Skocz do zawartości

Strach przed wymiotami, nudnościami


Polecane posty

Cytat

Witam,
Od już sporej ilości czasu męczy mnie pewna dolegliwość (z różnym natężeniem) i chciałbym w końcu coś z tym zrobić. Mianowicie gdy byłem na 2 roku studiów (czyli około 3 lata temu), przed jednym z egzaminów uczyłem się większą część nocy. Po krótkiej drzemce zacząłem źle się czuć, poczułem mdłości, które ciągle narastały, potem w drodze na uczelnię były na tyle silne, że ledwo utrzymywałem zawartość żołądka. Ustało to kilka minut po rozpoczęciu egzaminu - czyli po prostu zająłem myśli czymś innym. Po tym incydencie miałem jeszcze kilka podobnych przypadków, nie było ich dużo i nie były to tak silne, jednak wciąż nie domyśliłem się wtedy że to ma podłoże psychiczne. Po obronie dyplomu (czyli rok temu) i nie dostaniu się na wybrany kierunek studiów II stopnia, postanowiłem poszukać pracy, a studia ewentualnie wznowić za rok. Początkowo nie było więcej żadnych objawów. Po kilku przebytych rozmowach kwalifikacyjnych i niepowodzeniach, zacząłem odczuwać te ataki co raz częściej. Zaczęło to sprawiać, że co raz trudniej było mi wyjść z domu, aż doszedłem do takiego krytycznego momentu, że wyjście do sklepu było dla mnie trudne (choć były też dni spokojne). Gdy łapało mnie to na zewnątrz, poza domem, to z automatu zaczynałem uciekać do domu. Pracy koniec końców nie zacząłem żadnej, bo bałem się w ogóle iść na rozmowę. Trwało to tak kilka miesięcy, w tej chwili ataki nie są takie częste, a i lepiej sobie nawet z nimi radzę, staram się nie uciekać tylko zwolnić, uspokoić. Postanowiłem w końcu coś z tym zrobić i uważam że jest teraz dobry czas, skoro jestem w stanie jako tako funkcjonować, a kto wie czy to nie wróci kiedyś znowu.
Może się pojawić też pytanie skąd wiadomo czy to na pewno ma podłoże psychiczne, a nie fizyczne? Początkowo tak sądziłem, po jakimś czasie obserwacji tego stanu i jego analizy (notowałem sobie w pamięci, a potem też i w kalendarzu, co i kiedy dokładnie się ze mną działo gdy to się odbywało) wyszło mi po prostu, że coś jest na rzeczy.. :) Do tego gdy uciekałem do domu i już się w nim znajdowałem to dolegliwości "magicznie" ustępowały.. 
Teraz trochę o objawach.. Głównym objawem są nudności i czasem paniczny wręcz strach przed tym że zaraz zwymiotuję. Do tego potliwość, uczucie ciężkości w nadbrzuszu (typu ściskania) i suchość w ustach, która potęguje nudności. Na tą ostatnią znalazłem sobie sposób, że po prostu żuję gumę.. Choć działa ona dla mnie właściwie na chwilę i po chwili znowu suchość wraca. Łatwo poznać po mnie, że mam atak właśnie po tym, że często sięgam po gumy.. :)

Chciałem się dowiedzieć właściwie czym są te ataki. Czy to jest jakiś rodzaj nerwicy, choć czytałem że nerwica bardziej objawia się atakami duszności i bólami w klatce piersiowej, a nie nudnościami. A może to jest emmetofobia? Jak z tym w ogóle walczyć, bo jak widać póki co umiem to trzymać w ryzach, bo ataki są dość rzadkie, ale nie umiem się tego całkowicie pozbyć.

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Szanowny Panie,

objawy, które Pan opisuje, sugerują fobię społeczną, podkreślam jednak, że absolutnie nie da się i nie diagnozuje się na podstawie tekstu na forum, bez rozmowy z daną osobą. Skoro problemy skupiają się wokół problematyki mdłości warto w tej sprawie skonsultować się z lekarzem psychiatrą, który to specjalista wykluczy ogólnomedyczne przyczyny takich dolegliwości i ewentualnie zaleci farmakoterapię. Prawdopodobnie zasugeruje także psychoterapię. Proszę nie zwlekać, nie czekać aż problem utrwali się bądź rozwinie, lecz w miarę możliwości bez zwłoki skonsultować się ze specjalistą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • SKOCZ DO: 
    Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

  • PODCASTY.jpg

  • Wpisy blogu

    • 0 komentarzy
      Jakie metody mogą zwiększyć nasze osiągi wtedy, gdy działania wymagają korzystania z pamięci, związane są z uczeniem się?
       
       
    • 0 komentarzy
      Jak uwolnić się od przymusu, nałogu konsumpcji treści dla dorosłych, w jaki sposób odzyskać wolność.
       
       
    • 0 komentarzy
      Psychologia w praktyce - jak zerwać z nałogiem.
       
    • 0 komentarzy
      Podcast psychologiczny o tym, jak uleczyć złamane serce i mądrze otworzyć się na nowy związek: 
       
    • 0 komentarzy
      Nie mam czasu na niemiłość, a ty? To nie są dobre czasy dla związków. Socjolodzy mówią o epidemii samotności. Psycholodzy alarmują, że żyjemy w kulturze narcyzmu i tym samym toksycznych relacji, w których królują nadużycia, egoizm, kłamstwa i manipulacje. Sytuację pogarsza fakt, że różne środowiska obwiniają się wzajemnie. Jak znaleźć miłość we współczesnym zagmatwanym, zagonionym świecie, w dobie szalejących zmian społecznych - na rynku towarzyskim popsutym przez aplikacje randkowe? Dowiedz się w kursie online: https://ocalsiebie.pl/kurs/ 
       

      Sprawdź kurs online - jak znaleźć miłość: https://ocalsiebie.pl/kurs/
       
      Cierpliwość w poszukiwaniu miłości jest kluczem do znalezienia prawdziwej, głębokiej więzi z drugą osobą. W życiu pełnym pośpiechu i natłoku bodźców łatwo stracić z oczu istotę budowania trwałych relacji. Szukając partnera, który będzie naszym dopełnieniem, warto dać sobie czas na poznanie różnych osób i odkrycie ich prawdziwych wartości. Czasem miłość przychodzi, gdy najmniej się tego spodziewamy, dlatego warto zachować otwarty umysł i serce na każdym etapie tego fascynującego procesu.
      Znalezienie odpowiedniego partnera do związku to nie tylko kwestia przypodobania się komuś czy podobnych zainteresowań. To także zdolność do wzajemnego zrozumienia, akceptacji i wsparcia w trudnych chwilach. Wybierając swojego towarzysza życiowego, warto kierować się nie tylko emocjami, ale także refleksją nad tym, czy nasze wartości, cele i plany życiowe są zgodne. Dobrze dobrany partner potrafi nie tylko uświetnić nasze najlepsze momenty, ale także być oparciem w ciężkich sytuacjach, co czyni naszą relację jeszcze bardziej wartościową.
      Kluczową kwestią w budowaniu udanej relacji jest troska o to każdego dnia. Niezależnie od tego, czy jesteśmy razem od kilku miesięcy czy kilkudziesięciu lat, ważne jest, aby stale pielęgnować więź, rozwijać się razem i szanować potrzeby partnera. Komunikacja, empatia i gotowość do kompromisu to fundamenty trwałego związku, który przetrwa nawet największe burze życiowe. Inwestowanie czasu i wysiłku w budowanie dobrej relacji z partnerem przynosi nie tylko wzajemną satysfakcję, ale także owoce w postaci głębokiej więzi i wspólnego szczęścia dzięki zaspokojeniu ważnych potrzeb psychologicznych. 
       
      Słowa kluczowe: jak stworzyć związek, dobór partnerski, relacje, związki, związek uczuciowy, relacja, gdzie i jak znaleźć partnera, jakiego szukać partnera, jak znaleźć mężczyznę do związku, w jaki sposób znaleźć kobietę do związku, kryteria doboru partnera, poszukiwanie miłości, małżeństwo, narzeczeństwo, relacja partnerka, miłość z prawdziwego zdarzenia, wysokojakościowa relacja, psychologia doboru partnerskiego, psychologia relacji, porady psychologiczne, psycholog online, porady psychologa.


  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.