Jump to content

Dyspraksja


Dyspraksja

Recommended Posts

Na wstepie chcialbym powiedziec, ze juz mam stwierdzona dyskelsksje, dysgrafie i dysortografie. Mam duze problemy podczas jazdy samochodem. Czesto zdarza mi sie nie oszacowac kto ma pierwszenstwo na skrzyzowaniu. Sam egzamin oblalem kilka razy przez wymuszenia. Problemem czesto tez okazuje sie manewry jak parkowanie. Mam problemy z ustaleniem odleglosci miedzy samochodami. W pracy na produkcji rowniez zauwazlem, ze nie do konca sobie radze. Nie raz plotaly mi sie nazwy sortow, ktore mialem pisac na skrzyniach czy czas w ktorym postawilem nowa np. o godzinie 13.41 postawilem nowa, a po chwili sie zastanawiam czy to bylo 13.40 czy 41. Powodowalo to, ze zamiast w wolnym czasie sie wyluzowac, to sprawdzalem wszystko po 2 razy. Szukaja analogi miedzy moimi problemami a dyslekcja, natrafilem na termin dyspraksja. Pozniej ustosunkowalem sie do objawow tego zaburzenia, ktore znalazlem w internecine. Czy powinienem rozwazyc to ze cos takiego moge miec?

 • zaburzenie równowagi – problem ze skakaniem na jednej nodze lub chwytaniem piłki. - nie sadze, ze mam jakies duze problemy ruchowe. W grachy zespolowych czy esportowych, bardzo dobrze mi idzie.
 • opóźniony rozwój ruchowy - trudności z umyciem zębów, zawiązaniem butów, zasunięciem suwaka, zapięciem guzików, - raczej nie
 • osłabienie mięśniowe – potykanie się, upadki, potrącanie ludzi, - nie wydaje mi sie, aczykolwiek czasem spotkalem sie z twierdzeniem ze "szuram nogami". Mysle, ze wynika to z lenistwa.
 • trudności w kolorowaniu, rysowaniu, pisaniu. Wolniejsze uczenie się, - duze
 • problemy z zapamiętywaniem prostych rzeczy np. imion, - bardzo czeste. Zadko zapamietuje czyjes imiona. Bardzo trudne wydaje mi sie zapamietanie prostych rzeczy o zblizonych definicjach, jak popyt czy podaz. Potrafia mylic mi sie takze dni tygodnia po angielski, a zwlaszcza wtorek i czwartek. Nad miesiacami tez czasem musze sie zastanawiac, a sprawdzalem juz to tyle razy, ze powinienem zapamietac.
 • problemy z koncentracją - wystepuja, chocby podczas ogladania filmikow na yt. Czesto musze cofac nagranie, zeby zrozumie o co dookladnie chodzilo.
 • niechęć do wykonywania zadań manualnych - dwie lewe rece
 • trudności z wydawaniem dźwięków, naśladowaniem - nie wiem
 • zaburzenia postrzegania czasu i odległości - problem z postrzeganiem odleglosci dostrzegam np. podczas cofania autem. Czasem potrafie zastanawiac sie czy nie uderze w czyjes auto, a po sprawdzeniu odleglosci okazuje sie ze zostalo prawie 0,5 metra.
 • zaburzenia orientacji przestrzennej, - nie wiem co to znaczy
 • problemy z opanowaniem emocji, czemu często towarzyszy płacz i gniew, - teraz juz raczej kontroluje. Jak bylem mlodszy to potrafilem z blachego powodu zaczas na kogos wrzeszczec
 • brak własnej opinii, - nie wiem, zauwazlem ze mniej sie odzywam
 • brak organizacji, - nie wiem
 • zapominalstwo,
 • nieustanne gubienie rzeczy - dwa ostatnie bardzo czeste. Potrafia podczas wyprawy pod prysznic, cofac sie specjalnie po recznik. A po wyjsciu z pod prysznicu go nie wziasc, albo jakies innej rzeczy xd.
Link to comment
Share on other sites

Dyspraksja jest nazywana syndromem niezgrabnego dziecka, a jej istotą jest zaburzenie funkcjonowania mózgu. Gdybyś to miał, od dziecka byłoby wiadomo, że coś z Tobą nie tak. Moim zdaniem absolutnie to Ciebie nie dotyczy. Twoje objawy to problemy z koncentracją, uczeniem się, zapamiętywaniem, relaksacją, co wskazywałoby na "zwykłe" problemy psychologiczne, stres, może nerwicę, które da się wyleczyć w przeciwieństwie do tej dys..praksji. A problem z obliczaniem odległości przy parkowaniu powinno się załatwić po prostu przez trening i nabranie pewności siebie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL. • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.