Jump to content

pytanie


chucki89

Recommended Posts

Moja matka - starsza kobieta - jest źle traktowana przez swoją córkę a moją siostrę. Okrada ją z emerytury, wyłudza i kradnie z domu co popadnie, wynosi z niego różne rzeczy do swojego domu, nie troszczy się o nią, okłamuje ., generalnie jest dużo złego. Rodzina  dysfunkcyjna, alkoholicza z agresją włącznie. Siostra jest dla matki opiekunem prawnym i przebywa z nią przez kilka godzin dziennie, w czasie których dochodzi do awantur i krzyków. Siostra ma dwie córki , które też miały ojca alkoholika a matka ciągle bez pracy nie zajmowała się dziećmi, podrzucała je do babci itp. Dziewczyny też przeszły traumę.  Są dorosłe, mają swoje rodziny i dzieci. Generalnie miotają się między poczuciem obowiązku wobec matki która ciągle jest w potrzebie finansowej a odżegnaniem się od przeszłości. Matka przekazuje nieprawdziwe informacje swoim córkom na mój temat ponieważ otrzymałam darowiznę w postaci mieszkania od matki i nie chcę dać jej więcej niż zachówek. Uważam , że dostała od matki za życia bardzo dużą pomoc finansową, min w dopłacie do mieszkania, wieloletnim utrzymywaniu itp., Ona się z tym nie zgadza i prowadzi oszczerczą kampanię przeciwko mnie , opowiadając nieprawdziwe rzeczy. Problem z zaniedbywaniem matki , jej wykorzystywaniem  jest jednak dla mnie ważniejszy. Wszyscy mieszkają w jednym mieście, ja 700 km dalej . Tu mam pytanie : Czy o istniejących zagrażającej zdrowiu i życiu mojej matki sytuacjach , których dopuszcza się moja siostra powinnam powiadomić jej córki. ? To jest w końcu ich babcia. Jedną już powiadomiłam to reakcja była najpierw taka, że owszem będzie interweniować i kontrolować zapędy swojej matki, ale później dostałam naganę,że te sprawy są miedzy nami i nie mam ją w to wciągać, jej sumienie jest czyste i nie mam wbijać ją w poczucie winy itp, to nie jej życie i nie jej problemy i dość ma moich wypocin. Rozumiem, że żadne dziecko nie chce słuchać o tym że matka to zła osoba i tu mam dylemat. Sama nic nie załatwię na odległość, pracuję, nie mogę tak rzucić pracy i tam jechać . Zgłoszenie nieprawidłowości do MOPSU też niewiele dało. Jedynie córki mają jakiś wpływ na swoją matkę, ale czy mam moralnie prawo do mówienia o tym co ona wyprawia,bo to przecież boli . Z drugiej strony są dorosłe i chyba powinny spojrzeć prawdzie w oczy a nie udawać, że nic się nie dzieje i zasłaniać się faktem że to ich nie dotyczy. Nie wiem jak postąpić, czy mimo sprzeciwu informować o każdej krzywdzie którą siostra wyrządza czy dać sobie spokój bo reszta rodziny się ode mnie odwróci.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
    
    
  • 0 comments
   Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
  • 0 comments
   Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
    
    
    
  • 0 comments
   Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
    
    
  • 0 comments
   Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.