Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Zniżona samoakceptacja


Derainel
 Share

Recommended Posts

Jestem 18 dziewczyną, jak widać młodą. W tym roku napisałam maturę, skończyłam szkołę średnią. Z natury jestem introwertykiem, ale przy nowych osobach zachowuję się jak towarzyska istota. Od 14 roku życia borykam się z kompleksami i zaniożną samoakceptacją. Spowodowane jest zapewne samym dorastaniem, problemami jednego z rodziców na tle psychicznym (nieleczone przez lata: uzależnienie od leków, nerwica lękowa i depresja) i praktycznie bezstresowym wychowaniem jedynaczki. W szkole średniej kompleksy i negatywne emocje z nich płynące nasiliły się. Przez natłok negatywnycy uczuć pogłębił się mój introwertyzm, przestałam z dawną pewnością zawierać nowe znajomości. Zaczęłam czuć się jak odmieniec na tle rówieśników. Czułam się mniej inteligentna i po prostu od całej klasy i innych znanych sobie osób. Gdy cokolwiek mi nie wychodziło, podsunowywałam to myślą: "Ta osoba zrobiłaby to lepiej/szybciej/efektywniej". Zaczęłam piętnować się za każdy błąd, często wchodziły elementy samookaleczania się w formie bicia samej siebie i policzkowania. Gdy już zaczynałam być zadowolona ze swoich działań społecznych, szybko się wycofywałam, gdyż widziałam, jak dobrze inne osoby w grupie się ze sobą dogadują i czułam, że przestaję być im potrzebna. W przypadkach, gdy odkryłam, że nie umiem zrobić czegoś, jak dana osoba w danej sytuacji, potrafiłam wręcz rozpłakać się i rozczulać się nad swoim brakiem umiejętnościami. Ciągle porównywałam się z innymi. Przy usłyszeniu krytyki, zamykałam się w łazience i płaczę, by nie ukazać innym smutku i rozładować wyrzuty, że nie byłam taka, jaka powinnam być. Od października trafiam w nowe środowisko, ale chcę zmienić swoje podejście do siebie, by nie zwariować. Od czego zacząć, by zmienić samą siebie id samych podstaw? 

Link to comment
Share on other sites

Dzień Dobry,

Z tego co Pani napisała widać, że stawia Pani sobie wymagania jaka Pani powinna być i porównuje się Pani do innych osób. Jeśli nie spełnia Pani postawionych sobie kryteriów to sama się Pani za to karze.

Pyta Pani jak zmienić się od samych podstaw. Przede wszystkim spojrzeć na siebie przychylnie - jaka Pani jest, a nie jaka Pani powinna być. I zaakceptować siebie, a nie samobiczować się.

Jeśli Pani nie zaakceptuje siebie jaką Pani jest to trudno będzie pani określić kierunek w jakim chciałaby się Pani rozwinąć. Nie da się być taką jak wszyscy i każdy z osobna, nie da się być perfekcjonistką we wszystkich dziedzinach.

Starając się mieć cechy wszystkich osób traci Pani z oczu samą siebie. A Pani jest wyjątkowa i unikalna. Na pewno ma Pani wiele zdolności i umiejętności. Warto aby Pani skierowała uwagę na siebie i zaczęła siebie odkrywać. To jest pasjonująca przygoda. Dzięki temu odzyska Pani wiarę w siebie i spokój.

Na pewno warto aby porozmawiała Pani z psychologiem na ten temat, żeby też przyjrzeć się źródłom Pani niskiej samooceny i sprawdzić czy przekonania jakie Pani ma na swój własny temat są obiektywne i prawdziwe.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.