Jump to content
barteko

Nieuzasadnione lęki, dziewczyna 22 lata

Recommended Posts

Moja dziewczyna ma poważny problem (22 lata). Niedawno "pokonała" depresję (po ponad 5 latach), nie ma już myśli samobójczych ani nie gardzi sobą w ogóle jak miało to miejsce (nie brała żadnych leków podczas depresji), ale gdy tylko na świecie dzieje się coś złego (pandemia, zamieszki w USA) reaguje na to bardzo mocno, nawet jeżeli te rzeczy zupełnie jej nie dotyczą. Czuje się zagrożona i mówi, że nie może znaleźć sobie na świecie bezpiecznego miejsca. Staram się ją zrozumieć i wesprzeć, ale ten stan co jakiś czas wraca, gdy wydarzy się coś nowego. Jesteśmy ze sobą od 5 lat i takie stany lękowe zaczęła przejawiać po wyleczeniu z depresji. Mówi mi, że czuje strach i ból osób, które go doświadczają np. podczas zamieszek w USA, silnie się z nimi utożsamia. Mówi o sobie, że ma osobowość HSP, ale nigdy nie była u psychologa. Co ciekawe jej lęki całkowicie ustępują, gdy widzimy się twarzą w twarz, jest normalną zdrową radosną dziewczyną bez lęków, ale po paru dniach nie widzenia się lęk do niej wraca. Czy zmiany jakie możliwie zaszły w jej mózgu podczas depresji sprawiły, że ma takie lęki? Czy może nigdy z tej depresji nie wyszła, tylko przerodziło się to w taką formę lęków? Proszę o pomoc. Nie wiem jak mam sobie poradzić.

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

depresja jest chorobą przewlekłą a nie leczona może nawracać. Myśli samobójcze czy niskie poczucie własnej wartości to nie jedyne objawy depresji. Jak pokazują badania światowej organizacji zdrowia lęk, bardzo często (u około 60% badanych) poprzedza nawrót stanów depresyjnych.

Sugeruję aby Pana dziewczyna umówiła się na wizytę u lekarza psychiatry, który przeprowadzi pełną diagnostykę i zaleci leczenie. Przestrzeganie zaleceń lekarza jest podstawą wyleczenia.

Pozdrawiam,

Katarzyna

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się na pytanie zadane na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć oraz spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.