Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Napady paniki, lęk społeczny, ahedonia.


Leśnedziewczę
 Share

Recommended Posts

Dzień Dobry. Mam 21 lat, pracuję w ramach nierejestrowanej działalności gospodarczej (z tego tytułu zarabiam mało oraz nie jestem ubezpieczona) jako copywriter, mieszkam na kolonii małej wsi, z dala od miast i innych miejscowości.
Właściwie odkąd pamiętam, moi bliscy skarżyli się na moją "niewdzięczność" - na przykład, gdy otrzymywałam prezent, byłam uprzejma, aczkolwiek nie cieszyłam się szaleńczo jak inne dzieci. Do tej pory nie odczuwam pozytywnych emocji - nie potrafię (za co mi się często obrywa od "starszyzny" wśród bliskich, która nie wierzy w psychologów, i twierdzi że to kwestia "wzięcia się w garść"). Za to negatywne odczuwam ze zwielokrotnioną siłą, np. smutek, lęk. W domu rodzinnym byłam ofiarą przemocy psychicznej ze strony ojca, ciągną się sprawy sądowe związane z nim (aktualnie sprawa o eksmisję). Z roku na rok czuję się coraz gorzej, pomimo obiektywnej świadomości bycia dobrą w tym, co robię (czy to praca, czy hobby) nie jestem w stanie się rozwijać, do pracy się zmuszam (aczkolwiek wykonanie telefonu do współpracującej ze mną firmy oznacza lęk nie do opisania, często staram się komunikować mailowo zamiast dzwonić), by jakoś przeżyć - do hobby już nie potrafię się zmusić. A kiedyś umożliwiało mi brnąć przed siebie. Mam kochającego, wyrozumiałego mężczyznę i przyjaciela w jednym, jest w moim wieku. Ostatnio, jakoś od miesiąca, zaczęłam coraz częściej cierpieć na ataki paniki, podczas których mój mężczyzna stara się mnie uspakajać. Powiedział mi też, że miewam je przez sen - czego nie jestem świadoma po przebudzeniu. Do tej pory starałam sobie radzić z tym sama, ale widzę, że nie daję rady i oprócz mojego cierpienia, do którego przywykłam, widzę też cierpienie w oczach ukochanej osoby, gdy jest świadkiem kolejnego ataku. Chcę poszukać pomocy, jednak boję się, że brak ubezpieczenia i słabe zarobki mi to uniemożliwią. Czy ktokolwiek mógłby mi podpowiedzieć, co mogę zrobić? Z góry dziękuję.

Link to comment
Share on other sites

Dzień Dobry,

narastające ataki paniki wymagają konsultacji ze specjalistą lekarzem psychiatrii a także psychoterapii. Opisywane przez Panią ataki lęku oraz obniżony nastrój powodują, że Pani cierpi a dodatkowo ma Pani poczucie, że cierpi również bliska Pani osoba - Pani partner. Sugeruję aby rozważyła Pani bądź ubezpieczenie siebie i korzystanie z porad lekarza i terapeuty w ramach NFZ lub prywatnie. Lekarz pomoże Pani ustabilizować nastrój przy pomocy leków a na spotkaniach z psychoterapeutą będzie Pani mogła bezpiecznie spotkać się z przyczyną swoich lęków, czy to społecznych czy innego źródła, zrozumieć je i nauczyć sobie radzić co wpłynie pozytywnie na Pani ogólny nastrój. Proszę nie zwlekać z decyzją udania się po pomoc zwłaszcza jeśli Pani zauważa, że ataki paniki występują częściej.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.