Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

selektywne zaburzenia odżywiania (?)


sylvvviam
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich, piszę tutaj, bo jestem zdesperowana i szukam jakiejkolwiek pomocy. Jeśli temat jest w złym wątku, proszę o przeniesienie, bo nie wiem, gdzie się z tym wrzucić.
Mam 25 lat. Nie jem warzyw, nigdy ich nie lubiłam, odczuwam wstręt i odruch wymiotny na samą myśl o zjedzeniu przykładowo ogórka. Tego jest oczywiście znacznie więcej i bardzo utrudnia mi to życie. Od razu mówię że nie chcę porad w stylu "zaakceptuj to", "nie musisz jeść przecież warzyw", bo nie zawsze chodzi tylko o tę grupę pokarmów. Ma dla mnie znaczenie konsystencja różnych pokarmów, ich smak, zapach, stopień dojrzałości, stopień przetworzenia i tak dalej. 
Skąd to się w ogóle wzięło? Ponoć miałam tak od dzieciństwa, że niewiele chciałam jeść, a fakt, że byłam regularnie, przez 10 lat bita za "niejedzenie" warzyw, tylko pogłębił mój stan. Rozwala to całe moje życie, utrudnia komponowanie posiłków, spotkania towarzyskie to koszmar, czuję się inna i dziwna i żyję w poczuciu, że nie powinno tak być. Mogę sobie coś zblendować i zjeść, ale nie zblenduję przecież całego obiadu i nie będę blendować jedzenia podczas uroczystej kolacji biznesowej. Mam obszerną wiedzę na temat żywienia, wiem przez to, jakie ma dla mnie znaczenie jedzenie określonych produktów. Z powodu choroby przewlekłej muszę się dożywiać innymi metodami i to jest frustrujące, że nie potrafię nawet jeść normalnie.

Chodziłam z tym po psychologach, szukałam wszelkich możliwych rozwiązań, ale nikt nie potrafi mi pomóc, bo albo nie chcą się podjąć, albo nie potrafią, albo przepisują leki nasenne albo bagatelizują problem.

Chciałam się podjąć nawet hipnozy, ale nie wiem, jak to na mnie zadziała, nie chcę wywalić pieniędzy w błoto.

Czego potrzebuję? POMOCY. Namiarów. Pojadę na drugi koniec Polski, jeśli znajdzie się ktoś, kto wyciągnie mnie z tego problemu i zdejmie blokadę z głowy, bo czuję się jak człowiek zamknięty w swojej głowie.

Link to comment
Share on other sites

Dzień Dobry,

porusza Pani dwie kwestie, które negatywnie wpływają na Pani życie.

Pierwsza to są ograniczenia żywieniowe ze względu na przewlekłą chorobę - o nich niewiele Pani napisała.

Druga kwestia to awersja do określonych grup produktów np. warzyw. Pisze Pani o karze cielesnej za to, że nie chciała Pani jeść. To trwało 10 lat i mogło wpłynąć na Pani generalne podejście do jedzenia czy posiłków - "posiłek to zagrożenie bo będzie kara". Nieważne czy za jedzenie czy za niejedzenie.

W terapii trzeba by się przyjrzeć też Pani potrzebie blendowania - czy to wynika z choroby na którą Pani choruje czy to wynika z tego, że np. w dzieciństwie dopóki Pani jadła posiłki zblendowane, płynne czy ze słoiczków dla niemowląt to nie była Pani bita. (uwaga to tylko hipoteza)

Gdy już Pani rozpozna mechanizm można nad nim pracować aby go zmienić, czyli "zdjąć blokadę z głowy".

Konsultacje z terapeutą mogą odbywać się on-line na platformie OcalSiebie.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Pani Katarzyno, dziękuję za odpowiedź. Co do przewlekłej choroby - wiem, że muszę jeść zdrowe i pełnowartościowe posiłki, by czuć się dobrze, a moja dieta jest zbyt uboga przez te blokady w głowie. Natomiast co do postawionej hipotezy - bardziej chodzi o to, że nie mam problemów ze zjedzeniem czegokolwiek, jeśli nie czuję aż tak zapachy, który mnie odrzuca, nie czuję konsystencji, a wypić mogę niemalże wszystko, stąd blendowanie niekiedy ułatwia sprawę, ale nie rozwiązuje w pełni problemu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.