Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Angi87

Czy zabrać 4-letnie dziecko na pogrzeb?

Recommended Posts

Witam,

Jestem mamą już ponad 4,5-letniej dziewczynki. W ostatnim czasie w mojej rodzinie zmarło kilka osób (rodzeństwo mojej mamy). Teraz gdy nadszedł czas na 3 pogrzeb, właśnie mojego wujka, zaczęłam się zastanawiać, czy nie powinnam zabrać córki chociaż na część uroczystości pogrzebowej, czy tylko na stypę (tą opcję woli mój mąż). Nie myślę tu o możliwości pożegnania córki z moim wujkiem (raczej go nie pamięta), ale o samym pokazaniu tej sfery uczuciowej. Córce już tłumaczyłam co to jest śmierć, np gdy pytała czy babcia i dziadek też mają rodziców. Bardziej się martwię tym, że jeśli kiedyś umrze ktoś bliski mojej córeczce, to pogrzeb będzie dla niej większym szokiem, gdy pójdzie na niego pierwszy raz. Proszę o poradę.

Link to comment
Share on other sites

Witaj, nie wiem co by powiedzial.psycholog, ale ja np bylam i jestem wrazliwa osoba, i cale szczescie ze rodzice mnie zabierali na pogrzeby. Nie musialam patrzec na cialo, ale bralam normalnie udzial. Nie zawsze wszystko.rozumialam, ale pozniej jak bylam wieksza pojscie na pogrzeb nie bylo trauma choc bylo to bardzo smutne wydarzenie. Tak wiec ja uwazam ze powinnas zabierac dziecko na pogrzeb. Nie musiszz stac przy grobie zaraz, aby nie musiala patrzec na placzace czy tez rozpaczajace blizej osoby. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.