Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

AnnaS

alkoholizm

Recommended Posts

Jestem mężatką od roku, mam 38 lat, mąż ma 32 lata. W październiku zeszłego roku mąż pod wpływem alkoholu rozbił samochód i stracił prawo jazdy. Miesiąc później został złapany pod wpływem alkoholu na motorowerze. Aby uniknąć wyroku mąż uczęszczał na terapię AA, ale po wyroku karnym zaprzestał. Po powrocie z pracy mąż upija się po kryjomu i w samotności. Ma potem wyrzuty sumienia i obiecuje poprawę, ale sytuacja stale się powtarza. Nie jestem w stanie przekonać męża do podjęcia terapii. Próbuję wymóc na nim udział w jakiejkolwiek formie terapii, ale napotykam na ogromny opór lub obietnice bez pokrycia. Co mogę zrobić, aby mąż przestał pić? Czuję się absolutnie bezsilna .

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

życie osoby uzależnionej coraz bardziej koncentruje się na zdobywaniu i używaniu substancji - w tym przypadku alkoholu. Z czasem nie ma ważniejszego niż alkohol, bez którego osoba uzależniona nie wyobraża sobie swojego dalszego funkcjonowania. Wobec czego bardzo trudno jej podjąć samodzielną decyzje o leczeniu.

To co może pomóc to:

- przedstawienie osobie uzależnionej negatywnych konsekwencji i strat wynikających z picia alkoholu. Tu potrzebne jest konsekwentne mówienie przez rodziną i znajomych o stratach jakie alkoholik ponosi i skłanianie do podjęcia terapii.)

- postawienie warunków - np. "jeśli nie podejmiesz terapii to się rozstaniemy" i konsekwentne postępowanie ze strony partnera

- zgłoszenie osoby uzależnionej do miejskiej/gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych w celu nakłonienia do terapii lub skierowania sprawy do sądu w celu uzyskania sądowego nakazu leczenia.

W sytuacji, w której Pani się znajduje powinna Pani przede wszystkim zadbać o siebie i zgłosić się do poradni terapii uzależnień lub do terapeuty on-line aby dowiedzieć się jak najwięcej o chorobie, jaką jest uzależnienie od alkoholu, jej leczeniu, rokowaniu i skutkach.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.