Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Lęk


Piotrek123

Recommended Posts

Witam. Mam na imię Piotr, mam 22 lata,jestem osobą samotną uczącą się zaocznie. Od dzieciństwa mam problem z nadmiernym lękiem. Zawsze gdy w moim życiu pojawia się moment podjęcia ważnej decyzji(jak znalezienie praktyk do szkoły, wypełnienie PIT,wizyta w urzędzie itp) w głowie pojawiają mi się irracjonalne obrazy możliwych "katastrof" jakie mogą nastąpić. Na początku próbowałem sam się z tym uporać. Czytałem książki np: "Potęga pewności siebie" autorstwa Briana Tracy, analizowałem źródło problemu szukając rozwiązań oraz przewidywałem możliwe zdarzenia i obierałem postępowanie do nich by być przygotowanym na każdą ewentualność, pomaga to doraźnie. Czy to jest neurotyzm? Jeśli nie to co to właściwie jest i jak mam sobie z tym poradzić?. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

@Piotrek123

Szanowny Panie,

aby odpowiedzieć na Pana pytania konieczna byłaby rozmowa w celu ustalenia przyczyn doświadczania lęku, który określa Pan jako nadmierny. Nie da się tego stwierdzić na podstawie wiadomości czy konwersacji na forum. 

Neurotyzm jest cechą osobowości i rzeczywiście gdy jest nasilony sprawia, że człowiek jest bardziej niż przeciętnie podatny na stany niepokoju, lęku i negatywne emocje. Aby jednak stwierdzić, jak nasilona jest ta cecha Pana osobowości również niezbędna byłaby diagnoza. Tego nie stwierdza się ot tak po prostu na oko. 

Jeśli chodzi o sposób radzenia sobie z emocjami to wiele zależy od przyczyny problemu. To do przyczyny należy dostosować rozwiązanie. Warto więc pomyśleć nad kontaktem z psychologiem, by rozszyfrować, jaka ona jest i co można zrobić, żeby sobie w miarę możliwości pomóc.

  • Jestem za to wdzięczny 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.