Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

Brak związku


elad
 Share

Recommended Posts

Dzień dobry

Mam 22 lata i studiuję fizjoterapię na trzecim roku. Choć może się to wydawać śmieszne to moim problemem jest to, że nie jestem z nikim w związku, a dokładnie to, że zaczynam być wręcz przekonana co do tego, że nigdy z nikim nie będę i przez całe życie będę samotna. Przekonanie to wynika z tego, że  wiem iż osoby takie jak ja nie interesują innych. Chodzi o to, że mówię bardzo, bardzo mało (w większej grupie odzywam się rzadko, a gdy jestem z kimś sam na sam jeszcze rzadziej - co uważam za najważniejszy problem), nie mam zainteresowań, niezwykle trudno jest mi mówić o emocjach i swoich uczuciach, dystansuje ludzi, w towarzystwie płci przeciwnej czuję się skrępowana, boję się intymności (nie chciałabym nikogo rozczarować). Pisząc w skrócie jestem nudna. Byłabym niezwykle wdzięczna za rady, które wskażą mi,  jak mogę zmienić to jaka jestem, by nie skończyć tak, jak się tego boję.

Link to comment
Share on other sites

Dzień Dobry,

Pisze Pani o tym, że obawia się Pani, że nie będzie Pani nigdy i z nikim związku bo w skrócie "Pani wie, że Pani jest nudna". Proszę zwrócić uwagę, że to Pani własne przekonania na Pani własny temat. Tak sobie Pani założyła i w tym się sama Pani utwierdza dystansując się od ludzi i obawiając się, że kogoś Pani rozczaruje. Ale to Pani obraz siebie, który Pani wykreowała i zapewne nie sprawdzała Pani czy on jest prawdziwy, W ten sposób sama nie daje Pani sobie możliwości spotkania kogoś bo z góry Pani zakłada, że dla nikogo nie jest interesująca.

Warto sprawdzić jak to jest naprawdę i z czego wynika to, że tak Pani siebie postrzega. Spotkania z psychoterapeutą pozwolą Pani przyjrzeć się sobie z wielu stron i odnaleźć wiele zasobów, które Pani na pewno ma a przez to zmienić postrzeganie siebie i otworzyć się na innych ludzi. Zrozumie Pani uczucia i nauczy się je wyrażać. Konsultacje mogą odbywać się on-line na platformie OcalSiebie.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Odnosząc się do tego, co Pani napisała, chciałabym dodać, że mój obraz samej siebie jest w zupełności prawdziwy i sprawdzony niejednokrotnie poprzez obserwację swojego zachowania oraz innych osób podczas wielu różnych sytuacji, patrz spotkania ze znajomymi, urodziny koleżanek, wolny czas spędzany ze znajomymi na uczelni. Podczas gdy inny rozmawiają między sobą, ja ich jedynie słucham, odzywając się jedynie wtedy, kiedy ktoś mnie o coś zapyta. Wtedy zresztą też mówię w sposób bardzo krótki i zwięzły. Nie potrafię zainicjować rozmowy a nawet podtrzymać tej zaczętaj przez kogoś innego. W czasie spotkań towarzyskich wyczuwane jest skrępowanie związane z ciszą zarówno ze strony towarzyszących mi osób jak i z mojej. Zaczynam odczuwać stres, ponieważ za wszelką cenę chciałabym coś powiedzieć, ale nie przychodzi mi do głowy zupełnie nic lub nic, co mogłoby zainteresować tę drugą osobę. Nie raz słyszałam pytania: "Co tak nic nie mówisz?", "Czemu tak tylko siedzisz?" itp. Kiedy odpowiadam, że nie mam aktualnie nic ciekawego do powiedzenia lub wzdrygam ramionami, ludzie zaczynają mnie ignorować, myślą, że mam zły humor lub, że to ja ignoruję ich.  A odnosząc się do tematu mojego wpisu, to ta małomówność jest dużym problem jeśli chodzi o nawiązanie z kimś bliższych relacji. Przecież żaden chłopak nie chciałby mieć dziewczyny, z którą nie da się pogadać. 

Pozdrawiam

Elżbieta

Link to comment
Share on other sites

Pani Elżbieto,

Pisze Pani na tym forum w sposób ciekawy, obserwuje Pani siebie i zauważa wiele mechanizmów. Zachęcam do rozmowy z psychoterapeutą bo to pozwoli Pani przyjrzeć się sobie jakby z zewnątrz, wyjść poza pewne schematy myślenia o sobie ale także o innych np. " Przecież żaden chłopak nie chciałby mieć dziewczyny, z którą nie da się pogadać." - to jest uogólnienie, czy naprawdę żaden? Napisała Pani "Byłabym niezwykle wdzięczna za rady, które wskażą mi,  jak mogę zmienić to jaka jestem, by nie skończyć tak, jak się tego boję." - wynika z tego, ze chce się Pani zmienić. Spotkania z psychoterapeutą Pani w tym pomogą.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.