Skocz do zawartości

Polecane posty

Dzień dobry, jestem samotnym mężczyzną, mam 32 lata. Na podstawie samoobserwacji oraz wyników w (dostępnych w internecie) testach, od bardzo długiego czasu podejrzewam u siebie wysokofunkcjonujący autyzm i być może  ADHD bez nadpobudliwości ruchowej. Nie zdecydowałem się do tej pory na wizytę lekarską ponieważ nie wiem czy warto, w znaczeniu czy moje podejrzenia mają jakikolwiek sens, w końcu do tej pory nie zostałem zdiagnozowany a przecież chociażby moi rodzice powinni coś zauważyć gdy byłem dzieckiem. Z drugiej strony mam niemal wszystkie objawy ADHD (z przewagą zaburzeń koncentracji uwagi) oraz większość autyzmu wysoko funkcjonującego. Mam również zdiagnozowaną dysleksje i dysgrafię (w dzieciństwie). Objawy które mnie niepokoją to:

Nie jestem w stanie skoncentrować się na czymś co mnie nie interesuje. Nie potrafię się zmusić.

Jeśli coś przykuje moją uwagę, jestem w stanie całkowicie pogrążyć się w tej rzeczy i na wiele godzin odciąć się od świata zewnętrznego, nie odczuwając nawet potrzeb fizjologicznych.

Moja inteligencja płynna to coś pomiędzy 145 SD15 (RAPM set II 36/36, 40 minut) a 160 SD15 (Raven's 2 progressive matrices long form 48/48), tymczasem w WAIS-R FSIQ zdobyłem tylko 125 IQ, moje słabości to głównie pamięć robocza grubo poniżej tego co sugerują wyniki  testów inteligencji płynnej i niska szybkość przetwarzania informacji.

Cały czas  tracę wątek rozmyślając o czymś lub coś licząc w pamięci i muszę zacząć od nowa.

Nie potrafię podążać za tokiem rozmowy jeżeli znajduję się w grupie większej niż 3 osoby (łącznie ze mną).

Zamyślam się bezustannie, podczas rozmowy (na inne tematy), otrzymywania ustnych instrukcji, wyjaśnień itp.

Nie jestem w stanie zapamiętać kierunków geograficznych na mapie (wschód - zachód), w którą stronę przekręca się klucz w moich drzwiach, prawidłowej kolejności liter w sporej części alfabetu ani niektórych pozycji tabliczki mnożenia.

Gubię się bezustannie w nowym terenie, muszę używać GPS żeby dotrzeć do sklepu położonego 150 metrów od domu.

Według moich rodziców zacząłem mówić w wieku 5-ciu miesięcy. Jako dziecko miałem bardzo bogate słownictwo. 

Nie potrafiłem utrzymywać kontaktu wzrokowego. Zmuszałem się do tego żeby nie odróżniać się od innych. W końcu nauczyłem się jak długo patrzyć, gdzie itp. Postępuję tak do dziś. 

Nie wiedziałem jak się zachować ani co powinienem zrobić/powiedzieć w sytuacji gdy ktoś jest agresywny w stosunku do mnie, obraża mnie itp.

Nie potrafię utrzymać porządku, mój pokój wygląda jakby przeszło tamtędy tornado.

Gubię coś, nie pamiętam gdzie położyłem różne rzeczy.

Nie lubię poznawać nowych ludzi, mam wąskie, wyselekcjonowane grono przyjaciół

Nie lubię dużych skupisk ludzkich, sprawiają że czuję się źle, przytłoczony itp.

Nauczyłem się z obserwacji i filmów jak ludzie zachowują się w określonych sytuacjach w których sam nie byłem w stanie wywnioskować jak powinienem postąpić.

Mam bardzo poważne problemy ze snem, depresję, cały czas prokastynuje

Czy to może być HFA albo ADHD? Czy mam podstawy aby zgłosić się do specjalisty? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Depresja i poważne problemy ze snem są podstawą, do zgłoszenia się do specjalisty. Moim zdaniem większość Twoich problemów może być objawem zaburzeń dysocjacyjnych. Jesteś przeciążony skrywanymi emocjami wywołującymi lęk, z którym to Twoja psychika walczy, stosując właśnie mechanizm obronny zwany dysocjacją. On może być odpowiedzialny za zaburzenia orientacji, postrzegania i koncentracji, bo "odcina" Cię od rzeczywistości. Uporządkowanie swojego życia wewnętrznego na dobrze skrojonej psychoterapii powinno wszystko załatwić. Jeśli okazałoby się inaczej, wtedy dopiero zastanawiałbym się nad innymi przyczynami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • SKOCZ DO: 
    Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

  • PODCASTY.jpg

  • Wpisy blogu

    • 0 komentarzy
      Jakie metody mogą zwiększyć nasze osiągi wtedy, gdy działania wymagają korzystania z pamięci, związane są z uczeniem się?
       
       
    • 0 komentarzy
      Jak uwolnić się od przymusu, nałogu konsumpcji treści dla dorosłych, w jaki sposób odzyskać wolność.
       
       
    • 0 komentarzy
      Psychologia w praktyce - jak zerwać z nałogiem.
       
    • 0 komentarzy
      Podcast psychologiczny o tym, jak uleczyć złamane serce i mądrze otworzyć się na nowy związek: 
       
    • 0 komentarzy
      Nie mam czasu na niemiłość, a ty? To nie są dobre czasy dla związków. Socjolodzy mówią o epidemii samotności. Psycholodzy alarmują, że żyjemy w kulturze narcyzmu i tym samym toksycznych relacji, w których królują nadużycia, egoizm, kłamstwa i manipulacje. Sytuację pogarsza fakt, że różne środowiska obwiniają się wzajemnie. Jak znaleźć miłość we współczesnym zagmatwanym, zagonionym świecie, w dobie szalejących zmian społecznych - na rynku towarzyskim popsutym przez aplikacje randkowe? Dowiedz się w kursie online: https://ocalsiebie.pl/kurs/ 
       

      Sprawdź kurs online - jak znaleźć miłość: https://ocalsiebie.pl/kurs/
       
      Cierpliwość w poszukiwaniu miłości jest kluczem do znalezienia prawdziwej, głębokiej więzi z drugą osobą. W życiu pełnym pośpiechu i natłoku bodźców łatwo stracić z oczu istotę budowania trwałych relacji. Szukając partnera, który będzie naszym dopełnieniem, warto dać sobie czas na poznanie różnych osób i odkrycie ich prawdziwych wartości. Czasem miłość przychodzi, gdy najmniej się tego spodziewamy, dlatego warto zachować otwarty umysł i serce na każdym etapie tego fascynującego procesu.
      Znalezienie odpowiedniego partnera do związku to nie tylko kwestia przypodobania się komuś czy podobnych zainteresowań. To także zdolność do wzajemnego zrozumienia, akceptacji i wsparcia w trudnych chwilach. Wybierając swojego towarzysza życiowego, warto kierować się nie tylko emocjami, ale także refleksją nad tym, czy nasze wartości, cele i plany życiowe są zgodne. Dobrze dobrany partner potrafi nie tylko uświetnić nasze najlepsze momenty, ale także być oparciem w ciężkich sytuacjach, co czyni naszą relację jeszcze bardziej wartościową.
      Kluczową kwestią w budowaniu udanej relacji jest troska o to każdego dnia. Niezależnie od tego, czy jesteśmy razem od kilku miesięcy czy kilkudziesięciu lat, ważne jest, aby stale pielęgnować więź, rozwijać się razem i szanować potrzeby partnera. Komunikacja, empatia i gotowość do kompromisu to fundamenty trwałego związku, który przetrwa nawet największe burze życiowe. Inwestowanie czasu i wysiłku w budowanie dobrej relacji z partnerem przynosi nie tylko wzajemną satysfakcję, ale także owoce w postaci głębokiej więzi i wspólnego szczęścia dzięki zaspokojeniu ważnych potrzeb psychologicznych. 
       
      Słowa kluczowe: jak stworzyć związek, dobór partnerski, relacje, związki, związek uczuciowy, relacja, gdzie i jak znaleźć partnera, jakiego szukać partnera, jak znaleźć mężczyznę do związku, w jaki sposób znaleźć kobietę do związku, kryteria doboru partnera, poszukiwanie miłości, małżeństwo, narzeczeństwo, relacja partnerka, miłość z prawdziwego zdarzenia, wysokojakościowa relacja, psychologia doboru partnerskiego, psychologia relacji, porady psychologiczne, psycholog online, porady psychologa.


  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.