Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Recommended Posts

Cześć. Mam 25 lat. 

Jak miałam 17 lat zaszłam w ciążę i poroniłam. Miałam koszmary senne straszne, potem chodziłam do psychologa, leczyłam się na depresję, brałam tabletki, bo poprostu nie było łatwo. Potem jakoś się to wszystko uspokoiło, ale ode kilku dni znowu mam jakieś koszmary, krzyczę przez sen, narzeczony musi mnie budzić i uspokajać. Czasem nawet boję się iść spać, dzisiaj będę spała sama bo mój partner poszedł na noc do pracy, poprostu się boję. Nie wiem czym są zwiazane te koszmary, ale wiecie może co można zrobić aby one zniknęły?? 

Link to comment
Share on other sites

Cześć, w czasie snu wyłącza się nasz świadomy umysł, luzują się różne mechanizmy obronne odpowiedzialne za utrzymywanie bolesnych, przykrych, nieprzyjemnych uczuć w ukryciu, dlatego mogą wtedy wypływać na powierzchnię, przeważnie w trochę innej, symbolicznej formie. Te negatywne emocje są jak intruz, którego wyrzucasz z domu, a on w nocy i tak włamuje się przez okno. Jeśli chcesz go pokonać, musisz, trochę wbrew instynktowi, zaprosić go do środka, przyjrzeć się mu, pogadać, wypić razem herbatkę, a wtedy on sobie pójdzie i nie będzie Cię już nachodził.

Nie da się jakimś magicznym sposobem wyłączyć niechcianych uczuć z przeszłości, które wywołują te koszmary. Jedynym skutecznym sposobem na załatwienie sprawy jest leczenie rozmową, czyli psychoterapia. Mogłabyś też pójść do psychiatry po jakieś zamulające tabletki, ale to jest tylko ucieczka od problemów, a nie ich rozwiązywanie.

Link to comment
Share on other sites

Psychiatra praktycznie nie prowadzi psychoterapii, głównie wypisuje recepty i skierowania na terapie z NFZ. Zwykły psycholog nie jest przeszkolony w prowadzeniu psychoterapii, może udzielać konsultacji albo postawić jakąś tam swoją diagnozę. Najlepiej byłoby chodzić prywatnie do dobrego psychoterapeuty. No chyba że znasz jakąś dobrą, empatyczną i ogarniętą osobę, z którą mogłabyś godzinami rozmawiać o swoich problemach, przeżyciach, uczuciach...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.