Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

Problemy z samoakceptacją


xneosia
 Share

Recommended Posts

Jestem 19-letnią studentką. W dzieciństwie zostałam wymiana przez grupę dzieci z powodu swojego wyglądu. Uraz pozostał mi aż do teraz, cały czas to rozpamiętuję. Przez tą sprawę mam problem z kompleksami, nie widzę w sobie nic pozytywnego. Przez to wszystko mam tylko problemu z moją przyjaciółką która jest też moją współlokatorką. Praktycznie codziennie daję znak o tym że uważam się za brzydką, mówię że wszystko jest źle, a brzydcy ludzie nie powinni żyć. Moja przyjaciółka mówi mi że w jej opinii mam zaburzenia przez co widzę siebie gorzej niż jest naprawdę, uważa ona że nie jestem tak brzydka jak ja to opisuję, próbuje mi uświadomić że to co jej pokazuje że jest we mnie nie tak nie jest tak naprawdę takie jak ja to widzę. Jednak ja nadal trzymam się ściśle swojego zdania i ignoruje jej opinię i jakiekolwiek komplementy gdyż według mnie są one nieszczere i stworzone tylko po to by poprawić mi nastrój. Przez to że ona też jest niełatwym charakterem przez moje problemy często się kłócimy i mimo że próbujemy te kłótnie zminimalizować i porozmawiać bardziej spokojnie nie zawsze się to udaje. Podsumowując nie wiem co robić, uważam siebie za brzydką osobę, nie umiem znaleźć w sobie nic pozytywnego, przez to jak siebie postrzegam mam myśli samobójcze oraz uważam że moja przyjaciółka oklamuje mówiąc mi pozytywne rzeczy na mój temat ponieważ ja ich nie widzę więc nie wierzę w to że ktoś inny je widzi. 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

Mamy dwa źródła informacji o sobie, o tym jacy jesteśmy. Jedno to mój własny obraz siebie: odbicie w lustrze, moje marzenia, aspiracje, porównanie się z innymi osobami, moje przekonania i myśli o sobie. Drugie to informacje od innych osób - jak one Cię widzą, co sądzą na Twój temat.

Z tego co napisałaś rozumiem, że w dzieciństwie bardzo przejęłaś się informacją od koleżanek/kolegów i przyjęłaś ją bezkrytycznie. Uznałaś to za prawdę i na tym zbudowałaś swój obraz siebie. Bardzo w to uwierzyłaś.

Jednocześnie straciłaś zaufanie do innych ludzi - uważasz, że nie są szczerzy wobec Ciebie, kiedy mówią o Twoich zaletach. Czyli zamknęłaś się zupełnie na drugie, ważne źródło informacji o sobie.

Zastanów się dlaczego uwierzyłaś w szczerość i prawdomówność swoich kolegów w przeszłości i nie chcesz zweryfikować tej oceny teraz? Może warto abyś otworzyła się na informację od innych osób i przyjrzała się sobie pod innym kątem? Nie neguj każdej dobrej informacji o sobie, nie zakładaj, że ludzie są nieszczerzy.

Właśnie po to są dwa źródła informacji, że my sami nie widzimy u siebie wielu cech, które inni mogą zaobserwować.

Informacje od innych służą też temu aby aktualizować swój obraz siebie.

Gdyby myśli samobójcze się u Ciebie nasilały zadzwoń koniecznie na numer 112 pod którym uzyskasz pomoc.

I bądź dla siebie łagodna.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.