Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Jak mogę pomóc swojej 14 latniej córce z problemami w nauce? Z niskim wynikiem testu na IQ


Karola 567

Recommended Posts

Badanie testem wisc-r wykazało że ogólny rozwój umysłowy mieści się w granicach inteligencji niższej niż przeciętna. Rozwój poszczególnych funkcji poznawczych jest niecharmonijny. Do najlepiej ukształtowanych należy myślenie przyczynowo skutkowe w oparciu o materiał graficzny spostrzegawczość zasób posiadanego słownictwa rozumienie norm i zasad społecznych wiadomości oraz zdolność do klasyfikowania. Wyżej wymienione zdolności przyjmują wynik na poziomie normy wiekowej. Rozwój ponizej przeciętnej przyjmuje analiza i synteza materiału. Deficyty występują w trwałość pamięci werbalnej rozumowaniu arytmetycznym tempie uczenia się wzrokowo - ruchowego oraz umiejętność organizowania materiału wzrokowego w większe całości 

Link to comment
Share on other sites

Ten okres w życiu jest bardzo ważny, ponieważ IQ może się poprawić - a nawet parę punktów w tej skali może być dla córki bardzo ważne.

Dodatkowo problemy z trwałością pamięci i uczenia się ruchowo-wzrokowego nie dotyczą IQ i nie należy je z nimi utożsamiać. Pamięć jest czymś kompletnie innym, motoryka to też inna kwestia.

Co do pomocy to zdecydowanie odpowiednia dieta - brak używek, ryby (niestety lekceważone) oraz owoce i warzywa wraz z wodą, bardzo ważne są też węglowodany, ciemne pieczywo/makaron/ryż dobrze się tutaj przysłużą. Kolejna kwestia to sen - najgorszy jest niedomiar, mimo że ma podobne, negatywne efekty do nadmiaru to nadmiar nie uszkadza mózgu, polecam chociaż dowiedzieć się czym są metabolity. Kolejna kwestia to ruch, córka nie musi od razu się zapisywać nie wiadomo gdzie, wystarczą codzienne, porządne i konkretne spacery. No i na koniec stres - lepiej nie stawiać córki w trudnych sytuacjach, gdzie sobie nie poradzi lub będzie to dla niej bardzo trudne, a jeśli trzeba to samej tego nie pogarszać, zadbać o jej zdrowie psychiczne.

To są kwestie, które wpłyną na wszystko pozytywnie, ale teraz coś co jest nakierowane na IQ - przede wszystkim nauka, ale nie zapamiętywanie jakiś formułek czy recytowania wierszyku (chociaż wpłynie to pozytywnie na pamięć) tylko myślenie, najlepiej się tutaj sprawdzi matematyka, której kucie się jest nieefektywne i wymusza to myślenie. Kolejna rzecz to szachy - mam nadzieje, że tego tłumaczyć nie muszę, jak nie ma z kim grać to są zadania szachowe. Czytanie ze zrozumieniem czy wyciąganie z tekstu sensownych wniosków też będzie odpowiednie.

Wiem, że to porady typu "idź na spacer, zmień dietę, wysypiaj się" - ale to są podstawy, których zaniedbanie na pewno nie będzie zbyt dobrze wpływało na jej umysł. Radzę się równie mocno skupić na ćwiczeniu umysłu - można to nazwać swego rodzaju bodźcem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.