Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Wrona

Poczucie własnej wartości

Recommended Posts

Cześć,

Kim jesteś (podaj przynajmniej płeć oraz wiek)? Kobieta, 27.

W jakiej sytuacji pojawił się problem oraz jak długo trwa? Odkąd pamiętam, od wczesnego dzieciństwa.

Na czym Twoim zdaniem polega problem? Zwiększanie poczucia własnej wartości.

Jak sobie ewentualnie radzisz z problemem albo jak go znosisz? Samodzielna terapia (self-help, autoterapia) poznawczo-behawioralna.

Jakie ewentualnie masz pytania odnośnie problemu? 
Jestem użytkowniczką innego forum, na którym w wypowiedzi skierowanej do innego użytkownika sformułowałam zagadnienie, które mnie nurtuje, dlatego pozwolę sobie przekleić w jedynie delikatnie zmienionej formie tę treść. Chciałabym zapoznać się z opinią osób profesjonalnie zajmujących się psychologią:

Myślę, że przy wielu zaletach, TPB ma oczywiście także wiele luk, które trzeba by może było uzupełniać rozwiązaniami zapożyczonymi z innych nurtów (o ile takie rozwiązania istnieją). Jednym z takich słabych punktów jest moim zdaniem integracja wewnętrzna przekonań w sobie (uwewnętrznienie, internalizacja, czy jak to nazwiemy). TBP porusza tę kwestię bardzo powierzchownie. Na przykład ktoś ma niskie poczucie własnej wartości. Dzięki pracy poznawczej uświadamia sobie więcej konstruktywnych interpretacji i mniej dowalających sobie samemu przekonań. Dzięki pracy behawioralnej - zaczyna traktować siebie samego lepiej. Ale pomimo tych wszystkich działań nadal wydaje się mu to nieautentyczne, to przekonanie wciąż jest dla niego rzeczywistością zewnętrzną, a nie jego prawdziwym przekonaniem o sobie samym.

 

Główne pytanie wątku dotyczy tego jak skutecznie skutecznie zinternalizować w sobie swoje nowe przekonania? Czy możliwe jest doprowadzenie do takiego przyswojenia sobie nowego przekonania w jakiejkolwiek dziedzinie, aby trwale stało się moim własnym, a nie zawsze czymś do pewnego stopnia postrzeganym jako sztuczne, obce?

 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

przekonanie to inaczej myśl, w którą wierzymy i której nie podważamy. Przekonania mogą być nabyte w dzieciństwie i niesiemy je ze sobą często przez całe życie. Przekonania na dany mogą być obiektywnie i subiektywnie prawdziwe lub fałszywe. Zmiana przekonań oczywiście jest możliwa ale wymaga czasu.

Jeśli ktoś ileś lat myślał o sobie w jakiś sposób to aby zmienić to myślenie też potrzebuje czasu a do tego powinien świadomie myśleć o sobie w nowy sposób. Nauka nowego sposobu myślenia to jak nauka nowego wiersza. Mało kto nauczy się całego wiersza po jednokrotnym przeczytaniu, raczej musi go wielokrotnie powtarzać a do tego często się myli zanim wyrecytuje go z piękną intonacją. Myślenie o sobie w inny sposób na początku być może wydaje się sztuczne ale z czasem wyrobi się nawyk nowego myślenia. Trzeba też przyjrzeć się co ewentualnie przeszkadza w myśleniu o sobie w nowy sposób. To są najczęściej też jakieś własne myśli.

Pozdrawiam,

Katarzyna

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.