Jump to content

Czy mam fobię społeczną?


piotr.glow

Recommended Posts

Witam, jestem Piotrek i mam 20 lat. Podejrzewam u siebie fobię społeczną i z tego tytułu mam w planach wybrać się do psychiatry, lecz na chwilę obecną prosiłbym tutaj Was o wstępną odpowiedź na pytanie - czy to zaburzenie mnie dotyczy?

Mam wątpliwości, czy rzeczywiście borykam się z fobią społeczną. Zapoznałem się już z definicją i charakterystyką i muszę przyznać, że spełniam większość kryteriów FS, ale charakterystyczne objawy, chociażby te somatyczne, mają miejsce tylko w niektórych okolicznościach. Obcy ludzie, społeczeństwo, tłum, pociąg pełen pasażerów - takie rzeczy mnie nie przerażają, prawdę powiedziawszy w ogóle nie wywołują jakichś szczególnych emocji. Podobnie ma się sprawa small - talków. Podobno to zmora dla osób z FS. Dla mnie natomiast to nieodłączny element codzienności. Dobrze się czuję z tym, że mogę innym ludziom okazać nieco uprzejmości czy służyć pomocą w jakiejś drobnostce. Lecz w przypadku pewnych innych sytuacji społecznych poprostu mdleję z niepokoju. Najlepiej zilustruje to następujący przykład, zacznę od samego początku.

Właśnie skończyłem liceum i wybieram się na studia. Wybór kierunku był dla mnie oczywisty, natomiast kwestia trybu studiów wymagała dłuższego przemyślenia. Jest pewna prywatna prestiżowa uczelnia i marzę, by się na niej znaleźć. W swojej ofercie ma jedynie studia stacjonarne, a na samą myśl o takim trybie studiów uderza mnie fala gorąca i czuję przyspieszenie tętna. To właśnie jeden z odnotowanych przeze mnie objawów, które wiążę z fobią społeczną. Poznawanie nowych ludzi, rozmowy na przerwach; dzień w dzień po kilka godzin w jednym budynku z tymi samymi osobami - nawet teraz jak to piszę to oprócz fal gorąca czuję ścisk w żołądku. Czuję, że nie podołałbym temu... Edukacyjny aspekt studiów to coś co mnie ekscytuje. Ale ta ekscytacja nie jest w stanie złamać niechęci do aspektu towarzyskiego, społecznego :I Ostatecznie zdecydowałem się na uczelnię o mniejszym prestiżu, ale atrakcyjniejszą z powodu oferty studiów zdalnych (online). Oczywiście i tutaj przewidziane są spotkania w siedzibie uczelni, ale tylko na czas egzaminów. Tak to właśnie wygląda.

Jak mówiłem, zanim wybiorę się do psychiatry chciałbym zorientować się, czy fobią społeczna rzeczywiście mnie dotyczy. Cz ktoś tu odnotował u siebie taką niespójność: z jednej strony pewność siebie i spokój w głowie w przypadku takich powierzchownych, krótkich, niezobowiązujących kontaktów (także z obcymi ludźmi), a z drugiej ogromną niechęć i obawa przed kontaktami głębszymi, "niejednorazowymi" jak w przypadku kolegów i koleżanek z jednego kierunku? To jakby lęk/niechęć przed grupą i współpracą w niej. Przypadkowe grupy takie jak pasażerowie autobusu, ludzie w sklepach - to dla mnie zupełnie inna sytuacja. Warte odnotowania jest też to, że nigdy nie miałem problemów z proszeniem kogoś obcego o wsparcie. Albo z załatwieniem sprawy w urzędzie. Wcześniej w szkole nie bałem się nawet wystąpień publicznych, o ile byłem do nich starannie przygotowany. Tak więc, czy mam coś z fobii społecznej? Z góry dziękuję za udzieloną odpowiedź. Piotr, lat 20.

Link to comment
Share on other sites

Może lepszym wyjściem byłoby na razie nauczenie się technik relaksacyjnych i wybranie się do psychologa zamiast psychiatry, oczywiście jeśli te objawy fizyczne nie są bardzo silne? 

Edited by Teivi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.