Jump to content

Utrata pewności siebie


jimenjoyer

Recommended Posts

Witam, przychodzę z problemem dotyczącym pewności siebie. Jakiś czas temu zamknąłem się w sobie, na świat i ogólnie zaniedbałem komunikację, po prostu przestałem rozmawiać z innymi i odciąłem się od świata. Przed tym byłem bardzo rozgadaną osobą, nieważne, czy rozmawiałem z obcym, czy ze znajomym. Słowa same mi się nasuwały na język, nie musiałem się zastanawiać, co powiedzieć, potrafiłem być bardzo pozytywny i ludzie mnie odbierali jako świetną osobę. Po około pół roku podjąłem się powrotu do życia społecznego. Wtedy doznałem prawdziwego szoku, nie spodziewałem się, że nie będę w stanie tak rozmawiać, jak kiedyś. Mówiłem bardzo mało, miałem pustkę w głowie, często nie wiedziałem, co powiedzieć, zacząłem postrzegać siebie jako nieśmiałego i nudnego. Ale no dobra, nastawiłem się na to tak, że po prostu długo nie rozmawiałem i to wróci do normy. Od tego momentu minęło kolejne pół roku, a ja jestem nadal w tym samym stanie, co wtedy. Nie wiem, co mogę zrobić, żeby być tak komunikatywny, jak kiedyś i nie mieć pustki w głowie, gdy chcę coś powiedzieć.

Link to comment
Share on other sites

Cześć, domniemam, ze w przeciągu jednego roku wydarzyło się coś, co miało bezpośredni wpływ na tę izolację i zamknięcie się w sobie. Czy jest tak, ze przebywasz z dala od innych osób? Nie jesteś uczniem bądź  pracownikiem? Skąd moje pytanie? Przebywając już w takim środowisku masz możliwość komunikacji i relacji ze społecznością. Nie tak zażyłe relacje, ale w końcu międzyludzkie. Aby powrócić do swobodnych dialogów takich, które pamiętasz z przeszłości powinienes nadgonić zaległości z zakresów, które często były Twoją mocną stroną. Śledź bieżące informacje, znajdź grupy w mediach społecznościowych, obserwuj i analizuj o czym „ludzie” / rówieśnicy piszą. Może warto wrócić do hobby jeśli takowe było w przeszłości? Czas „buntu” i złej passy minął, przed Tobą nowe dziś i nowe jutro. Jeśli pierwsze lody chciałbyś przełamać w tym miejscu to na pewno są tutaj przemiłe i pomocne osoby które chętnie dodadzą kilka słów wsparcia od siebie. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.