Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Jąkanie, lęk i łzy


Recommended Posts

Moim problemem jest jąkanie. Zaczęło się w Gimnazjum, ale nie przypisuję temu  konkretnego zdarzenia, ani odziedziczonych predyspozycji. Zdecydowałam się na terapie jąkania, jednak nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu. Nikt nie potrafił określić przyczyny tego niepowodzenia. Technika płynnej mowy jak i szereg innych ćwiczeń były wykonywane bez błędów. Zależało mi bardzo na osiągnięciu celu, nie poddawałam się nawet wtedy, kiedy było bardzo ciężko.

Teraz mam 30 lat i wciąż ten sam problem, który bardzo mnie ogranicza. Negatywnie wpływa na moje życie prywatne (unikam mówienia, bo jest wstyd i strach)  i zawodowe (praca znacznie poniżej kwalifikacji).

Chciałabym się dowiedzieć, jak mogę pozbyć się tego problemu. Kolejna terapia jąkania nie wchodzi w grę, bo ja nie potrafię już zaufać ani uwierzyć w skuteczność podobnych programów leczenia. W tamtej terapii ze mnie zrezygnowano, tak po prostu. To jeszcze bardziej zniszczyło mój obraz świata i ludzi. I najgorsze, że nasiliło problem!

Jak pokonać jąkanie, zanim ono pokona mnie?

Link to comment
Share on other sites

@Ja1234

Szanowna Pani, 

niestety nie znam cudownego środka, który miałby wyeliminować jąkanie. Mówi Pani o tym, że ostatnia terapia nie pomogła i że nie chce kolejnej. Niestety tak już jest, że nie istnieje jedno uniwersalne rozwiązanie każdorazowo równie skuteczne u każdego człowieka, więc czasami trzeba przejść dłuższą drogę, zanim uda się znaleźć adekwatną pomoc. Wszyscy bez wyjątku przez coś takiego przechodzimy w różnych okolicznościach w obliczu jakichś problemów zdrowotnych czy trudności w funkcjonowaniu. Ma Pani prawo czuć się rozczarowana, rozgoryczona i załamywać ręce, bo to naturalna reakcja na poważny zawód, jakkolwiek gdy emocje trochę opadną proszę dalej aktywnie poszukiwać rozwiązań, specjalistów, form pomocy, na które mogłaby Pani sobie pozwolić. Tej drogi niestety nikt za człowieka nie pokona. Najlepszy sposób na to, żeby się z tym uporać, to przejść przez to. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.