Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

lenistwo


leniuch98

Recommended Posts

Jestem studentem w wieku 20 lat, który ma ogromny problem, którym jest lenistwo, a właściwie prokrastynacja.  Konkretnie mój problem polega na tym, że w każdy czwartek powtarzam sobie, iż w ten weekend się pouczę, przygotuję na kolejny tydzień, napiszę sprawozdania, a potem kończy się tak jak dziś i wczoraj, że nic produktywnego nie zrobiłem, a cały czas spędziłem na jakiś głupotach typu oglądanie seriali, a w niedziele będę wszystko robił na ostaniom chwilę popychany wyrzutami sumienia, próbowałem zmienić ten schemat wiele razy, przecież czy nie zdrowiej by było zrobić co trzeba w piątek i sobotę, a w niedzielę mieć czas wolny i poczucie, że już wszystko zrobione, ale nigdy nie dokonałem tego niestety, a potem często nie zdarzę zrobić czegoś na czas, albo śpię 3 h w nocy bo mam jakiś deadline, dodatkowo od miesiąca próbuję sobie powiedzieć że wykonam minimum 10 zadań z chemii każdego dnia, gdyż przygotowuję się do poprawy matury, a efekt jest taki, że nie robię nic, a potem wszystko na ostatnią chwilę, mimo że myślę o nauce cały czas i nie mam jakiś ważnych obowiązków, które by temu przeszkadzały. Mój problem w zasadzie chyba polega na tym, że nie umiem się zabrać porostu do roboty, szczególnie jeśli powinienem własnie to robić. Wiem, że usłyszę coś w stylu po prostu zrób to i tyle, ale w praktyce to nie takie łatwe dla mnie. 

Link to comment
Share on other sites

@leniuch98

Relacjonuje Pan swoje trudności związane z brakiem motywacji do działania oraz z odwlekaniem pewnych spraw na ostatnią chwilę. Chociaż używa Pan terminu prokrastynacja to jednak używa go Pan razem z pejoratywnym określeniem lenistwo. 

Nie znam Pana. Wiem jednak, że faktycznie każdemu może zdarzyć się trochę lenistwa. Wiadomo mi również, że bycie leniwym potrafi być zaletą. Na przykład ludzie leniwi szukają optymalnych rozwiązań, dzięki którym będą mogli w jak najkrótszym czasie rozwiązywać pewne sprawy. To nie jest jednoznacznie negatywna cecha – wszystko zależy od tego, jak się ją wykorzysta.

Jeśli zaś chodzi o prokrastynację, czyli tzw. patologiczne odwlekanie, to problem, u którego podłoża mogą leżeć różne przyczyny. Rozpoznanie ich byłoby możliwe podczas rozmowy diagnostycznej z psychoterapeutą. Czasami to tylko wierzchołek góry lodowej – za tym problemem kryją się inne kwestie do przepracowania podczas terapii. Proszę nie lekceważyć tego przeciwnika i zmierzyć się ze swoimi „demonami” podczas psychoterapii, bo to może pomóc. Prokratystancja to nie jest po prostu jakaś odmiana lenistwa, to niestety coś więcej.

Szerzej o prokrastynacji swego czasu pisałem tutaj:

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.