Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

gdy krzywdzi chory; ocalanie siebie a ocalanie drugiego


Ag*
 Share

Recommended Posts

Drodzy i Drogie,

chyba jeszcze nie był podjęty ten temat, więc wrzucam jako nowy. Mam na imię Agnieszka. Nie trafiłam jeszcze na kogoś z podobnym do mojego doświadczeniem, choć o toksycznych relacjach mówi się i pisze niemało. Obawiam się (to taka ładnie łagodząca forma... jak u Christie - jest ciało, ale morderstwo estetyczne i w koronkach), że przez kilka lat byłam ofiarą przemocy psychicznej, Tyle że ze strony osoby bardzo chorej na SM. Religia, kultura, etyka - wszystko uczy nas, by pomagać. By uznać pewną wyjątkowość sytuacji chorego. Który i tak ma gorzej i ciężej. Co w sytuacji, gdy człowiek tak cierpiący jest jednocześnie agresorem, gdy niszczy  mnie?  Na poziomie rozumu - wiem, że choć choroba może tłumaczyć ( w jakimś stopniu)  różnorakie zachowania, to nie może być bezwzględnym usankcjonowaniem prawa do krzywdzenia innych. Jednak na poziomie czucia - to ja nie dałam rady,  to ja zawiodłam. Nadal się widujemy, ponieważ mój były narzeczony nie ma nikogo, kto by mu jakkolwiek pomagał,   a działanie MOPS-u w Polsce, nawet w mieście stołecznym, jest znikome. Oczywiście, to moja decyzja, ŻE robię zakupy, sprzątam itd... Ale i mój ciężar.  Sowicie okraszony poczuciem winy.  Czy mam prawo ocalać siebie?

Agnieszka

Link to comment
Share on other sites

Pewnie tak :) Gadałam z panią psycholog pracującą z chorymi na SM i nawet z chorą na SM kobietą, którą porzucił mąż i która wsparła mnie (sic!)  w tym, że nie mogę być tak poniewierana...  dziękuję i pozdrawiam 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.