Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

karmelka11

Dziecko nie chce wracać do rodzica.

Recommended Posts

Cześć, jestem matka dwójki chłopców, którzy po rozwodzie zostali z ojcem. Wciągu dwóch lat nie było żadnych większych problemów z wizytami dzieci u mnie. Ostatnio młodszy syn (obecnie 4 lata) nie chce wracać do ojca. Starszy syn (7 lat) mówi że w domu wszystko w porządku nic się nie dzieje(zwrócę uwagę że wcześniej jak było coś nie tak to mi od razu o tym opowiadał) 

Od roku czasu były mąż mieszka z nową partnerka która ma czwórkę własnych dzieci przybliżonych wiekowo do naszych. Z tego co mi wiadomo wszystkich traktuje równo, nie ze to nie moje dzieci to be a moje są cacy tylko jest dla ich druga mama. 

Jak zabieram dzieci na weekend to obydwoje idą bez problemów, cieszą się ze mnie widzą. Ale jak nadchodzi czas powrotu do domu to młodszy syn połączę ze nie chce wracać. 

Nie wiem jak można przetłumaczyć tak małemu dziecku że musi wrócić. 

Ojciec dziecka proponuję żeby "dać mu karę" w sensie jeżeli płaczę to tym następnym razem tylko starszy pojedzie bez niego a jak będzie grzeczny too obydwa. Nie wiem co myśleć o tym potrzebuje porady

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

przyczyny takiego zachowania młodszego dziecka mogą być różne. Kilka hipotez:

- od Pani syn zyskuje więcej uwagi i czasu dla siebie niż u partnerki i ojca gdzie siłą rzeczy ten czas podzielony jest na sześcioro dzieci

- być może wychowanie gromadki dzieci wymaga większego porządku i dyscypliny a u Pani jest nieco 'luźniej" i syn czuje się swobodniej

Na pewno syn nie powinien być karany za to, że płacze. Może w ten sposób uczyć się tłumić emocje ale w pewnym momencie sobie z nimi nie poradzi. Małe dziecko może nie umieć jeszcze wyrazić czego mu brakuje i dlaczego nie chce wracać do taty.

Warto z nim porozmawiać, że teraz musi wrócić, ale spotkacie się znowu. Możecie ustalić co będziecie robić wspólnie, następnym razem, coś przyjemnego dla syna. Nie wiem jaki ma Pani kontakt z synami gdy są u ojca ale może warto częściej się z nimi rozmawiać, żeby młodszy syn miał wsparcie od Pani. Dobrze żeby wiedział, że Pani o nim myśli na co dzień.

Pozdrawiam,

Katarzyna

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.