Skocz do zawartości

Jak pomóc żonie?


Polecane posty

Cytat

Mam 36 lat i on prawie roku jestem żonaty (4 lata związku)

Dostałem ofertę pracy za granicą i zdecydowaliśmy z żoną, że wyjedziemy na 2-3 lata. W tym czasie planowaliśmy zajść w ciążę.

Z pewnych wzgędów (okresy przejściowe, aby ubezpieczenie choć częściowo pokryło sprawy ciąży) staranie się o dziecko zostało przesunięte o rok. Jesteśmy tu już prawie 8 miesiący. Żona nie pracuje. Nie jest to problemem finansowa (moje wynagrodzenie starcza na życie i jeszcze oszczędzamy). Problemem jest brak pracy sam w sobie. Żona ogólnie biorąc się nudzi. Do tego dochodzą problemy skórne - swędzenie i pieczenie, które początkow wiązaliśmy z jakością miejscowej wody. Ale czasem się zastanawiam, czy to nie jest wynik depresji u żony.

Żona często narzeka na brak pracy i brak zajęcia. I ja rozumiem, że to jest problem. Sęk w tym, że one nie robi nic, aby pracę zdobyć ale zorganizować sobie jakieś zajęcie. Nie przegląda ogłoszeń o pracę. Ja robiłem to kilkukrotnie, ale zawsze jak coś ciekawego znalazłem to ona znalazła jakiś problem - a to za daleko, a to nie ma doświadczenia, a to za słabo zna język. Proponowałem inne formy zajęcia czasu żone (jak wspominałem finanse to nie problem): kurs językowy, wolontariat w ośrodku opieki na osobami starszymi. Zawsze coś wymyślała, żeby się wymigać.

Narzeka, że nie ma co robić i nie spotyka się wcale z ludźmi (poza mną) - ale każda propozycja spotkania, czy to z ludzmi ode mnie z pracy, czy to ze znajomymi albo rodakami, którzy tu mieszkają kończy sie tak samo: nie ma ochoty, nie będę miała o czym z nimi rozmawiać, albo nie zrozumieć co mówią (a rozumie język na pewno bo oglądamy codziennie lokalną TV).

Żona często powtarza, że do niczego się nie nadaje (znacznie częściej niż jak byliśmy w Polsce). Przyszłośc najczęściej widzi z negatywnej strony: a to się nie uda, a to coś złego na pewno się stanie. I wtedy wogóle przestaje próbować, bo z góry zakłada, że jej się nie uda. Tak min., porzyciła próby napisania pracy magisterskiej - na ostatniej prostej (szkoda zmarnowanego czasu - tymbardziej wiedząc z jaką pasją potrafi o tym opowiadać i ile o tym wie).

Mam wrażenie, że problemem dla niej stanowi także fakt, że mam wyższe od niej wykształcenie - choć wielokrotnie jej powtarzałem, że wykształcenie nie jest dla mnie istotne, że ona jest dla mnie najważniejsza.

Nie jestem ekspertem w dziedzinie psychologii ale to mi wygląda na depresję - zdażają się okresy, że jest dobrze, ale coraz rzadziej.

Pytanie jak jej pomóc? Rodzina jest daleko (bardzo daleko). Myślałem o powrocie i nawet któregoś razu to zaproponowałem, ale myśle, że to nie jest wyjście - bo potem po powrocie będzie się zadręczać, że musieliśmy wrócić i przez to nie zrobię kariery (dokładniej stwierdziła, że powrót nie wchodzi w grę bo potem będę jej wypominał, że przez nią wróciliśmy - czyli jej klasyczne zakładanie, że przyszłość będzie negatywna i będę jej coś wypominał).

Chcę być wsparciem dla żony. Powtarzam jej, że jest dla mnie najważniejsza i że ją kocham. Ale czasami nie daję już rady. Tym bardziej, że ja jestem raczej optymistycznie nastawiony do życia. Jak regagować na jej nastroje? Co mówić, a czego nie powinienem? Czy powinienem się problemami podzielić z rodzicami żony (oni nic nie wiedzą bo przez skype'a żona odgrywa, że wszystko jest OK nawet jak nie jest)?

Na koniec pytanie: czy są jakieś porady dla mnie jako osoby chcącej pomóc osobie z problemami? Jak radzić sobie z tym stresem? Jak zachować cierpliwość i poskromić nerwy?

Będę wdzięczny za wszelką pomoć.

Szanowny Panie,

skoro martwi się Pan o stan partnerki, proponuję zasugerować jej kontakt z psychologiem / psychoterapeutą albo psychiatrą, by dowiedziała się, co warto zrobić, ażeby lepiej się poczuła. Ponieważ mieszka Pan zagranicą, możliwa jest np. konsultacja psychoterapeutyczna / psychologiczna online z wykorzystaniem Skype. Niektóre rzeczy, o których Pan mówi, mogą być objawami depresji. Temat ten musi być jednak zgłębiony w bezpośrednim kontakcie z daną osobą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • SKOCZ DO: 
    Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

  • PODCASTY.jpg

  • Wpisy blogu

    • 0 komentarzy
      Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
       
       
    • 0 komentarzy
      Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
    • 0 komentarzy
      Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
       
       
       
    • 0 komentarzy
      Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
       
       
    • 0 komentarzy
      Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

  • SKOCZ DO:

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  •  
  • Podcasty i filmy o psychologii

  • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

    83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.