Jump to content

Zaburzenia lękowo-depresyjne partnera a motywacja


Truskawka5

Recommended Posts

Mam 26 lat i w tym roku będę obchodzić 10tą rocznicę związku. Jesteśmy w tym samym wieku, obecnie ja pracuję a partner siedzi w domu. Dużo razem przeszliśmy, głównie z uwagi na to, że pochodzimy z dyskuncyjnych rodzin(jednak nie patologicznych, rodziny nie nauczyły nas zdrowych postaw w dużej mierze z uwagi na niedojrzałość emocjonalną). Wzajemnie się cały czas wspieramy i motywujemy do pracy nad sobą i swoimi problemami. 

Mój partner jest osobą z zaburzeniami lękowo-depresyjnymi, ergofobią, nerwicą natręctw, lękiem przed otwartymi przestrzeniami, od roku choruje na bezsenność. Obawiam się,że popada również w coraz większą fobie społeczną, ponieważ całe dnie spędza w domu- wychodzi jedynie z psem lub na zakupy, czasmi odwiedza rodzinę, raz na miesiąc lub dwa spotka się z przyjaciółmi. Bardzo mnie martwi, że nie ma on stałego rozwoju, że się cofa, poddaje. Chodzi do psychologa, po kilku wizytach stwierdza, że to nic nie daje i przestaje. Jest osobą bardzo zamkniętą, nie potrafi mówić o uczuciach czy myślach. 

Zastanawiam się jak zmotywować taką osobę na dłuższą metę? Do częstszego wychodzenia zachęca go głównie możliwość wydawania pieniędzy. Staram się dużo rozmawiać o jego potrzebach i pomysłach, wspierać każdą najmniejszą iskierkę motywacji, szczędzę krytyki, żeby się niezniechęcił, nie martwił, staram się podusuwać pomysły. Czasmi pękam, kiedy pomimo moich starań miesiąc, dwa nie widzę żadnych efektów, spokojnie, ale szczerze informuje o swoich uczuciach, które przez większość czasu maskuje(wielu rzeczy nie mówię mu wprost, ciężko mi od niego wymagać jeżeli boryka się z tyloma problemami, jednak nie mogę patrzeć jak siedzi z założonymi rękami i nic nie robi dla polepszenia swojego stanu) . Wtedy na tydzień jest poprawa. Lecz potem wszystko wraca do normy, partner wraca na kanapę do jedzenia chipsów, oglądania telewizji, grania na konsoli i do braku motywacji do czegokolwiek. 

Jak mu pomóc, aby się nie cofał, nie zatrzymywał, tylko szedł do przodu? Aby nie musiał przed nikim udawać, przede wszystkim, aby był w stanie pójść do pracy, dzięki której będzie miał kontak z ludźmi i będzie zarabiał pieniądze co również polepszy jego samoocenę? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
    
    
  • 0 comments
   Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
  • 0 comments
   Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
    
    
    
  • 0 comments
   Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
    
    
  • 0 comments
   Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.