Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Trauma po gwałcie


Recommended Posts

Cytat

Jestem młodą kobietą, tuż przed 30-tką, narzeczoną, za ok. miesiąc mam wyjść za mąż. Sądzę, że mój problem w obecnym kształcie rozpoczął się, gdy zostałam zgwałcona 7 lat temu (choć głębszych źródeł można doszukiwać się w dzieciństwie, gdy moi rodzice rozeszli się, a ja czułam się winna). Zawsze miałam łatwość nawiązywania kontaktów i szybkiego wchodzenia w relatywnie bliskie relacje, ale nie potrafię być w 100% otwarta, całkowicie się "odsłonić". Czuję, że nie jestem wystarczająco interesująca, aby chcieć nadal przy mnie być, zobaczywszy kim naprawdę jestem.

W wyniku tej sytuacji w kwestiach istotnych nie zawsze mówię to, co czuję lub myślę, lecz wypowiadam to, co zdaje mi się, że mój Ukochany chciałby usłyszeć, i co czyniłoby mnie "wyjątkową". Kocham mojego Narzeczonego i chcę z Nim być, chcę zostać Jego żoną, ale czuję, że nie jestem na Niego w 100% otwarta, że lękam się okazać słabość, i że Go zawiodłam.  
 
W efekcie tej sytuacji: 
1) przedkładam myślenie o innych nad myślenie o sobie, nie z altruizmu, lecz dlatego, iż nie sądzę, abym zasługiwała na poważne traktowanie siebie samej; 
2) lękam się współżycia; 
3) bywam nerwowa; 
4) uważam, że nie jestem wartościową osobą, i - choć mogę bez problemu wskazać swoje zalety - nie lubię siebie.
 
Mój Ukochany zdaje sobie sprawę z mojego problemu i chce mi pomóc, jednak kilka dni temu okazało się, że każde z nas myśli bardziej o tym drugim, niż o sobie samym. Do tego ostatnie kilka miesięcy spędziłam poza Europą, a mój Ukochany - jak się właśnie okazało - czuje się osamotniony i źle znosi rozłąkę. Ja z kolei nie nauczyłam się w rodzinnym domu, jak żyć we dwoje, więc nie wiem, jak się efektywnie rozmawia z partnerem.
 
Zrozumiałam, że problem nie leży w moim związku lub w postawie Ukochanego, lecz we mnie, dlatego zależy mi na rozwiązaniu następujących kwestii:
 
1) chcę zacząć myśleć o sobie dobrze, nie obwiniać się przy każdej okazji, że jestem za głupia lub nie zasługuję na coś; 
2) nie chcę, aby gwałt wpływał na moje życie intymne z Narzeczonym (choć pewnie moje emocjinalne lęki to tylko efekt stanu umysłu); 
3) chcę, aby Ukochany czuł, że ma we mnie wsparcie, i że może być ze mną szczery; 
4) chcę przestać obwiniać się o wszystkie złe rzeczy wokół siebie.
 
Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam!

Szanowna Pani,

powiadamia Pani o szczególnie trudnym doświadczeniu, które ze zrozumiałych względów może rzucać cień na podejście do seksu, jakkolwiek nie musi. Warto byłoby przyjrzeć się tej kwestii i uporać z tym tematem w ramach psychoterapii indywidualnej, skoro dotychczas samodzielnie nie udało się tego celu osiągnąć. Mówi Pani również o pragnieniu zmian w swoim podejściu do samej siebie. Praca nad samooceną i poczuciem własnej wartości również może być tematem psychoterapii. Można domniemywać jednak, że trudne, a być może wręcz traumatyczne doświadczenie stanowi przeszkodzę i to z tym należałoby się uporać w pierwszej kolejności.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.