Jump to content

Teściowa ze stwierdzoną schizofrenią


Recommended Posts

Witam. Cztery lata temu u mojej teściowej stwierdona została schizofrenia paranoidalna. Teściowa od momentu wyjścia ze szpitala zakończyła leczenie i tak od około 3 i pol roku nie bierze w ogóle leków. Nakłonić jej się do tego zwyczajnie nie da, nie słucha rad itd. Jest bardzo dużo zachowań, które wskazuje, że niestety ale choroba postępuje. Ostatnio zobaczyłam "notatki" jakie pisze i nie wiem zupełnie co o tym sądzić. Mam zdjęcia tych rzeczy, ale nie wiem jak mogę je tutaj przesłać. Chciałabym, żeby teściowa zaczęła się leczyć, ponieważ mieszkamy razem z nią  mamy małe dziecko i ciężko żyje się z taką osobą, przez częste kłótnie i tym podobne rzeczy.

Link to comment
Share on other sites

Pisze się specjalny wniosek, że osoba jest niebezpieczna. Jak wniosek będzie rozpatrzony pozytywnie, to teściowa trafi przymusowo na leczenie do szpitala psychiatrycznego. Do tego potrzebne są dowody na jej chorobę i zachowania. Musi być udowodnione, że zagraża rodzinie. A jeśli ona nie chce sama się leczyć to można bez jej zgody załatwić jej leczenie. Tylko tyle wiem w tej sprawie. Musisz poczytać na necie gdzie złożyć wniosek. Najlepszym pomysłem było by wybrać się do radcy prawnego.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co widzę, nie jest to takie proste.. trzy lata temu poświęciliśmy się i umówiliśmy domową wizytę z psychiatrą. Oczywiście rozmawiać nie chciała, ale z wywiadu z nami pani psychiatra wystawiła skierowanie do szpitala. Z tym że niestety musiała przyjechać karetka, bo zwyczajnie nie chciałaby pojechać autem do specjalistycznego szpitala, a karetka zabrała ją do zwykłego szpitala z oddziałem dla "trudniejszych osób", gdzie pani doktor stwierdziła, że "kobiety tak mają".. nie wiem też w jaki sposób mogę lepiej zbierać dowody, bo co, mam zainstalować kamerkę, żeby później posądziła mnie o coś? Ręce opadają, ale atmosfera w domu z taką osobą jest okropna.. 

Link to comment
Share on other sites

Najlepszym rozwiązaniem jest pójście o poradę do Radcy prawnego. A jeśli chodzi o dowody to chodziło mi bardziej o różne dokumenty o jej stanie zdrowia. Taki wniosek składa się do Sądu Rejonowego. Podczas rozprawy potrzebni będą świadkowie. To będzie jednak trochę trwało. Może uda się jeszcze jakoś po dobroci namówić ją na leczenie ?

Link to comment
Share on other sites

Kiedy ona słyszy tylko słowo "choroba", zaraz jest awantura i to według niej wszyscy wokół są chorzy. Myślę, że nie mam na tyle nerwów i sił, żeby samej to wszystko ogarnąć. Raz próbowałam i bez skutków. Myślę, że czas pokaże i prędzej czy później jakoś się w tym szpitalu znajdzie.. 

Link to comment
Share on other sites

To niech mąż idzie o poradę to przecież jej syn🙂 Wy mieszkacie u niej? Jest możliwość wyprowadzenia się od niej? Może postawcie jest ultimatum albo się leczy albo zostanie sama. Ona rzeczywiście zagraża domownikom? Podaj przykłady jej zachowań.

Link to comment
Share on other sites

Tak, u niej mieszkamy. Mieliśmy zacząć stawiać dom, ale póki co ze wszystkim się wstrzymujemy, ze względu na ceny wszystkiego itd. Takie mówienie jej, że zostanie sama ją nie rusza. Ona i tak z nikim nie utrzymuje kontaktów. Z domownikami rozmawia tylko wtedy, kiedy coś chce. Leży po pół dnia albo i więcej i dosłownie nie robi nic, no może po za wymalowaniem się i jakimiś drobnymi rzeczami (mieszkamy na wsi, gospodarstwo itd.). Często zdarzają się sytuacje, że jak jest sama to ma takie napady jakby agresji, słychać, że mówi w jakimś niezrozumiałym języku, rzuca czymś. Często wszczyna awantury, takie o byle co. Teraz do nas może już jest na dystans, ale teoretycznie nie zwraca uwagi że jest mało dziecko (krzyczy, wyzywa, bluźni itd). W ogóle o wnuka (póki co nasz syn jest ich pierwszym wnukiem) od samego początku robiła teściowi problemy, tak jakby wykazywała zazdrość. Sytuacji takich gdzie moim zdaniem zachowywała się nieracjonalnie jest wiele. Kiedyś robilismy synowi inhalacje, krzyczał, bo zwyczajnie nie lubi, to wszczęła awanture, że wezwie policje, bo jak to my dziecko wychowujemy, jak to dziecko może być chore itd..

Link to comment
Share on other sites

A może macie możliwość zamieszkania w tym samym domu tylko na osobnych piętrach?  Można też wynająć mieszkanie w mieście tylko to też kosztuje. 

Ta jej agresja wynika pewnie z choroby. Faktycznie powinna brać jakieś leki, bo nie wiadomo do czego się ona posunie. Taki człowiek jest nieprzewidywalny. Strach zostawić przy niej dziecko. Mały się będzie jej bał. A teść jakie ma zdanie na to wszystko? 

Link to comment
Share on other sites

Dom jest utworzony w taki sposób, że ciężko się nie minąć, mamy osobną kuchnie, dwa swoje pokoje, ale wszystko to "wymiszane" jest z pomieszczeniami innych domowników. Ogółem rzecz biorąc, że gdybym miała opisać wszystko od A do Z to napisałabym pewnie niejedną książkę. Teściowa wcześniej (do momentu kiedy ja się tu wprowadziłam i zaczęłam robić "porzadek") można powiedzieć, że terroryzowała w pewien sposób swoją teściową, podrzucała jej różne kartki np. z duszami, za które babcia ma cierpieć,  modlić się itd. Co rano stawała pod drzwiami od babci pokoju i wmawiała jej różne rzeczy, wyzywała. Zakazywala mieć babci otwarte drzwi, kiedy w domu wymieniali okna na nowe, q pokoju babci nie zostało wymienione (ale to sporo lat do tyłu, jeszcze nie wiedziałam wtedy jak to wszystko wyglada). Mi próbowała wmówić, żebym nie zostawiała wózka dziecka na korytarzu bo babcia mi go porznie.. No jest tego bardzo dużo. A znów mój mąż chce bardzo pomagać ojcu, po za tym wykonuje różne usługi gospodarcze w sezonie wiosna-jesień i wiem, że nie umie tego od tak zostawić. Wnuk jej nie interesuje, bardziej on kiedy gdzieś ją zauważy, czasem do niej idzie, ale to są sporadyczne sytuacje, do których ja wolę nie doprowadzać i tak.. zwyczajnie się boję. A teść dopiero od kiedy ja tu jestem zaczął przeglądać na oczy, że rzeczywiście jest tak a nie inaczej. Wczesniej jeszcze stawał zawsze za nią, próbował chyba sobie tłumaczyć, że to nic takiego, że to minie jak zwykle przeziębienie. Takie odnoszę wrażenie. On na ten temat nie umie rozmawiać z nami a co dopiero z nią. Po pierwszym szpitalu miała być pod opieką psychiatry, brać leki itd. Niedopilnował niczego i ma co ma.. ostatnio sam jej powiedzial przy okazji kolejnej kłótni, że zmarnowała mu życie. 

Link to comment
Share on other sites

To nie ciekawa sytuacja jest z tą teściową. Dziwne jest to że ona nie interesuje się wnukiem. Zazwyczaj tak jest,że babcie szaleją za wnukami. A do Ciebie się odzywa? Robi Ci problemy? Musisz uważać na nią bo w pierwszej kolejności pewnie będzie chciała Ciebie atakować, z tego względu,że dla niej jesteś tak "jakby obca". Współczuję teściowi bo to on jest najbliżej.  Niech on się ogarnie i w końcu coś postanowi. Albo oddaję ją na przymusowe leczenie albo się z nią będzie musiał męczyć i przy okazji ucierpi na tym cała rodzina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Jak uwolnić się od przymusu, nałogu konsumpcji treści dla dorosłych, w jaki sposób odzyskać wolność.
    
    
  • 0 comments
   Psychologia w praktyce - jak zerwać z nałogiem.
    
  • 0 comments
   Podcast psychologiczny o tym, jak uleczyć złamane serce i mądrze otworzyć się na nowy związek: 
    
  • 0 comments
   Nie mam czasu na niemiłość, a ty? To nie są dobre czasy dla związków. Socjolodzy mówią o epidemii samotności. Psycholodzy alarmują, że żyjemy w kulturze narcyzmu i tym samym toksycznych relacji, w których królują nadużycia, egoizm, kłamstwa i manipulacje. Sytuację pogarsza fakt, że różne środowiska obwiniają się wzajemnie. Jak znaleźć miłość we współczesnym zagmatwanym, zagonionym świecie, w dobie szalejących zmian społecznych - na rynku towarzyskim popsutym przez aplikacje randkowe? Dowiedz się w kursie online: https://ocalsiebie.pl/kurs/ 
    

   Sprawdź kurs online - jak znaleźć miłość: https://ocalsiebie.pl/kurs/
    
   Cierpliwość w poszukiwaniu miłości jest kluczem do znalezienia prawdziwej, głębokiej więzi z drugą osobą. W życiu pełnym pośpiechu i natłoku bodźców łatwo stracić z oczu istotę budowania trwałych relacji. Szukając partnera, który będzie naszym dopełnieniem, warto dać sobie czas na poznanie różnych osób i odkrycie ich prawdziwych wartości. Czasem miłość przychodzi, gdy najmniej się tego spodziewamy, dlatego warto zachować otwarty umysł i serce na każdym etapie tego fascynującego procesu.
   Znalezienie odpowiedniego partnera do związku to nie tylko kwestia przypodobania się komuś czy podobnych zainteresowań. To także zdolność do wzajemnego zrozumienia, akceptacji i wsparcia w trudnych chwilach. Wybierając swojego towarzysza życiowego, warto kierować się nie tylko emocjami, ale także refleksją nad tym, czy nasze wartości, cele i plany życiowe są zgodne. Dobrze dobrany partner potrafi nie tylko uświetnić nasze najlepsze momenty, ale także być oparciem w ciężkich sytuacjach, co czyni naszą relację jeszcze bardziej wartościową.
   Kluczową kwestią w budowaniu udanej relacji jest troska o to każdego dnia. Niezależnie od tego, czy jesteśmy razem od kilku miesięcy czy kilkudziesięciu lat, ważne jest, aby stale pielęgnować więź, rozwijać się razem i szanować potrzeby partnera. Komunikacja, empatia i gotowość do kompromisu to fundamenty trwałego związku, który przetrwa nawet największe burze życiowe. Inwestowanie czasu i wysiłku w budowanie dobrej relacji z partnerem przynosi nie tylko wzajemną satysfakcję, ale także owoce w postaci głębokiej więzi i wspólnego szczęścia dzięki zaspokojeniu ważnych potrzeb psychologicznych. 
    
   Słowa kluczowe: jak stworzyć związek, dobór partnerski, relacje, związki, związek uczuciowy, relacja, gdzie i jak znaleźć partnera, jakiego szukać partnera, jak znaleźć mężczyznę do związku, w jaki sposób znaleźć kobietę do związku, kryteria doboru partnera, poszukiwanie miłości, małżeństwo, narzeczeństwo, relacja partnerka, miłość z prawdziwego zdarzenia, wysokojakościowa relacja, psychologia doboru partnerskiego, psychologia relacji, porady psychologiczne, psycholog online, porady psychologa.
  • 0 comments
   Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
    
    


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.