Jump to content

lęk i porażka


IGREK

Recommended Posts

Dzień dobry,

jestem 28-letnią kobietą, stanu wolnego. Pracuję z dziećmi w szkole.


 Mając 18 lat zapisałam się na kurs prawa jazdy, był to koszmar, bardzo się stresowałam, tak mocno napinałam mięśnie, że miałam zakwasy po jazdach, często płakałam po zajęciach. Na egzaminie specjalnie nie zdałam teorii, żeby nie iść na egzamin praktyczny. Siedem lat później zdecydowałam się spróbować ponownie, za 4 podejściem zdałam prawo jazdy, ale wciąż nie znosiłam prowadzić samochodu. Nie jeździłam rok, nawet gdy miałam okazję. Obecnie pracuję w innym mieście i w listopadzie kupiłam samochód. Wcześniej wykupiłam jazdy, wydawało mi się, że dam radę dojeżdżać do pracy. Dojeżdżałam przez około miesiąc. I tu zaczął się problem. Od zawsze nienawidziłam prowadzić samochodu, ale teraz panicznie się tego boję. Budzę się rano do pracy o ogarnia mnie panika, nachodzą mnie myśli, że coś złego się stanie, zaczynam płakać, ściska mnie w gardle, trudno mi oddychać i zawsze decyduję, że jednak pojadę autobusem.  

Przed wejściem do samochodu musiałam brać tabletkę uspokajającą, obecnie zdarza mi się brać tabletki gdy myślę o prowadzeniu samochodu.

W grudniu miałam stłuczkę, wpadłam w poślizg, nikomu nic się nie stało, ale od tego czasu nie jeżdżę. Moja rodzina mnie bardzo wspiera, ofiarują mi pomoc, chcą ze mną ćwiczyć, zachęcają mnie, ale też często poruszają ten temat (co dla mnie zawsze kończy się płaczem).

Bardzo chcę się nauczyć jeździć. Nie potrafię się przełamać, boję się coraz bardziej, coraz częściej źle się czuję, martwią  mnie napady lęku (paniki?), nie umiem podejmować decyzji dotyczących samochodu, coraz mniej wierzę w swoje umiejętności (raz zgasł mi  samochód pod górkę i od tej pory unikam ruszania z ręcznego lub panikuję przed). Rodzina i przyjaciele zaczęli zauważać te problemy i też się martwią, ponieważ w rodzinie był jeden przypadek depresji.

Nie jadę samochodem, bo mnie to przeraża, gdy jadę autobusem, płaczę bo znów nie odważyłam się pojechać autem…Nie wiem, co mam robić, żeby jeździć… jak się zmotywować, żeby znów się nie poddać? A może lepiej odpuścić dla lepszego samopoczucia?
Skąd to może wynikać i co się dzieje?

 

Z góry dziękuję za poświęcony czas.

 

Link to comment
Share on other sites

Szanowna Pani,

wskazany jest kontakt z psychoterapeutą (np. poznawczo-behawioralnym), ponieważ prawdopodobnie doskwierają Pani dolegliwości lękowe i trzeba by nad tym popracować w trakcie terapii. Kontakt ze specjalistą pozwoli też wykluczyć inne potencjalne przyczyny gorszego nastroju.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Jakie metody mogą zwiększyć nasze osiągi wtedy, gdy działania wymagają korzystania z pamięci, związane są z uczeniem się?
    
    
  • 0 comments
   Jak uwolnić się od przymusu, nałogu konsumpcji treści dla dorosłych, w jaki sposób odzyskać wolność.
    
    
  • 0 comments
   Psychologia w praktyce - jak zerwać z nałogiem.
    
  • 0 comments
   Podcast psychologiczny o tym, jak uleczyć złamane serce i mądrze otworzyć się na nowy związek: 
    
  • 0 comments
   Nie mam czasu na niemiłość, a ty? To nie są dobre czasy dla związków. Socjolodzy mówią o epidemii samotności. Psycholodzy alarmują, że żyjemy w kulturze narcyzmu i tym samym toksycznych relacji, w których królują nadużycia, egoizm, kłamstwa i manipulacje. Sytuację pogarsza fakt, że różne środowiska obwiniają się wzajemnie. Jak znaleźć miłość we współczesnym zagmatwanym, zagonionym świecie, w dobie szalejących zmian społecznych - na rynku towarzyskim popsutym przez aplikacje randkowe? Dowiedz się w kursie online: https://ocalsiebie.pl/kurs/ 
    

   Sprawdź kurs online - jak znaleźć miłość: https://ocalsiebie.pl/kurs/
    
   Cierpliwość w poszukiwaniu miłości jest kluczem do znalezienia prawdziwej, głębokiej więzi z drugą osobą. W życiu pełnym pośpiechu i natłoku bodźców łatwo stracić z oczu istotę budowania trwałych relacji. Szukając partnera, który będzie naszym dopełnieniem, warto dać sobie czas na poznanie różnych osób i odkrycie ich prawdziwych wartości. Czasem miłość przychodzi, gdy najmniej się tego spodziewamy, dlatego warto zachować otwarty umysł i serce na każdym etapie tego fascynującego procesu.
   Znalezienie odpowiedniego partnera do związku to nie tylko kwestia przypodobania się komuś czy podobnych zainteresowań. To także zdolność do wzajemnego zrozumienia, akceptacji i wsparcia w trudnych chwilach. Wybierając swojego towarzysza życiowego, warto kierować się nie tylko emocjami, ale także refleksją nad tym, czy nasze wartości, cele i plany życiowe są zgodne. Dobrze dobrany partner potrafi nie tylko uświetnić nasze najlepsze momenty, ale także być oparciem w ciężkich sytuacjach, co czyni naszą relację jeszcze bardziej wartościową.
   Kluczową kwestią w budowaniu udanej relacji jest troska o to każdego dnia. Niezależnie od tego, czy jesteśmy razem od kilku miesięcy czy kilkudziesięciu lat, ważne jest, aby stale pielęgnować więź, rozwijać się razem i szanować potrzeby partnera. Komunikacja, empatia i gotowość do kompromisu to fundamenty trwałego związku, który przetrwa nawet największe burze życiowe. Inwestowanie czasu i wysiłku w budowanie dobrej relacji z partnerem przynosi nie tylko wzajemną satysfakcję, ale także owoce w postaci głębokiej więzi i wspólnego szczęścia dzięki zaspokojeniu ważnych potrzeb psychologicznych. 
    
   Słowa kluczowe: jak stworzyć związek, dobór partnerski, relacje, związki, związek uczuciowy, relacja, gdzie i jak znaleźć partnera, jakiego szukać partnera, jak znaleźć mężczyznę do związku, w jaki sposób znaleźć kobietę do związku, kryteria doboru partnera, poszukiwanie miłości, małżeństwo, narzeczeństwo, relacja partnerka, miłość z prawdziwego zdarzenia, wysokojakościowa relacja, psychologia doboru partnerskiego, psychologia relacji, porady psychologiczne, psycholog online, porady psychologa.


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.