Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

jak pozbyć się syndromu ofiary (długotrwałego)


Recommended Posts

Jakie kroki poczynić, żeby przestać być ofiarą - mowa o samotnej 40letniej kobiecie z syndromem kobiety podatnej na zranienie połączonym z syndromem ofiary, który jeszcze został spotęgowany przez utratę pracy i unieruchomienie fizyczne po wypadku. 

Jak mogę się odbić od dna, skoro od zawsze zachowywałam się jak ofiara (dopiero teraz jestem w stanie to stwierdzić), użalającą się nad niesprawiedliwością świata. Ukazując się jako znerwicowana ofiara, która się boi własnego cienia i niczego nie jest pewna - proszę uwierzyć, że długo mi zajęło dojście do tego wniosku. Wcześnie myślałam, jacy ci ludzie są niewdzięczni i niesprawiedliwi, że mnie nie wspierają. Miliony telefonów do wszystkich znajomych z wyżalaniem się. Od paru lat widzę, że w trakcie wydarzeń, nawet ci nieliczni, którzy do mnie dzwonią prywatnie, a znają mnie szereg lat dyplomatycznie oddalają się z mojego otoczenia. Dodatkowo z paroma z członków tej społeczności poszłam do łóżka. Jednorazowo. Dokładnie jakbym miała na twarzy wypisane „wykorzystaj mnie”. Ja za każdym razem robiłam sobie nadzieję na związek (!).

Podsumowując pytanie: 1. jak można się pozbyć tego syndromu ofiary? 2. i jeśli tak, to po jakim czasie 3. i czy w takich okolicznościach da się realnie osiągnąć szacunek innych w tym samym środowisku? czy lepiej zrezygnować z zawodu i zmienić zupełnie otoczenie.

 

Link to comment
Share on other sites

1. już poczynilas pierwsze kroki i to te najtrudniejsze.. zauważyłaś ten problem. Teraz staraj się zmieniać bieg myśli kiedy najdzie Cię żeby kogoś za coś osadzac itp...

2.czas to sprawa indywidualna, im częściej będziesz pieć pozytywne lub neutralne myśli tym prędzej wejdą Ci one w krew

3. Ci ktorzy sa otwarci pewnie zauwaza zmiane ale zazwyczaj jest niestety tak, ze jak juz przypnie sie komus etykietke to przez jej pryzmat juz sie tego czlowieka widzi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dzięki, ale wolałabym,  żeby doradzil psycholog. 

Myślałam od zawsze pozytywnie i tym przyciągałam właśnie wykorzystywaczy. Gdy byli ze mną dłużej bliżej zwierzalam się z moich nieszczęść. Ale przyciągałam ich uśmiechem, pogoda ducha. 

Teraz mam to uświadomione, ale nadal zachowuje się jak ofiara. Robię to co, chcą inni. Odczytuje ich pragnienia. 

Jak to przerwać? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nie ma na to odpowiedzi, którą dałoby się jednym tchem zawrzeć w wątku na forum dyskusyjnym. Zdecydowanie warto skonsultować się z psychoterapeutą w celu przepracowania tego typu problemu w trakcie terapii. Jeśli chodzi o problemy związkowe mógłbym polecić na przykład psycholog, psychoterapeutkę Adrianę Żak https://ocalsiebie.pl/profile/2507-psycholog-adriana-żak/?tab=field_core_pfield_1

  • Jestem za to wdzięczny 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.