Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Agata.Agata

Trauma po wakacjach

Recommended Posts

Witam. Jestem tutaj pierwszy raz, jest pozna godzina 00:30 w nocy a ja nie mogę spać i postanowiłam podzielić się czym z Wami. Otóż mam na imię Agata , mam 29 lat i wspaniałą pięcioletnią córkę . W zeszłym miesiącu byłyśmy z moja siostra i jej rodzina nad morzem. Było wspaniale az do pewnego momentu. Umówiłyśmy się z siostra , ze najpierw ja opiekuje się dziećmi które są w wodzie, potem ona ( na zmianę ). I w momencie kiedy ja byłam na ręczniku na piasku blisko wody moja córka była w kole w wodzie do kolan, a siostra patrzyła na nią. To wszystko trwało sekundy. Corka myślała ze jest blisko i chciała wyjść nogą z koła i się zaplątała i przewróciła . Głowa była pod woda a nogi w gorze bo koło miało siedzisko i się przewróciło . Zanim siostra doszła do niej to Pan który był bliżej obrócił ją i na szczęście nawet się nie zachłysnęła . Wzięła powietrze na szczęście nic się nie stało. Widziałam to wszystko i biegłam już do niej. Od tamtej pory chodzę przybita, smutna. Nie mogę spać . Przypomina mi się ta sytuacja . Jak wypije wieczorem melisę to usnę . Mam jakiś lęk o małą, mimo ze leży obok mnie. Przeraża mnie to co mogłoby się stać gdyby nie ten pan. Siostra tez by zdążyła ale uwierzcie ze to były sekundy. Jestem przerażona. Czy poradzę sobie z tym sama czy powinnam udać się do psychologa ? Zasypiam, ale często wspominam ten straszny epizod przed snem i dziękuje Bogu, modlę się ze nic się nie stało. Mimo to napływają mi łzy w nocy a w dzień chodzę smutna jakaś , przygnębiona . Poradzicie jak mogę sobie pomoc ?

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

sytuacja, w której narażone jest życie lub zdrowie własne lub drugiej osoby jest sytuacją traumatyczną. Lęk przed konsekwencjami oraz strach doświadczany wtedy może towarzyszyć jeszcze długi czas po wydarzeniu. Może też pojawić się znowu w podobnej sytuacji.

Lęk informuje Panią o tym, że ta sytuacja jest niebezpieczna. Jest to bardzo ważna emocja.

W jaki sposób może Pani sobie pomóc? Przede wszystkim przeżyć ten lęk, dopuścić go do świadomości czyli powiedzieć sobie "tak, to była straszna sytuacja, zagrażająca życiu mojej córki. Muszę wyciągnąć z tego wnioski na przyszłość, wiedzieć co zrobić aby do tego nie dopuścić." I może Pani się zastanowić co Pani mogłaby zrobić inaczej: dać jej rękawki, zapisać na lekcje pływania -  może jeszcze coś innego?

Gdy znowu będą pojawiały się myśli, wspomnienia i lęk powiedzieć sobie " tak, wiem co mogło się wydarzyć ale też wiem jak temu zapobiec w przyszłości".

Pomoże też Pani rozmowa o tym wydarzeniu, o swoich obawach ale też o tym co Pani zrobi. Może Pani porozmawiać z psychologiem, albo z kimś znajomym.

Mam nadzieję, że samo napisanie o tej sytuacji na forum przyniosło Pani pewną ulgę.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.