Skocz do zawartości

Czy ten związek ma szansę przetrwać?


Sylwia1212

Polecane posty

Witajcie,

Znam mojego chłopaka trochę ponad rok, jesteśmy razem od 9 miesięcy. On ma 28 lat, a ja 24. Niektóre jego zachowania mnie niepokoją, ale nie wiem czy to "czerwone flagi" czy po prostu różnice w charakterze, doświadczeniach i kwestia "dotarcia się." To mój pierwszy poważny związek i nie jestem pewna gdzie jest granica między normalnym zachowaniem a kontrolą i toksycznością. Nie mieszkamy razem, w tej chwili jest to związek na odległość, z perspektywą że za jakieś pół roku będziemy już normalnie razem.

I tu pojawia się pierwsza rzecz której nie rozumiem. Piszemy ze sobą codziennie praktycznie bez przerwy. Cieszy mnie, że chłopak chce być ze mną w stałym kontakcie, że w ten sposób chce nadrobić brak kontaktu na żywo, ale czasem myślę że to przesada. On oczekuje, że będę mu odpisywać nawet kiedy przychodzi do mnie przyjaciółka na pogaduchy, kiedy przyjeżdżają do mnie rodzice w odwiedziny, itd.. Sam też nie przestaje do mnie pisać nawet kiedy idzie na siłownię albo kiedy jest w pracy. Uwielbiam rozmowy z nim, ale myślę że każdy człowiek potrzebuje też trochę czasu dla siebie, i że wymaganie od partnera ciągłego kontaktu jest niezdrowe. On rozumie, że nie mogę odpowiadać kiedy jestem na wykładach albo dzwonię do mamy, i nie nalega na to, ale potrafi się rozzłościć jeśli powiem mu że z jakiegoś innego powodu zniknę na kilka godzin i przez ten czas nie będę pisać. Jeśli chcę wyjść gdzieś z koleżankami, reaguje różnie. Czasem nie ma problemu, a czasem mówi toksycznie brzmiące rzeczy w rodzaju "idź, jeśli tak bardzo chcesz." Przy tym, chce wiedzieć jak długo mnie nie będzie i żebym meldowała się w trakcie drogi do domu. Złości się na mnie jeśli wracam do domu po zmroku (nie robię tego często, zdarzyło się może 2-3 razy i nigdy nie wracałam później niż o 23:00), mówiąc że martwi się o mnie, i każe mi co 5 minut przysyłać filmik z drogi "żeby upewnić się że wszystko w porządku." Kiedy próbowałam go uspokoić, mówiąc że okolica jest bardzo bezpieczna, jeszcze bardziej się rozzłościł, mówił, że zachowuję się jakbyśmy byli znajomymi a nie parą i jakbym nie była mu nic winna. Doceniam jego troskę, ale czuję się przez to kontrolowana. Zaczęłam ograniczać spotkania towarzyskie, bo nie mam siły za każdym razem przechodzić przez proces pytania go czy nie ma nic przeciwko i zapewniania go że nic mi się nie stanie. Czuję się jak dziecko które pyta rodzica o zgodę. Uprzedzając pytania, nie jestem typem imprezowiczki i moje życie towarzyskie to spotkania z koleżankami w domu lub w knajpie raz na dwa tygodnie lub rzadziej. W kwestii moich przyjaciółek też ma pretensje. Nie wszystkie aprobuje i mówi otwarcie że jeśli któraś całkiem mu się nie spodoba, będzie przeciwny temu żebym się z nią spotykała.

Martwi mnie też jego sposób komunikowania i rozwiązywania nieporozumień. Jeśli coś mu się nie podoba, milknie i przestaje odpowiadać. Zależnie od sytuacji, trwa to od kilku godzin do kilku dni. Zawsze to ja pierwsza wyciągam rękę na zgodę, nawet jeśli nie czuję się winna albo jeśli czuję się niesprawiedliwie skrytykowana. Potrafi obrazić się o błahostki i zdarza się to średnio raz na tydzień. Takie sytuacje bardzo mnie stresują i mówiłam mu o tym, ale on twierdzi że nie potrafi inaczej. Martwi mnie to, bo według mnie obrażanie się i "karanie ciszą" jest dziecinne i świadczy o braku umiejętności komunikacji. Kiedy już go przeproszę i znowu zaczynamy rozmawiać, on nadal nie zachowuje się jakby wszystko było w porządku. Odpowiada 1-2 słowami i to ja podtrzymuję rozmowę. Czuję się wtedy odepchnięta i niedoceniona. 

Zdaję sobie sprawę, że to co opisuję brzmi jak piekło z którego natychmiast powinnam uciekać. Ale myli mnie fakt, że nie zawsze tak jest. Kiedy jest dobrze, jest naprawdę dobrze. Mamy wiele wspólnych zainteresowań i wartości. Wiem, że on traktuje mnie poważnie i ma co do mnie poważne plany, rozmawialiśmy o tym że jeśli wszystko dobrze pójdzie, za dwa lata będzie można pomyśleć o ślubie i dzieciach. Zdaję sobie też sprawę z tego że jego skłonności do kontroli i stosowania "cichych dni" prawdopodobnie biorą się z zazdrości i jakichś problemów które on ma z samym sobą. Jest dobrym człowiekiem i chciałabym mu pomóc, ale on sam nie widzi problemu i uważa swoje zachowania za całkowicie normalne. Nie wiem co robić. Czy liczyć na to, że wszystko się unormuje kiedy będziemy mieszkać razem i nareszcie będzie mnie miał obok siebie? Czy wtedy wszystko tylko się pogorszy? Jestem jego trzecią "poważną" dziewczyną. Z poprzednią był 6 lat i to on zdecydował o rozstaniu z nią. Wnioskuję z tego, że w codziennym życiu nie jest potworem i że może jego obecne zachowanie to tylko taki etap przejściowy spowodowany związkiem na odległość?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Hej, miałam podobna sytuacje. Mieszkamy ze sobą od 3 lat i jest jeszcze gorzej. Straciłam wszystkie koleżanki, bo tak jak piszesz, nie mam ochoty się tłumaczyć i być karana cichymi dniami. Jednak jestem na tyle przywiązana, ze ciężko mi odejść. Myśle, ze pierwszym krokiem jest zrozumienie powagi sytuacji i udanie się na terapie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • SKOCZ DO: 
    Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

  • PODCASTY.jpg

  • Wpisy blogu

    • 0 komentarzy
      Podcast psychologiczny o tym, jak uleczyć złamane serce i mądrze otworzyć się na nowy związek: 
       
    • 0 komentarzy
      Nie mam czasu na niemiłość, a ty? To nie są dobre czasy dla związków. Socjolodzy mówią o epidemii samotności. Psycholodzy alarmują, że żyjemy w kulturze narcyzmu i tym samym toksycznych relacji, w których królują nadużycia, egoizm, kłamstwa i manipulacje. Sytuację pogarsza fakt, że różne środowiska obwiniają się wzajemnie. Jak znaleźć miłość we współczesnym zagmatwanym, zagonionym świecie, w dobie szalejących zmian społecznych - na rynku towarzyskim popsutym przez aplikacje randkowe? Dowiedz się w kursie online: https://ocalsiebie.pl/kurs/ 
       

      Sprawdź kurs online - jak znaleźć miłość: https://ocalsiebie.pl/kurs/
       
      Cierpliwość w poszukiwaniu miłości jest kluczem do znalezienia prawdziwej, głębokiej więzi z drugą osobą. W życiu pełnym pośpiechu i natłoku bodźców łatwo stracić z oczu istotę budowania trwałych relacji. Szukając partnera, który będzie naszym dopełnieniem, warto dać sobie czas na poznanie różnych osób i odkrycie ich prawdziwych wartości. Czasem miłość przychodzi, gdy najmniej się tego spodziewamy, dlatego warto zachować otwarty umysł i serce na każdym etapie tego fascynującego procesu.
      Znalezienie odpowiedniego partnera do związku to nie tylko kwestia przypodobania się komuś czy podobnych zainteresowań. To także zdolność do wzajemnego zrozumienia, akceptacji i wsparcia w trudnych chwilach. Wybierając swojego towarzysza życiowego, warto kierować się nie tylko emocjami, ale także refleksją nad tym, czy nasze wartości, cele i plany życiowe są zgodne. Dobrze dobrany partner potrafi nie tylko uświetnić nasze najlepsze momenty, ale także być oparciem w ciężkich sytuacjach, co czyni naszą relację jeszcze bardziej wartościową.
      Kluczową kwestią w budowaniu udanej relacji jest troska o to każdego dnia. Niezależnie od tego, czy jesteśmy razem od kilku miesięcy czy kilkudziesięciu lat, ważne jest, aby stale pielęgnować więź, rozwijać się razem i szanować potrzeby partnera. Komunikacja, empatia i gotowość do kompromisu to fundamenty trwałego związku, który przetrwa nawet największe burze życiowe. Inwestowanie czasu i wysiłku w budowanie dobrej relacji z partnerem przynosi nie tylko wzajemną satysfakcję, ale także owoce w postaci głębokiej więzi i wspólnego szczęścia dzięki zaspokojeniu ważnych potrzeb psychologicznych. 
       
      Słowa kluczowe: jak stworzyć związek, dobór partnerski, relacje, związki, związek uczuciowy, relacja, gdzie i jak znaleźć partnera, jakiego szukać partnera, jak znaleźć mężczyznę do związku, w jaki sposób znaleźć kobietę do związku, kryteria doboru partnera, poszukiwanie miłości, małżeństwo, narzeczeństwo, relacja partnerka, miłość z prawdziwego zdarzenia, wysokojakościowa relacja, psychologia doboru partnerskiego, psychologia relacji, porady psychologiczne, psycholog online, porady psychologa.
    • 0 komentarzy
      Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
       
       
    • 0 komentarzy
      Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
    • 0 komentarzy
      Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
       
       
       


  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

  • SKOCZ DO:

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  •  
  • Podcasty i filmy o psychologii

  • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

    83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.