Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

Związek z alkoholikiem


Emma
 Share

Recommended Posts

Jestem 29- letnią kobietą, która miała względnie poukładane życie do czasu gdy poznałam faceta. Krótko po tym jak się poznaliśmy zaszłam w ciążę. Wiadomość ta bardzo mnie przybiła, ponieważ nie była  do tego przygotowana. Po napadach strachu i paniki, oswoiłam się z tą myślą - partner był na początku bardziej szczęśliwy od mnie, a ja stwierdziałam, ze mam dobrą pracę, wsparcie mamy więc sobie poradzę. 

Jednak im bardziej jest zaawansowana ciąża tym coraz więcej jest problemów z partnerem, które wyszły dopiero niedawno. Okazało się, że mój partner - lat 31 ma problem z alkoholem, o którym zapomniał mi powiedzieć. Przestałam już mu wierzyć w cokolwiek, począszwy od tego że wmawia mi od 4 miesięcy że kupił mieszkanie za które nie chce przestawić dokumentów twierdząć, że ciągnie się cały czas sprawa z komornikiem.... dodatkow nie wiem czy na prawde jest w pracy. Od niedawna mieszkamy razem, przestałam mu ufać i czuje że nie mam w nim wsparcia ani nie czuje się bezpieczna i spokojna. Musze myśleć o sobie i dziecku a tak naprawdę nie mam pewnej sytuacji.

Jego rodzice chcą pomóc, ale alkoholizm jest chorobą i chora osoba sama musi podjąć leczenie. Za 2 miesiące konczy nam się umowa na mieszaknie, a nie mamy nic zaplanowanego - żadnego planu też nie mogę z nim od jakiegoś czasu ustalić. 

Wiem, ze nie ma sytuacji bez wyjśca ale z tym wszytskim czuje się bezradna i bezsilna. Z jednej strony partnera rodzice chcą żebyśmy sie do nich na jakiś czas przeprowadzili (tylko że nie wyobrażam sobie, że miałbym zostawić dziecko z osobą, do której straciłam zaufanie i na której obecnie nie mogę polegać), a drugiej strony moja mama chce żebym wróciła na jakiś czas do rodzinnego domu i się odcieła od tego.

Jestem w 31 tygodniu ciąży i totalny mętlik w głowie.

Będę wdzięczna na pomysły/ wsparcie w temacie.

Pozdrawiam,

Emma

 

 

Edited by Emma
Link to comment
Share on other sites

Dzień Dobry,

Tak, alkoholizm jest chorobą przewlekłą. Jednak osoby uzależnione bardzo rzadko same podejmują decyzje o terapii. To cecha uzależnienia - stopniowo wszystko wokół staje się mniej ważne od alkoholu, a do tego alkoholicy nie widzą negatywnych konsekwencji jakie powoduje picie. Dlatego powinna Pani wspólnie z rodzicami Pani partnera przeprowadzić z nim rozmowę aby zmotywować go do podjęcia terapii. Rozmowa powinna dotyczyć konsekwencji picia, być oparta na faktach i mieć na celu pokazanie osobie uzależnionej, że nie radzi sobie z alkoholem. Do takiej rozmowy trzeba się dobrze przygotować (najlepiej ze specjalistą terapeutą ds. uzależnień) i przećwiczyć zanim się ją podejmie. Zazwyczaj są to 3-4 konsultacje, mogą odbyć się on-line. Jeśli Państwo się zdecydujecie - zapraszam. Jestem terapeutą uzależnień i pracuję na co dzień w Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Pruszkowie. 

Terapia partnera to nie tylko jego przyszłość, to również, czy może przede wszystkim przyszłość Pani i dziecka. Bedzie Pani mogła podjąć decyzję co do związku i dalszego swojego życia.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.