Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Zbieractwo u partnera - jak nakłonić go do sprzątania?


justyna88
 Share

Recommended Posts

Szanowni Państwo

Wiem, że mój problem wielu osobom może wydawać się śmieszny, ale niestety mam taki problem, że mój partner jest zbieraczem.

Próbuje od 7 lat z tym walczyć, ale każde mieszkanie w którym mieszkamy, jest zagracone przez masę jego przedmiotów.

Naprawdę ciężko tak żyć, nie mówiąc już o zaproszeniu gości. 

Ciesze się, że partner ma swoje pasje, ale do jego pokoju nie można wejść, tak jest zagracony, przez korytarz ledwo można przejść, w kuchni wszędzie są również porozstawiane jego przedmioty w kartonach i nie tylko.

Co prawda, przyznaje się, ja też nie jestem osobą, która jest porządna - zazwyczaj zaniedbuje dom, niemniej po prostu brak mi motywacji do sprzątania, kiedy mieszkanie i tak jest całe zagracone i ledwo co idzie przejść. Za każdym razem kiedy się przeprowadzamy (do coraz większych mieszkań), liczę na to, że przy przeprowadzce, partner części rzeczy się pozbędzie, ale nie ma tutaj na to co liczyć - jest jeszcze gorzej :)

Zaznaczam, że jestem urodzoną optymistką (partner jest urodzonym pesymistą), i naprawdę staram się do wszystkiego podchodzić z humorem, ale tak bardzo marzę o czystym i pięknym domu, że już nie wiem, co mam zrobić.

Chciałabym zapytać, co by mi Państwo poradzili w takiej sytuacji, bo rozmawiać to ja już próbowałam i to wielokrotnie. Za każdym razem słyszę tylko, że wszystkie jego rzeczy są ważne i wartościowe, i że skoro tak bardzo one przeszkadzają, to on je wywiezie do matki. Zresztą, od 7 lat słyszę, że partner wywiezie te rzeczy do matki (współczuje tej kobiecie, bo wątpię, żeby ucieszyła się nagle ni stąd ni zowąd z tej pięknej góry różnorodności, którą obdaruje ją kochany synalek), ale na tych obietnicach się tylko kończy. Co więcej, za każdym razem, kiedy z kolei moja rodzina zwraca mu uwagę, że ma "za dużo rzeczy", jest dzika awantura. 

Czy myślą Państwo może, że gdybym zmieniła postawę i zaczęłabym utrzymywać porządek w domu, w tych obszarach gdzie można to robić, partner również poczułby "zew porządku" i może spróbowałby chociaż odgracić mieszkanie?

Zaznaczam, że partner obwinia mnie, że to ja nie utrzymuje porządku, i wścieka się strasznie np. jak są niepozmywane naczynia (co jest właściwie permanentne), czy też niepowycierana podłoga w łazience. Także można powiedzieć, że ma naturalne zamiłowanie do porządku, niemniej niestety zazwyczaj wybiórczo dostrzega tylko to, czego ja nie robię, żeby utrzymywać porządek (i o to są dzikie awantury). Swoich gór rzeczy nie postrzega raczej w kategoriach problemu, ale zazwyczaj zabrania mi zapraszać gości. 

Dodam, że partner kolekcjonuje różne (dla mnie abstrakcyjne) rzeczy: np jest fanem silników, które są dosyć dużymi klamotami :) Potem tylko słyszę, że nie rozumiem ich pasji, i że on żeby być szczęśliwy, musi coś tworzyć. Ja to rozumiem, ale żeby tworzyć, to chyba najpierw musiałby mieć na to jakiekolwiek miejsce...

Z góry dziękuje za wszelkie porady

Pozdrawiam serdecznie

Justyna

Link to comment
Share on other sites

Dzień Dobry,

objawy, które Pani opisuje bynajmniej nie są śmieszne tylko wymagają dalszej obserwacji i diagnozy w kierunku syllogomanii czyli patologicznego zbieractwa. O takim może świadczyć:

- zbieranie rzeczy bezwartościowych, nieużytecznych

- zbieranie dla zbierania czyli tylko w celu posiadania a nie wykorzystywania ich np. w pracy czy do hobby

- trudność, niechęć do pozbywania się rzeczy lub dzielenia się nimi, opór i nerwowość na sugestię o wyrzuceniu rzeczy

- wręcz emocjonalne przywiązanie do przedmiotów

- gromadzenie rzeczy w taki sposób, że przeszkadzają w wykorzystywaniu pomieszczeń w sposób do jakiego są przeznaczone

- stopniowa utrata zainteresowania higieną własną

Wcześniej osoby cierpiące na zbieractwo mogły mieć tendencję do perfekcjonizmu, pedanterii, katalogowania, segregowania, ostrożności czy uporu.

Jest to choroba rozwijająca się często na podłożu lękowym. Jeśli Pani zauważa powyższe objawy u partnera powinien on skonsultować się z lekarzem psychiatrą w celu postawienia diagnozy i zaplanowania leczenia farmakologicznego i psychoterapii. Leki obniżają lęk, stabilizują nastrój a psychoterapia ma na celu nauczyć osobę cierpiącą na syllogomanię organizowania przestrzeni wokół siebie, urealnienia wartości przedmiotów i podejmowania decyzji.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.