Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

zaburzenia w odżywianiu


Escady
 Share

Recommended Posts

Witam, 

Jestem dziewczyną, mam 33 lata. Od dawna zmagam się z pewnym niezrozumiałym schematem dotyczącym odżywiania. 

Od zawsze byłam aktywna, ruch sprawia mi radość. Od dwóch miesięcy zaczęłam ćwiczyć intensywnie na siłowni i nie dlatego że musze schudnąć, bo to nie główny cel, chcę być zdrowa i silna a podnoszenie co raz większych ciężarów to pokonywanie dla mnie barier stawianych w głowie. Jest to forma pracy nad dyscypliną. Wiąże się to ze zmianą stylu odżywiania, bowiem gdy w moim życiu pojawiają się treningi, automatycznie mój organizm chce jeśc inaczej, zdrowiej, mniej, własciwiej. Czuje się wówczas świetnie sama ze sobą, mam poczucie rozwoju i kontroli, wiem że służy to czemuś dobremu. Nie trwa to jednak długo. Powiedzmy, że utrzymuje ten stan przez dwa miesiące, po czym z dnia na dzień tracę chęci i motywacje. Treningi nie sprawiają mi już takiej radości , olewam systematyczność i zaczynam jeść, wręcz rzucam się na jedzenie. Przybiera to nie zbyt krzepiącego wymiaru, ponieważ dochodzi do opychania się, jedzenia cały czas byle czego, słodkich batonów, ciastek, ciast, chipsów. Zauważyłam że momentami nie czuje już smaku, chodzi o sam proces jedzenia i za pewne tego jakie "poczucie" mi to daje. Wstaje rano i mimo że nie jestem głodna, szybko pędze do kuchni by jeść, przed snem też się opycham.

Jak łatwo się domyśleć, efekty cięzkich treningów znikają, mój nastrój sięga dna, w wyniku kolejnego upadku.Czuje się beznadziejnie , ale wiem że to ma jakieś głebsze dno , o którym nie mam pojęcia, nie jestem świadoma i żeby nad tym popracować musze wiedzieć co to jest, z czego wynika, jak z tym walczyć. Dlatego zwracam się do Państwa o pomoc.

Zapraszam do dyskusji , jednocześnie dziękując za wszystkie sugestie i komentarze.

Pozdrawiam,

E.

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

z Pani wpisu rozumiem, że gdy podejmuje Pani wzmożoną aktywność fizyczną jednocześnie zmienia Pani swój styl odżywiania się.

Od strony racjonalnego myślenia jest Pani zadowolona z samopoczucia i efektów zmiany stylu życia.

Od strony fizjologii Pani organizm rozumie tę zmianę jako zagrożenie - wzrasta wydatek energetyczny, a dostarcza Pani być może zbyt mało energii w pożywieniu. Gdy taki brak równowagi przedłuża się wówczas organizm "domaga się" zwiększonej dawki energii kierując myślenie Pani ku produktom wysokokalorycznym.

W dodatku ma Pani poczucie braku kontroli nad jedzeniem co powoduje u Pani obniżenie nastroju a to z kolei powoduje napięcie, z którym też radzi sobie Pani jedzeniem.

Jak temu zaradzić - powinna się Pani przyjrzeć swojemu zapotrzebowaniu na energię i dobrać do niego jadłospis, który nie będzie zakładał raptownych zmian.

Najlepiej gdyby omówiła Pani swoją sytuację z psychodietetykiem. Takie konsultacje mogą odbywać się on-line.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.