Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

krecia robota mass mediów.


Recommended Posts

Witam,

sam osobiście zacząłem zwracać swoją uwagę na pewne schematy, które obserwuję głównie w filmach (i coraz częściej w reklamach) i o tym chcę porozmawiać.

też chciałbym zaznaczyć, że nie chcę tu tworzyć teorii spiskowych, są to moje tylko spostrzeżenia. 

Zaczęło się od filmu "Botoks" Pana Vegi. Byłem w kinie i osobiście wyszedłem z kina bardzo oburzony. O ile przyzwyczaiłem się do przedstawiania w filmach kobiet w roli silnych jednostek, to film Botoks poszedł o krok dalej. Ten kto oglądał niech sobie przypomni, w jakim świetle przedstawiane były wszystkie stosunki seksualne Polek z Polakami. Każda była swego rodzaju patologią. A każdy facet był, albo w najgorszym wypadku ostatnim skur***, albo w najlepszym, zwykłą ofiarą życiową (np. Strachu, który finalnie prace ma dzięki siostrze, a auto od niej od razu rozbija). Za to seks z ciemnoskórym facetem został przedstawiony jako super ekscytujące przeżycie, które pewnie każda kobieta powinna sobie zafundować.

Do czego zmierzam. Gdyby w filmie był choć jeden normalny i zdrowy związek Polaka z Polką, to nie miał bym argumentów. Ale film jest mocno spolaryzowany. Na skrajnie złych białych Polaków i super kolorowego pana z Paryża.

***

Od tamtego czasu, na filmach byłem czujny. I z moich obserwacji wynika, że biały facet w filmach jest przedstawiany jako ten zły, albo nieprzydatny, albo szybko ginie jako postać filmowa, dzięki czemu szybko mamy samotną matkę z dzieckiem (przeważnie córka). I coraz częściej, lansowany jest wzór gdzie biała kobieta wiąże się z czarnym gościem. 

Wiecie, tysiąc razy powtórzone kłamstwo staję się prawdą, moim zdaniem to bardzo szkodliwe, gdy białego mężczyznę, przedstawia się jako źródło wszelkiego zła i patologii. Bardzo jest mało produkcji gdzie biały facet jest pozytywną postacią. 

***

Mnie to uwiera, ale moja dziewczyna tego w filmach nie zauważa (przynajmniej tak mi mówi) i denerwuje się gdy zwracam na to uwagę. No niestety, mass media w pewnym sensie kształtują przyszłe pokolenia. 

 

P.S. nie chcę zakładać nowego tematu. Dla zainteresowanych polecam poczytać o eksperymencie: "Eksperyment Calhouna" zwany mysią utopią. Tak się zastanawiam, czy zachodnie społeczeństwa, które bardzo zbliżyły się do krainy dobrobytu i braku zagrożenia, że zachodzą podobne zmiany jak w społeczności mysiej z eksperymentu. 

 

Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.