Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Lęk przed ciemnością


Pati8665
 Share

Recommended Posts

Witam. Jestem normalna  nastolatką w wieku 19 lat. Mój lek przed ciemnością trwa od kiedy pamiętam. (Jestem pewna że już okolo 7 lat, bo od wtedy mam swój pokój i śpię sama)

Mianowicie chodzi o to, ze boję się ciemności: wyjść gdzieś wieczorem, wczesnym rankiem, usnąć przy zgaszonym świetle lub zostanc sama w domu wieczorem to dla mnie koszmar. Wystarczy że jest ktoś ze mną już się tak nie boję. Muszę spać przy zapalonym świetle i czuje przymus ciągłego otwierania oczu i sprawdzenia czy nic nie ma. Na codzień wychodzę o 6 z domu, mieszkam obok małego lasku gdzie nie ma lamp, biegnę jak najszybciej się da. Nie wychodze nigdzie gdy jest ciemno jak nie mam takiego przymusu.

Do wszystkiego się zmuszam: do zasypiania do wychodzenia z domu. Mimo, że wiem że w ciemności nic mi nie grozi lecz paraliżuje mnie sama myśl o wyjściu z domu lub spaniu z zgaszonym światłem. Czasami nie śpię cala nox i czekam aż sie zrobi jasno. Gdy mam jechać gdzies samoxhofem gdy jest ciemno  boję się nawet do samochodu dojść (samochod stoi za furtką czyli jakieś 4 metry od drzwi).

Z tego co się dowiedziałam jest to nyktofobia.

Moje pytania: czy jestem lub bede kiedy kolwiek W stanie to przezwyciezyc? Idzie się pozbyć tego leku?

Edited by Pati8665
Link to comment
Share on other sites

Dzień Dobry,

Lęk przed ciemnością to często występująca fobia. Większość dzieci boi się ciemności, niektóre z tego nie wyrastają. Lęk leczy się w procesie psychoterapii poznawczo-behawioralnej, Ma ona za zadanie osobie cierpiącej z powodu lęku pomóc zrozumieć jego przyczyny i nauczyć się radzić sobie z lękiem.

Nie leczona fobia utrudnia codzienne funkcjonowanie - sama Pani o tym pisze w swoim poście, więc lepiej niech Pani nie zwleka tylko zgłosi się do psychoterapeuty żeby sobie pomóc.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.