Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

nadia88

Martwię się o wszystko i przeżywam wszystko

Recommended Posts

Witam, 

Jestem studentka i mam 21 lat. Od zawsze jakoś bardziej niż inni się wszystkim przejmowałam, ale nigdy to nie było aż tak nasilone i mi nie przeszkadzało. Głównie dotyczyło to szkoły, sprawdzianów, egzaminów itd. Nic specjalnego. Od nie dawno zauważał nasilenie tego. Rok temu w lipcu mój narzeczony miał poważną operacje. Pęknięty krwiak w głowie i wylew. Na szczęście po ogromnych przeżyciach wszystko dobrze się skończyło. Funkcjonuje normlanie, po krwiaku nie ma śladu i na prawdę jest wszystko dobrze. Nie są odczuwalne żadne objawy tego zdarzenia. Gorzej ze mną . Mam wrażenie ze to wlansie od tego zdarzenia tak się dzieje. Przejmuje się dosłownie wszystkim, zdrowie swoim i najbliższych, tym czy kiedyś nie zachorują lub czy ja nie zachoruje. Stresuje się nawet jak najbliżsi jadą w dalsze trasy żeby tylko nie było wypadków. Prawo jazdy przeżywam strasznie, zwłaszcza że mi nie idzie, studia, egzminy i poprawki również. Nie mogę się uwalonic od tego uczucia, od tych myśli. Przez co nie mogę w ogóle odetchnąć. Nie wiem co robić i jak to można zatrzymać. Bardzo proszę o odpowiedz. 

Link to comment
Share on other sites

@nadia88

z Twojego opisu wynika, że przeżyłaś bardzo silny stres związany ze stanem zdrowia bardzo bliskiej Ci osoby. Była to sytuacja, która mogła przekroczyć Twoje standardowe sposoby poradzenia sobie, a być może długotrwały stres spowodował wyczerpanie się sił. Lęk i strach o bliskich są normalnymi zjawiskami, jednak kiedy przejmują kontrolę nad resztą naszych mysli i uczuć, stają się bardzo dokuczliwe. Te myśli, które opisujesz nazywamy zamartwianiem i się i jak przypuszczam- zdarza Ci się przewidywać najgorsze scenariusze-  także katastrofizacją. Taki rodzaj myślenia pojawia się w zaburzeniach lękowych. Warto rozpocząć jak najszybciej terapię: jeśli te myśli powdują u Ciebie silne objawy fizyczne, dyskomfort, problemy ze snem pomocne może być wdrożenie farmakoterapii pod nadzorem lekarza, a niezależnie od tego terapii psychologicznej. W leczeniu zaburzeń lękowych dobrze sprawdza się terapia poznawczo- behawioralna, gdzie razem z terapeutą pracujecie nad zmianą i "rozbrojeniem" szkodzących myśli, redukcją stresu i napięcia oraz nauczysz się nowych strategii zaradczych.

Pozdrawiam serdecznie

Mirela Batog

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.