Jump to content

Jestem bardzo zazdrosna - czy to toksyczna zazdrość?


Recommended Posts

Cytat

Jestem kobieta i mam 25 lat. Od zawsze miałam niskie poczucie własnej wartości. Od kiedy jestem w związku-2 lata i naprawdę się zakochalam stałam się bardzo zazrosna. Trwa to już jakiś rok. Wystarczy, że mój chłopak powie, że jakaś dziewczyna jest fajna lub w towarzystwie rozmawia z dziewczyną. U mnie pojawiaja się myśli, że wolałby ją, że ja jestem mniej atrakcyjna, mniej ciekawa, ambitna. Wydaje mi się, że wywodzi się to też z tego, że zanim bylismy razem często się spotykaliśmy i rozmawialiśmy jak dobrzy koledzy. On mi opowiadał wtedy o swoich podbojach milosnych i byłych, a ja o aktualnych chłopakach lub z kim się spotykam. Już wtedy mu się podoboałam i czekał na mnie i zobywał mnie 2lata. Ja jednak słysząc jaki jest w sensie jak łatwoo nawiżauje kontakty z kobietami nie chciałam z nim być. Dopiero po czasie się na niego otworzyłam, jak on sam pokazał, że nie jest takim cwaniakiem, jak zobaczyłam, że tak naprawdę jest dobrym człowiekiem. Mimo to teraz ciężko mi pozbyć się myśli jaki on kiedyś był, boję się że to wróci, jestem bardzo zazdrosna o jego byłe, o to, że spał z innymi dziewczynami, że im okazywał czułość.

Mój chłopak jest bardzo szczery uważa, że dobrze, zę wszystko o nim wiem-bo móiłam, że ta wiedza teraz mi przeszkadza. Jest szczery i jeżeli pytam o coś to nie odpowiada mi tak jak chcę tylko jak sądzi. 

Często boję się , ze znajdzie sobie inną lepszą, bardziej zdecydowaną, ja ostatnio troche sie mu poddałam, nie mówię czego oczekuje bo nie chcę naruszać jego wolności. Ostatnio nawet moja siostra powiedziała mi to, że stoję za jego cieniem. żle mi z tym, chciałabym być bardziej zdecydowana, mniej zazdrosna, chciałabym przestać się porównywać-bo zawsze wychodzi to na moją niekorzyść. Nie wiem jak stać się pewną kobietą, świadomą i ufającą. 

Chciałabym cieszyć się chwilą i życiem, ale moje myśli, wyobraźnia na temt tego, że nie jestem idealna dla niego, że w końcu on to zobaczy i zacznie mu to przeszkadzać..że nagle spodoba mu się ktoś inny.. to mnie niszczy

Obecnie planujemy ślub-chociaż on mi się jescze nie oświadczył, ale planujemy mniej więcej kiedy ma być, jak ma wyglądać. Wiem, że on mnie kocha, ale widze też, że ja dużo psuję przez swoje natroje i podejrzenia, chcociaż staram się juz o tym nie mówić. Ale zawsze jak jest jakaś koieta w towarzystwie ja czuję się zagrożona. 

Mój chłopak jest też bardziej oczytany, mądrzejszy ode mnie chociaż młodszy, bardziej wytrwały. 

Bardzo chciałabym w końcu pozbyć sie mysli które się napędzają, wyobrażeń co robił z byłymi, chciałabym więcej się śmiać, być bardziej odporna na inne kobiety, na to, że on powie, żektos jest fajny(nie łapać od razu doła po takich słowach). Chciałabym pozbyć się kompleksów.Ludzie mówią mi że jetem ładna, atrakcyjna, czasami widzę spojrzenia facetów. Mój chłopak też mi to mówi ale jakoś bardziej zapamiętuje to co złe a na dobre nie zwracam uwagi. problem jest też w tym, że jak mój chłopak rano mnie nie przytuli to już uważam że coś się zmieniło, że może już mnie mniej kocha, że wolałby kogoś innego, żyję w lęku.. Proszę mi pomóc, co mogę zrobić by nabrać większej pewności i by nie uzależ ać się tak od mojego chłopaka? Jego słów? Czynów?

Pozdrawiam.

Szanowna Pani,

niewykluczone, że zazdrość w głównej mierze wynika z niskiego poczucia własnej wartości. Znaczenie mogą mieć jednak także inne czynniki, które należałoby by odkryć i rozpracować. Nie bez znaczenia w przypadku nadmiernej zazdrości bywają strategie radzenia sobie z nią, które pogarszają sprawę w tym sensie, że nie tylko nie łagodzą zazdrości, ale co najmniej ją podtrzymują lub wręcz pogłębiają. Wydaje się Pani stosować tego typu strategie. Więcej informacji na ten temat można by uzyskać od specjalisty, który przeprowadziłby z Panią rozmowę. Na podstawie wpisu na forum nie sposób diagnozować. W każdym razie jeśli chodzi o niskie poczucie własnej wartości to praca nad tym zagadnieniem bywa przedmiotem psychoterapii indywidualnej. 

Warto także obejrzeć film:

 

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

Witam, 

Mam dokładnie taki sam problem jak Pani powyżej. Wrecz identyczny mozna by powiedziec. Odnoszac sie do filmu ponizej- tak, kontrolowalam telefon i wbijalam,ze to dlatego bob ylojakies male klamstewko. Stracilam mezczyzne,ale na szczescie juz pracuje ze specjalista nad swoimproblemem. Wierze, ze go odzyskam, a jesli nie to przynajmniej bede normalna w nastepnym zwiazku..:)

Link to comment
Share on other sites

14 godzin temu, ann92 napisał:

Witam, 

Mam dokładnie taki sam problem jak Pani powyżej. Wrecz identyczny mozna by powiedziec. Odnoszac sie do filmu ponizej- tak, kontrolowalam telefon i wbijalam,ze to dlatego bob ylojakies male klamstewko. Stracilam mezczyzne,ale na szczescie juz pracuje ze specjalista nad swoimproblemem. Wierze, ze go odzyskam, a jesli nie to przynajmniej bede normalna w nastepnym zwiazku..:)

Fajnie, że Pani nad tym pracuje, bo nadmierna zazdrość może bardzo negatywnie odbijać się na jakości relacji i powodować wiele niepotrzebnych, problematycznych lub po prostu uciążliwych okoliczności. Nadmierna kontrola, sprawdzanie nie tylko nie pozwala na budowę zaufania, ale wręcz to udaremnia. Zaufania wzrasta gdy daje się szanse na to, by ktoś postąpił fair, a nie wtedy, gdy pilnuje się kogoś na każdym kroku i ze wszystkiego rozlicza.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
    
    
  • 0 comments
   Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
  • 0 comments
   Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
    
    
    
  • 0 comments
   Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
    
    
  • 0 comments
   Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.