Jump to content

Albo oni mnie, albo ja ich...


Kasiai

Recommended Posts

Witajcie,

Jestem tu po raz pierwszy, chciałam podzielić się z Wami taką refleksją...

Ponad pół roku temu lekarz psychiatra wysłał mnie na 2 miesięczny odpoczynek, stwierdzając objawy depresji.

Czas ten wykorzystałam najlepiej jak umiałam, przetrzepałam swoją głowę z brudów, które się tam zbierały od lat i dziś jestem znów na chodzie.

Niestety toksyczne osoby wokół mnie nadal są i nie odpuszczają...

Mam męża, którego kocham bardzo, ale... no właśnie, od lat zadręcza mnie swoimi nierozwiązanymi problemami emocjonalnymi, podobnie jak mój szef, który jednocześnie jest moim bliskim krewnym. Skutecznie próbują wylewać na mnie żółć, co zazwyczaj podnosi mi ciśnienie na chwilę, ale staram się tego nie brać do siebie i oddalać, odpychać, bo to nie mój a ich problem.

Niemniej jednak wiem, czuję, że wzbierająca we mnie siła - leki wciąż działają - zaczyna powodować, że ... nie chce ich w moim życiu. Tak po prostu, jak wielu innych przede mną, czuję, że powinnam uwolnić się przed toksycznymi relacjami... Oczywiście zdaje sobie sprawę z konsekwencji. Jest rodzina, dzieci. W pracy zapewniony etat. Jednak życie jest tylko jedno, a wiem, że takie osoby, choć bardzo mi bliskie niszczą we mnie całą radość życia, jaką mam w sobie. Miliony rozmów nie przynoszą trwałego efektu, szczere, bez toksycznych uwag, tak po prostu, mówię co czuję, co mnie boli... ale wciąż powracają sytuacje, kiedy po prostu ręce opadają... bo ile można popełniać wciąż te same błędy?

Spotykam wiele osób w życiu, bo od kilu lat odważyłam się realizować swoje marzenia, jestem plastykiem z zawodu, ale wciąż inne role były ważniejsze. Teraz uczę moich najbliższych, że to dla mnie ważne i muszę mieć na to czas. Łatwo nie jest, mąż z reguły wtedy sapie i drze się na dzieci - a jak próbuje się odezwać znad obrazu próbuje mnie szantażować emocjonalnie tekstem: Maluj! Dlatego zawsze staram się robić wszystko, żeby dzieci były ogarnięte i nie zostawiam mu zbyt wiele obowiązków na głowie. Nie warto się szarpać. Przerabiałam to milion razy i to nic nie daje. Milion rozmów, obietnice bez pokrycia. Ludzie się nie zmieniają...

Boję się tych zmian, ale czuję, że muszę, bo nikt za mnie tych problemów nie rozwiąże, a ja nie chce znów za jakiś czas wylądować w łóżku, bez siły do życia.

Kiedyś krążył po necie mem: Zanim stwierdzisz, że masz depresję rozejrzyj się dookoła i sprawdź, czy nie otaczasz się egoistami. Dodałabym toksycznymi szantażystami emocjonalnymi.

Ja juz wiem, że tak, niestety ja w dużej mierze się takimi osaczyłam.

Zatem albo oni mnie, albo ja ich...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
    
    
  • 0 comments
   Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
  • 0 comments
   Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
    
    
    
  • 0 comments
   Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
    
    
  • 0 comments
   Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.