Jump to content

Strach przed wyzwaniem


Nightmare89

Recommended Posts

Dzień dobry

Mam 27 lat i od nowego roku niestety stałem się osobą bezrobotną. 

Chciałbym zmienić coś w swoim życiu poprzez znalezienie stałej i dobrze płatnej pracy lecz są pewne czynniki, które bardzo mi to utrudniają. Jestem po studiach wyższych, mam tytuł inżyniera/ magistra. Zawsze myślałem, że moim przeznaczeniem jest zostać informatykiem, programistą itp ponieważ już od młodych lat się tym interesowałem. Niestety poszedłem na studia, które w ogóle mnie nie interesowały. Skończyłem te studia, ale do dzisiaj tego żałuję ponieważ straciłem tylko 5 lat życia, a nic mi to nie dało i nie znalazłem żadnej pracy po kierunku. 

Od kiedy pamiętam zawsze miałem problem z logicznym myśleniem (czasami nawet przy prostych czynnościach musiałem się długo zastanowić) i pewnością siebie-zawsze chowałem się w cieniu, często nie potrafiłem się postawić lub odezwać i dawałem sobą gardzić i kierować jak marionetką. Dodatkowo dochodziła do tego panika podczas gdy musiałem coś przy jakiejś grupie ludzie (wtedy przestawałem kompletnie myślec) oraz odwieczny problem z podejmowaniem decyzji szczególnie tych życiowych- zawsze muszę się kogoś poradzić co mam zrobić, poznać czyjąś opinie przez co nie potrafię polegać na samym sobie. A od jakiegoś czasu brakuje mi również cierpliowści i wytrwałości np. gdy chce się czegoś nauczyć i muszę na to poświęcić więcej czasu to zaraz z tego rezygnuje.

Najgorsze jest to, że boje się podjąć czegoś nowego mimo świadomości, że to może zmienić moje życie przez co cały czas się zamartwiam i myślę co będzie dalej zamiast działać. Ten strach bierze się z tego, że wmawiam sobie że sobie z tym nie poradzę, coś będzie dla mnie za trudne ponieważ uważam się za głupią osobę i zakopie się pod ziemię. Planuję zrobić kurs zawodowy. Mam wątpliwości, że tylko stracę pieniądze, ponieważ może to być to dla mnie zbyt skomplikowane i mój mózg sobie z tym nie poradzi. 

Czy z takimi problemami powinienem zgłosić się do psychologa? A może jednak są jakieś ćwiczenia, porady, książki które będą w stanie mi jakoś pomóc.

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuje

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
    
    
  • 0 comments
   Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
  • 0 comments
   Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
    
    
    
  • 0 comments
   Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
    
    
  • 0 comments
   Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.