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
    
    
  • 0 comments
   Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.