Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

Rozdrapywanie strupów


Siscoolx
 Share

Recommended Posts

Dzień Dobry,

z tak krótkiego opisu trudno ocenić dlaczego tak się dzieje ale może to być działanie kompulsyjne czyli takie, które powtarzane daje Pani ulgę i rozładowuje napięcie - tak też Pani pisze. Czy temu rozdrapywaniu towarzyszą jakieś powtarzające się myśli? Takie natrętne, które są niechciane i pojawiają się znikąd - tak zwane obsesyjne? Może to być myśl, np. że coś się stanie, że Pani się czymś zarazi.

Zaburzenie kompulsyjne czy obsesyjno-kompulsyjne jest na tle lękowym. Można je leczyć farmakologicznie (niezbędna wizyta u lekarza psychiatry) a także psychoterapią mającą na celu znalezienie źródła lęków czy napięcia i nauczenie się sposobu radzenia sobie z nim w inny sposób niż np. rozdrapywanie strupów. Sposób leczenia zależy od nasilenia kompulsji jednak przede wszystkim należy się powstrzymać od takiego zachowania. Lepiej to zrobić w obecności specjalisty, któremu na bieżąco powie Pani co myśli i czuje gdy ma się powstrzymać od drapania i który przeprowadzi z Panią sesję relaksacyjną.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.