Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Wątpliwości związane z psychologiem


sandru
 Share

Recommended Posts

Mam problem i chce spróbować iść do psychologa. Nie posiadam przekonania do psychologów, że to mi pomoże bo mają wiedzę książkową i nie siedzą w mojej głowie to nie pomogą

Do pewnego czasu broniłam się przed tym żeby tam się udać, każde tego typu sugestie wypierałam od siebie, nie byłam tym zainteresowana. Nie chciało mi się nawet o tym myśleć ale coś się zmieniło. Poznałam jakiś czas temu pewnego chłopaka powiedzmy jest moim kolegą. Naprawdę to wyjątek, że w ogóle zwróciłam na niego uwagę, ale ma coś w sobie. I właśnie tak sobie myślę, że w ostateczności mogę się wybrać ale sama nie wiem po co. Zależy mi na tym chłopaku , odrzucam go cały czas ale jest trochę taki tępy. Wiem brzydkie określenie ale o co mi chodzi , daję jemu kosza ale on nic sobie z tego nie robi jakby zupełnie tego nie brał do siebie, jakby wiedział , że nie chce dać jemu kosza ale go dostaje. I nie to nie jego zachowanie jest powodem tego, że chcę iść do psychologa.   do sedna. Nigdy nie byłam u żadnego psychologa a pamietam u jakiegoś pedagoga gdy nie mogłam dogadać się z rodzicami ale tych wizyt miło nie wspominam. Były męczące, odliczałam czas aż stamtąd wyjdę, dla mnie to była strata czasu i pamiętam, że ta kobieta na mnie nakrzyczała bo nie chciałam się z czymś zgodzić bo miałam inne zdanie niż oni, wyszłam i więcej tam nie poszłam dlatego teraz obawiam się tego jak wyglądają takie wizyty u psychologa i mam kilka pytań - czy długo tam trzeba chodzić? W ogóle nie wiem od czego zacząć na takiej wizycie, co tam mówić. Zwłaszcza , że ja nie lubie rozmawiać o sobie, o swoich uczuciach co związane jest ze mną i z moim życiem. Pisać mi jest łatwiej bo mogę na spokojnie sobie w głowie ułożyć co chcę napisać i jak sformułować a jak ktoś na mnie patrzy to ja się stresuje i zapominam o tym co chce powiedzieć - czy to wogóle jest sens iść czy dać sobie spokój? - czy na pierwszej wizycie trzeba mówić po co się przyszło i o powodach?jeśli już się odważę to co po wejściu mam powiedzieć dzieńdobry i co dalej?dalej nie wiem... - czy jeżeli psycholog się dowie o czymś czego nie chce zgłaszać to może to zgłosić bez mojej zgody czy ma obowiązek zachować tajemnice? - czy za takie wizyty trzeba płacić? - czy są też bezpłatne? - a jak psycholog okaże się taki krzyczący to można wyjść z wizyty i zmienić - czy trzeba chodzić do tego samego? 

Przepraszam to wygląda jak list ale wolę poradzić się najpierw w internecie - nurtuje mnie to.

Link to comment
Share on other sites

Dzień Dobry,

Zadała Pani kilka pytań odnośnie wizyty u psychologa, postaram się odpowiedzieć:

1. Do psychologa można zapisać się w poradni zdrowia psychicznego na NFZ i wtedy wizyta jest bezpłatna. Można też iść prywatnie i wtedy za wizytę się płaci

2. Ciężko powiedzieć ile wizyt musiałaby Pani odbyć bo to zależy od celu jaki Pani chciałaby osiągnąć i trudności jakie Pani przeżywa

3. Na wizycie u psychologa powinna się Pani czuć bezpiecznie, widzieć zainteresowanie i zaangażowanie psychologa w rozmowę z Panią i czuć zaufanie do tej osoby. Wtedy łatwo Pani będzie opowiedzieć o swoich problemach. Jeśli osoba jednego psychologa nie będzie Pani "pasować" może Pani iść do innego psychologa.

4. Psycholog, psychoterapeuta musi zachować tajemnicę. Wszystko o czym Pani powie psychologowi jest poufne i zostaje w gabinecie. Psycholog powinien Panią o tym poinformować. Jedyne wyjątki od reguły poufności to sytuacja w której Pani zachowanie zagrażałoby Pani życiu lub życiu innych osób oraz nakaz sądu. To definiuje kodeks etyczny zawodu psychologa - może się Pani z nim zapoznać pod linkiem: http://www.ptp.org.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=29

5. Jeśli osoba psychologa wzbudzi Pani zaufanie to czym więcej Pani opowie o sobie tym lepiej. Psycholog nie "siedzi w Pani głowie" ale potrafi wskazać różne mechanizmy, które mogą powodować Pani trudności. To psycholog będzie kierował rozmową z Panią więc nie musi się Pani obawiać, że nie będzie wiedziała jak zacząć.

6. Na pytanie czy iść czy nie do psychologa odpowiem w ten sposób - jeśli przeżywa Pani jakąś trudność, z którą nie potrafi Pani sobie poradzić i wpływa ona negatywnie na Pani jakość życia to dobrze jest porozmawiać o tym z psychologiem.

7. Jeśli Pani stresuje się gdy ktoś na Panią patrzy może Pani umówić się na konsultację z psychologiem na platformie OcalSiebie bez włączonej kamery, tylko fonia.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.