Skocz do zawartości

Martwię się o wszystko i przeżywam wszystko


nadia88

Polecane posty

Witam, 

Jestem studentka i mam 21 lat. Od zawsze jakoś bardziej niż inni się wszystkim przejmowałam, ale nigdy to nie było aż tak nasilone i mi nie przeszkadzało. Głównie dotyczyło to szkoły, sprawdzianów, egzaminów itd. Nic specjalnego. Od nie dawno zauważał nasilenie tego. Rok temu w lipcu mój narzeczony miał poważną operacje. Pęknięty krwiak w głowie i wylew. Na szczęście po ogromnych przeżyciach wszystko dobrze się skończyło. Funkcjonuje normlanie, po krwiaku nie ma śladu i na prawdę jest wszystko dobrze. Nie są odczuwalne żadne objawy tego zdarzenia. Gorzej ze mną . Mam wrażenie ze to wlansie od tego zdarzenia tak się dzieje. Przejmuje się dosłownie wszystkim, zdrowie swoim i najbliższych, tym czy kiedyś nie zachorują lub czy ja nie zachoruje. Stresuje się nawet jak najbliżsi jadą w dalsze trasy żeby tylko nie było wypadków. Prawo jazdy przeżywam strasznie, zwłaszcza że mi nie idzie, studia, egzminy i poprawki również. Nie mogę się uwalonic od tego uczucia, od tych myśli. Przez co nie mogę w ogóle odetchnąć. Nie wiem co robić i jak to można zatrzymać. Bardzo proszę o odpowiedz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nadia88

z Twojego opisu wynika, że przeżyłaś bardzo silny stres związany ze stanem zdrowia bardzo bliskiej Ci osoby. Była to sytuacja, która mogła przekroczyć Twoje standardowe sposoby poradzenia sobie, a być może długotrwały stres spowodował wyczerpanie się sił. Lęk i strach o bliskich są normalnymi zjawiskami, jednak kiedy przejmują kontrolę nad resztą naszych mysli i uczuć, stają się bardzo dokuczliwe. Te myśli, które opisujesz nazywamy zamartwianiem i się i jak przypuszczam- zdarza Ci się przewidywać najgorsze scenariusze-  także katastrofizacją. Taki rodzaj myślenia pojawia się w zaburzeniach lękowych. Warto rozpocząć jak najszybciej terapię: jeśli te myśli powdują u Ciebie silne objawy fizyczne, dyskomfort, problemy ze snem pomocne może być wdrożenie farmakoterapii pod nadzorem lekarza, a niezależnie od tego terapii psychologicznej. W leczeniu zaburzeń lękowych dobrze sprawdza się terapia poznawczo- behawioralna, gdzie razem z terapeutą pracujecie nad zmianą i "rozbrojeniem" szkodzących myśli, redukcją stresu i napięcia oraz nauczysz się nowych strategii zaradczych.

Pozdrawiam serdecznie

Mirela Batog

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.