Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Wyparcie ze świadomości pewnego przeżycia.


Recommended Posts

Witam. Mam do Państwa pytanie, w ostatnim czasie zaczynam się zastanawiać, czy istnieje możliwość wyparcia ze swojej świadomości, pamięci pewnych zdarzeń, które miały miejsce w dzieciństwie. Chodzi mi konkretnie o to czy dziecko jest w stanie wyrzucić ze swojej pamięci fakt molestowania seksualnego? Ostatnio oglądając pewien film, właśnie o molestowaniu w którym ofiary bardzo szczegółowo opisywał to co je spotkało, zaczęłam się dziwnie czuć, jakby w mojej głowie siedziało coś czego nie chce wypuścić. Od kilku dni mam przez to problemy ze spaniem. Odnoszę chwilami takie wrażenie, że mogło mnie spotkać właśnie coś tak strasznego ale nie chcę tego pamiętać. Dodam, że mam 30 lat i jestem kobietą. Dziękuję za odpowiedź. 

Link to comment
Share on other sites

Dzień Dobry,

wyparcie to jeden ze sposobów obrony siebie przed trudnym, traumatycznym przeżyciem. Ale trzeba też pamiętać o zjawisku "odzyskanych" lub fałszywych wspomnień, które mogą pojawić się w wieku dorosłym pod wpływem specyficznych bodźców. (na przykład jeśli Pani bardzo głęboko emocjonalnie przeżywała ten film.). Jeśli ta sytuacja wpływa negatywnie na Pani życie warto porozmawiać z doświadczonym psychologiem, który pomoże Pani bezpiecznie przyjrzeć się myślom, uczuciom i wspomnieniom.

Konsultacja może odbyć się on-line na platformie OcalSiebie.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.