Jump to content

OCD: Czy książki psychoterapeutyczne o OCD mogą zastąpić psychoterapeutę? Czy jeśli w tym momencie nie wrócę na psychoterapię to coś stracę?


Masmix

Recommended Posts

Cześć.
Proszę was bardzo o odpowiedzenie mi na parę pytań.
Być może mi tym pomożecie. Za każdą odpowiedź bardzo dziękuję. 

1.
Czy według was książki o OCD z autoterapiami/ćwiczeniami (w języku polskim i angielskim) i wszelakie materiały dostępne w Internecie mogą być tak samo efektywne jak psychoterapia u psychoterapeuty. Tym samym mogą w stanie ją zastąpić?

Czy istnieją obiektywne argumenty które stoją za tym że psychoterapia z psychoterapeutą posiada rzeczy i atrybuty których nie jest w stanie zapewnić praca z książkami i wszelkimi materiałami?

Pytam o to obiektywnie.

Jeśli mogę uzyskać te same efekty stosując psychoterapię z książek i materiałów dostępnych w Internecie to nie będzie potrzeba wydawać pieniędzy na psychoterapie, prawda?

2.
Czy macie jakieś doświadczenia z książkami czy innymi materiałami które wam pomogły?
Czy możecie jakieś polecić?

3.
Istnieją książki przeznaczone dla pacjenta oraz istnieją te przeznaczone dla terapeuty.

Czy pacjent nie może czytać tych dla terapeuty? Jeśli tak to dlaczego?
A może właśnie czytając lepiej zrozumie całość zaburzenia i potrafiłaby sobie sam z nim poradzić?

4.
Ogólnie to cierpię głównie na OCD z myśleniem magicznym przy lęku z dokonywaniem zmian które zostaną na dłużej, bez stałych rytuałów, kompulsja to głównie anulowanie podjętej zmiany lub po prostu unikanie jej podjęcia. Magiczne myśli dotyczą skojarzeń, liczb czy kolorów.

Oraz na takie objaw z trudnościami z podejmowaniem niektórych decyzji całkowicie bez myśli magicznych tylko z lękiem że podejmę złą decyzję lecz to w przypadku ważniejszych dłużej zostających ze mną decyzji a nie prozaicznych. Odkładam wtedy za długo podjęcie tej decyzji.
Czy analizuję ją czasem już kompulsywnie po jej podjęciu.

Leczę się aktualnie psychiatrycznie ale wiem że sama farmakoterapia raczej nie wystarczy.

Chodziłem wcześniej niecałe pół roku na psychoterapię poznawczo-behawioralną do psychoterapeutki z certyfikatem. Teraz też zajmuje się ona terapią schematów.
Z kontaktu z psychoterapeutką byłem zadowolony.
Jakoś się tak stało że psychoterapię przerwałem.

Ogólnie wygląda u mnie to tak że nieraz czuję że potrafiłbym samemu zaniechać niektóre kompulsje związane z myśleniem magicznym bo np. dotyczą niskiego lęku czy po prostu racjonalizuje sobie te myśli „to jest tylko zaburzenie” „to co mówi mi mózg nie musi być prawdą” i jestem w stanie przetrzymać lęk.
Mam również wiedzę z zakresu psychoedukacji zaburzenia.
Mogę zacząć stopniowo terapię Ekspozycji i Zahamowania Reakcji mam pomysły na ekspozycje ale wtedy wkrada mi się taka wątpliwość:

„Czy jak NIE WRÓCĘ w tym momencie na psychoterapię i będę sam powstrzymywał się od kompulsji tyle ile umiem to czy krótszy czas psychoterapii nie spowoduje że psychoterapeutka będzie miała mniej czasu na odkrycie czegoś dodatkowego (zaburzenia,schematy itd) u mnie, słabiej mnie pozna i przez to coś na tym stracę?”

To pytanie jest o tyle ważne że jeśli ustalę że nic nie tracę to pozwolę sobie pracować na własną rękę tak długo aż nie dojdę już do momentu którego bez psychoterapeuty nie pokonam.

Co prawda na psychoterapii ustaliliśmy że najpierw zajmiemy się OCD a potem resztą jeśli taka występuje, bo OCD najbardziej destabilizuje moje życie.

Myślicie że jest sens zapytać się o to mojej byłej psychoterapeutki?
Czy każdy psychoterapeuta powie mi inaczej?
Czy psychoterapeuta przez etykę zawodową nie może mi narzucić zdania że tylko on jest w stanie spowodować poprawę w OCD?
---------------------------------

Przez te wątpliwość mając jakąś myśl obsesyjną poddawałem się kompulsji której mógłbym się nie poddać właśnie przez obawę ze nie wiem czy jak nie pójdę na psychoterapie to coś mogę stracić.

Przez to ostatnim czasem popadłem mocniej w OCD z Myśleniem Magicznym.

Wygląda to tak:

Myśl obsesyjna z niskiego/średniego pułapu lęku → Stwierdzenie że mogę się nie poddawać kompulsji → Niepewność czy jeśli się jej nie poddam to decyzja o powrocie na psychoterapię się nie skomplikuje → Poddanie się kompulsji i chęć zapomnienia i sprawie.

Pozdrawiam 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.