Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Recommended Posts

Witam, mam na imię Paweł, 23 lata, kawaler, od 2 lat bywam naprawdę zły, co najgorsze tłumię w sobie ten gniew. W głowię wyrzucam wszystko co mi leży na sercu, lecz nie przynosi to ulgi. Chciałbym powiedzieć to wszystko co w moim mniemaniu jest złe i to co ktoś robi źle lub nie robi tego we właściwy sposób "po mojej myśli". Boję się przełamać bo wiem, że potrafiłbym zranić te osoby, tyczy to się większości a może i wszystkich których znam, rodziny również. Po części radzę sobie z tym, ale jest naprawdę ciężko i wiem, że to dobrze nie wpływa na moje zdrowie. Chciałbym się dowiedzieć odnośnie metod pozbycia się gniewu.

Link to comment
Share on other sites

Dzień Dobry, złość to emocja, która informuje nas samych i otoczenie, że nie czujemy się komfortowo w danej sytuacji.

Złość odczuwamy gdy:

1. coś nam stanie na drodze do celu

2. łamane są prawa lub zasady, które są dla nas ważne.

Dodatkowo, gdy jesteśmy źli, poirytowani mamy też wyższy poziom energii. Energii, którą możemy wykorzystać do zmiany sytuacji. Tu uwaga bo taka skumulowana energia może zamienić się w agresję słowną lub fizyczną, której konsekwencje mogą być dla nas niekorzystne.

Pisze Pan, ze chciałby Pan "powiedzieć to wszystko co w moim mniemaniu jest złe i to co ktoś robi źle lub nie robi tego we właściwy sposób "po mojej myśli". Czyli pkt 2 - ktoś łamie jakieś zasady, których Pan przestrzega.

Złości jako takiej się nie pozbędziemy o to nasza naturalna emocja, jedna z pierwotnych. Jak ją przeżyć w konstruktywny sposób? Zrozumieć co mi mówi ta emocja:

1. zastanowić się jakie jest źródło złości - co powoduje, że odczuwam złość

2. zastanowić się czy to dla mnie ważne - czy warto "nakręcać się" w tej złości. np. od irytacji, przez podenerwowanie, złość aż do furii

3. jeśli nie nie ważne - zaakceptować, że ktoś może robić rzeczy inaczej niż byśmy chcieli. Aby obniżyć poziom złości można skorzystać z relaksacji.

4. jeśli ważne - porozmawiać z ta osobą i powiedzieć jej jak to działanie wpływa na Pana. Nie oceniać tej osoby tylko mówić o swoich uczuciach i powiedzieć jak inaczej można to zrobić.

To bardzo ogólna informacja bo Pan nie podaje szczegółów. W pracy z terapeutą może Pan przeanalizować sytuacje i nauczyć się radzić sobie ze złością a potem świadomie stosować i ćwiczyć w realnych sytuacjach.

Pozdrawiam, Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Witam ponownie, nie wiem do końca, czy jest to tylko złość, boję się też zaskoczenia, tego, że nie będę potrafił odpowiedzieć tak jak bym chciał to zrobić, że zamknę w sobie to co naprawdę myślę, i powiem tyle, aby mieć spokój. Przeważnie tak to się kończy u mnie, choć coraz częściej staram się być pewniejszy siebie i wyrzucić to co leży mi na sercu, tak to ujmę.

W przeszłości miałem epizod związany z narkotykami, policją, wszystko działo się tak szybko, do tego bili mnie, pękłem, zrobiłem złą rzecz, bo nagadałem bzdur na kogoś kto nie miał z tym nic wspólnego. Od tamtej pory myślę, że dokucza mi to co opisywałem w poprzednim poście. Nie wiem nawet czy to prawda, bo dużo rzeczy wyrzuciłem ze swojej głowy, żeby było lżej.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.