Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

blokady, napięcia, poczucia winy.


papa
 Share

Recommended Posts

Witam serdecznie. Mam 34 lata, mężczyzna.

 

Nie mogę wziąć się za rzeczy które naprawdę mnie interesują. Tkwię w robocie której nieznoszę. Nie jest to “najniższy lot” w sęsie ambicjonalnym, bo prowadzę własną działalność I jakoś to idzie, więc nie szoruję brzuchem po ziemi I wiem, że mógłbym rozwinąć się w tym kierunku ponadprzeciętnie.

 

Jednak problem leży gdzie indziej: kompletnie nie interesuje mnie to co robię I nie mogę podjąć się działań w kierunku rzeczy które naprawdę mnie interesują I na które chciałbym postawić w życiu.

 

Czasem odmawiam klientom I chcę się zabrać za te właśnie rzeczy które chcę robić. W dniach wolnych więc zaczynam się krzątać, mija dzień za dniem, najpierw przychodzi mała depresja, później coraz większa I wciąż nie mogę się zabrać za to co chcę robić. Na samym końcu wracam z podkulonym ogonem do firmy.

 

Gdy zaś zasiadam do swojej pasji, którą chciałbym przerodzić w prawdziwą pracę (a wiem że jest to możliwe, tzn takie rzeczy się zdarzają, a ja najgorszy w tym nie jestem) to przychodzi zniecierpliwienie, ogromne napięcie, kompletny brak skupienia, bezsens, poczucie winy że nie robię tego co powinienem.

 

Kiedyś cała rodzina wybijała mi z głowy abym tego nie robił I możliwe że tak mi to zostało? Zawsze starałem się nie słuchać rodziny, bo ich wskazówki były kompletnie odrealnione w mojej opinii.

Kiedyś też miałem duże depresje, leczyłem się itd, ale to było 10 lat temu.

 

Proszę o “diagnozę” :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry, pisze Pan o pracy, która przynosi Panu dochód ale nie przynosi satysfakcji. Pisze Pan też o pasji, z powodu której czasami cierpi Pana praca. Pasja Pana zajmuje ale oddając się jej czuje Pan też silne negatywne uczucia. Pytanie czy to brak wiary, że pasja może stać się dochodową pracą? Czy opiera się Pan na komentarzach rodziny, że to nie ma sensu? Czy sprawdzał Pan rynek, możliwości i czy robił Pan biznes plan dla działalności związanej z pasją? Czy byłby Pan w stanie dzielić czas na obecną pracę i rozwój pasji? Inaczej mówiąc warto się skupić na faktach np. biznesowych a nie na emocjach, bo to emocje powodują blokadę. Czy rozpoznaje Pan myśli, które wywołują w Panu takie emocje?

Kolejna sprawa to stany obniżonego nastroju o których Pan pisze. Brak satysfakcji z pracy oraz ambiwalentny stosunek do rozwoju pasji może wpływać negatywnie na Pana samopoczucie.

Wyjściem z sytuacji może być spojrzenie na fakty biznesowe i przepracowanie emocji z psychologiem, nawet on-line.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

DZień dobry.

DZiękuję za odpowiedź.

PRoblem nieleży w biznes planie, bo to co mnie interesuje jest rzeczą z której można się utrzymać, choć wymaga wiele pracy. 
Problem leży w tym, że czuję duże napięcie i pustkę w głowie gdy się za to zabieram. Pytanie skąd te napięcie i skąd ta blokada. CZasowo byłbym w stanie pogodzić obydwie rzeczy.
Rozumiem że terapia może być nieunikniona, jednak szukam wstępnego zaczepienia, jakiegoś pomysłu.

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

Nie mogłam się powstrzymać od wtrącenia paru słów od siebie. A jaką ma Pan pasję? Bo to podstawowa rzecz. Jeśli jest to pasja związana z tworzeniem czegokolwiek, z muzyką, sztuką, jednym słowem z kreatywnością, to możliwe, że blokada wynika tutaj z gadki krytyka wewnętrznego, którego każdy z nas ma. Ten negatywny głos w naszych umysłach psychologowie nazywają bardzo różnie. Najciekawsze określenie, jakie znalazłam, to trajkotka. Podam Panu przykład. Siada Pan do pasji, twórczej pracy, a tu nagle blokada, bo trajkotka (często nie uświadamiamy sobie jej "nadawania") podaje takie komunikaty, jak: " No weź, to ma być dobre, nikt tego nie kupi, jesteś beznadziejny..."I w ten deseń. Ta krytyka bierze się z naszych doświadczeń, najczęściej związanymi z negatywnymi komunikatami, pochodzącymi od naszych opiekunów, rodziców czy innych osób znaczących. Nie chcę pisać tu elaboratu, więc, jeśli trafiłam, proszę napisać. Pozdrawiam

 

Ola Pastor

Link to comment
Share on other sites

Dzień Dobry, to może podsumuję, żeby Pan nie poczuł się zagubiony.

Pytałam Pana o myśli jakie Panu towarzyszą w czasie zajmowania się pasją. Te myśli, jeśli są negatywne możemy nazwać "krytykiem wewnętrznym". Występują w każdej sytuacji, w której nie jesteśmy całkowicie przekonani, że chcemy coś zrobić. Te myśli mogą wywołać emocje, o których Pan pisze: "zniecierpliwienie, ogromne napięcie, kompletny brak skupienia, bezsens, poczucie winy, że nie robię tego co powinienem" oraz zaniechanie działania "Czasem odmawiam klientom I chcę się zabrać za te właśnie rzeczy które chcę robić. W dniach wolnych więc zaczynam się krzątać, mija dzień za dniem, najpierw przychodzi mała depresja, później coraz większa I wciąż nie mogę się zabrać za to co chcę robić."

Negatywne myśli uruchamiają się, bo nie jest Pan w 100% przekonany, że zajęcie się pasją to dobry pomysł. Może pobrzmiewają jeszcze krytyczne słowa rodziny, a może to brak satysfakcji z obecnej pracy przekłada się na myślenie o pasji.  Wyjściem z tej sytuacji byłoby obiektywne przyjrzenie się faktom związanym z pasją i możliwościami jej rozwoju. I poniekąd to Pan zrobił bo w ostatnim wpisie, napisał Pan, że wie, że z pasji można się utrzymać, że jest Pan świadomy, ze wymaga to sporo pracy i wie Pan, że może Pan pogodzić pracę i pasję - czyli będzie miał Pan źródło utrzymania do momentu gdy przychody z pasji nie staną się znaczące.  Czy to przekonuje Pana do zrobienia pierwszego kroku i zaplanowania działań?

Jeśli nie to warto porozmawiać jakie inne przeszkody widzi Pan na swojej drodze.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.