Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Uczucie bycia gorszą


Reina_
 Share

Recommended Posts

Dzień dobry. Jestem studentką, mam 21 lat. Moim problemem, który towarzyszy mi od zawsze jest brak pewności siebie i zaniżona samoocena.

Od kiedy pamiętam borykam się z różnorodnymi kompleksami (wydatny nos, skłonności do tycia, rzadkie włosy itp.) Przez niskie poczucie własnej wartości czuję się gorsza od innych, a w konsekwencji izoluję się od świata, unikam spotkań ze znajomymi. Mam wrażenie, że każdy, kto na mnie patrzy, zauważa moje wady, źle o mnie myśli, dlatego zamykam się w sobie i wolę żyć w swoim bezpiecznym azylu gdzie nikt mnie nie widzi. Ostatnio zauważyłam, że uczucie 'beznadziejności' nasila się u mnie znacznie po spotkaniach z koleżanką, z którą znam się od dzieciństwa i zawsze miałyśmy dobry kontakt. Zazwyczaj wyciągała mnie z domu i wprawiała w lepszy humor. Teraz, mam wrażenie, że jest zupełnie odwrotnie. Gdy się spotykamy, ona wychwala się swoimi osiągnięciami, sukcesami. Opowiada o planowanych podróżach z chłopakiem, o tym jakie budzi zainteresowanie wśród płci przeciwnej (podoba się wielu chłopakom). Chwali się nowymi ubraniami. Jest szczupła i piękna. Nigdy nie słyszałam, aby miała jakiś problem. Zawsze była pewna siebie, ale teraz jest pewna siebie w sposób, który mnie irytuje. Wiem, że powinnam cieszyć się jej szczęściem, lecz zazdrość przejmuje górę. Po takim spotkaniu wracam do domu i płaczę w poduszkę. Zastanawiam się, dlaczego ona ma takie piękne życie, a ja ciągle muszę się zadręczać, nie mogę spojrzeć w lustro, bo nie podobam się sobie.. sobie i innym. Chciałabym to zmienić, lecz nie umiem. Co zrobić aby wyjść do ludzi? Czuć się piękną, chcianą? Co zrobić aby wychwalanie się koleżanki nie robiło na mnie wrażenia? Wiem, że taka zazdrość jest po prostu głupia, ale nie umiem nic z tym zrobić. Czuję się z tym bardzo źle.. Proszę o radę. 

Z góry dziękuję.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Dzień Dobry,

można powiedzieć, że stworzyła Pani sama na siebie pułapkę i w nią wpadła. Utworzyła Pani negatywny obraz siebie i sama go w sobie podtrzymuje. To powoduje, że nie akceptuje się Pani, izoluje od innych osób. Oczywiście wpływa to na Pani samoocenę i pewność siebie. Czym one są niższe tym więcej zwraca Pani uwagę na cechy Pani koleżanki, których Pani (Pani zdaniem) brakuje. To budzi u Pani zazdrość i cały szereg negatywnych uczuć.

Dobra wiadomość jest taka, że może Pani wyjść z tej pułapki. W rozmowie z psychologiem spojrzy Pani na siebie w obiektywny sposób, dostrzeże Pani pozytywne cechy, które Pani ma ale teraz ich nie zauważa, zmieni Pani myślenie o sobie ... polubi się Pani. Konsultacje pomogą Pani wyjść z pułapki własnego umysłu i zobaczyć prawdziwą siebie.

pozdrawiam, Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.