Jump to content

Koszmary


uciamucia

Recommended Posts

Cześć. Mam 25 lat. 

Jak miałam 17 lat zaszłam w ciążę i poroniłam. Miałam koszmary senne straszne, potem chodziłam do psychologa, leczyłam się na depresję, brałam tabletki, bo poprostu nie było łatwo. Potem jakoś się to wszystko uspokoiło, ale ode kilku dni znowu mam jakieś koszmary, krzyczę przez sen, narzeczony musi mnie budzić i uspokajać. Czasem nawet boję się iść spać, dzisiaj będę spała sama bo mój partner poszedł na noc do pracy, poprostu się boję. Nie wiem czym są zwiazane te koszmary, ale wiecie może co można zrobić aby one zniknęły?? 

Link to comment
Share on other sites

Cześć, w czasie snu wyłącza się nasz świadomy umysł, luzują się różne mechanizmy obronne odpowiedzialne za utrzymywanie bolesnych, przykrych, nieprzyjemnych uczuć w ukryciu, dlatego mogą wtedy wypływać na powierzchnię, przeważnie w trochę innej, symbolicznej formie. Te negatywne emocje są jak intruz, którego wyrzucasz z domu, a on w nocy i tak włamuje się przez okno. Jeśli chcesz go pokonać, musisz, trochę wbrew instynktowi, zaprosić go do środka, przyjrzeć się mu, pogadać, wypić razem herbatkę, a wtedy on sobie pójdzie i nie będzie Cię już nachodził.

Nie da się jakimś magicznym sposobem wyłączyć niechcianych uczuć z przeszłości, które wywołują te koszmary. Jedynym skutecznym sposobem na załatwienie sprawy jest leczenie rozmową, czyli psychoterapia. Mogłabyś też pójść do psychiatry po jakieś zamulające tabletki, ale to jest tylko ucieczka od problemów, a nie ich rozwiązywanie.

Link to comment
Share on other sites

Psychiatra praktycznie nie prowadzi psychoterapii, głównie wypisuje recepty i skierowania na terapie z NFZ. Zwykły psycholog nie jest przeszkolony w prowadzeniu psychoterapii, może udzielać konsultacji albo postawić jakąś tam swoją diagnozę. Najlepiej byłoby chodzić prywatnie do dobrego psychoterapeuty. No chyba że znasz jakąś dobrą, empatyczną i ogarniętą osobę, z którą mogłabyś godzinami rozmawiać o swoich problemach, przeżyciach, uczuciach...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
    
    
  • 0 comments
   Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
  • 0 comments
   Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
    
    
    
  • 0 comments
   Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
    
    
  • 0 comments
   Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.