Skocz do zawartości

Czy dziadka zachowanie to przemoc psychiczna?


MichalSokola

Polecane posty

Witam. Chciałem wam opisać jaka sytuacja mnie spotkała. Nie postarałem się jako student na studiach dziennych  nie zaliczyłem przedmiotu, musiałem powtarzać rok - ale od razu poszedłem do pracy. Zacząłem w miedzy czasie drugi kierunek zaocznie taki który uważałem, że jest bardziej przyszłościowy. Na studiach dziennych nie obroniłem się na czas i zostala mi obrona pracy dyplomowej.
W miedzy czasie moja kuzynka młodsza o rok już skończyła licencjat- zrealizowała wszystko w terminie.
Pojechalem na wies w odwiedziny. Był u mojej cioci dziadek i od razu jak mnie widział.pokazywal lekcewazacy stosunek do mnie.  Powiedział do mnie co ty tutaj robisz.
Powiedziałem że przyjechałem w odwiedziny.
Naskoczyl na mnie dziadek że Agata ( moja kuzynka ) już skończyła szkolen a Ty  .
Ja może glupio odpowiedziałem bo z  racji że została mi tylko obrona odpowiedziałem że ja tez już skończyłem. To dziadek odpowiedział mi na to - taak Ty skończyłeś.
I zapytał się mnie
" A Co Ty robisz ? " .
Ja dziadkowi odpowiedziałem że się uczę to wpadł w szał zaczal stukać ręką o stół  i krzyczał  nie pracujesz , nie uczysz się nic nie robisz !!!
Akurat gdy chodzi o edukację nie postarałem się że nie pozaliczałem wszystkiego w terminie ale pracy takiej zarobkowej nie unikałem i w tym czasie szukałem pracy i też sobie dorabiałem jak tylko mogłem.

Problem polega na tym ze agresja dziadka, zarzuty i uczucie takiego poniżania zapadły mi w pamięci.  I choć wiem ze bezsensu do tego wracać ciągle analizuje co mogłem dziadkowi wtedy odpowiedzieć itd.
Gdy chodzi o pracę zarobkową nie ma sobie nic do zarzucenia bo akurat nigdy takiej pracy nie unikałem i zawsze jak tylko mogłem pracowałem z tym ze tą obronę i licencjat zawaliłem ze mam dopiero teraz obronę i stąd dziadka agresja.

Czy uważacie, że dziadka zachowanie było słuszne czy jest różnica pomiędzy konstruktywną krytyką, normalną rozmową a formą szykanowania drugiej osoby i przemoca psychiczną ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dziadek nie ma racji.Wielu starszych ludzi myśli, że jak są starzy to wszystko im wolno Nawet obrażać bliskich czy sprawiać im przykrość. Do tego nie mają pojęcia,jak teraz życie wygląda.Oczywiście nie wszyscy są tacy. Niektórzy rozumieją potrzeby i problemy młodych,niejednokrotnie pomagając im czy wspierając dobrym słowem. Moja mama ma 83 lata i zrobiła się złośliwa i agresywna. Mi wykrzykuje, że nic tu nie jest moje,nie mam się rządzić itp. Ale remonty domu to my z mężem zrobiliśmy, po jakąkolwiek pomoc to do nas. My mamy jeden pokój,a rodzice dwa. Ostatnio powiedziałam do taty , że nie będę już nic robić,nie będę pomagać mamie w niczym,bo wyzywa mnie i nie ma szacunku. Mój syn na to patrzy i nienawidzi babci. Ojciec też już do mamy odzywa się sporadycznie,bo zaraz wybucha na niego. Nie chce żadnych leków, żeby może trochę się uspokoić,bo uważa, że to jest wina wszystkich dookoła.Pozostało nam szukanie mieszkania, bo tak już żyć się nie da . Tobie proponuję omijać dziadka, jeśli jego zachowanie nie ulegnie zmianie,bo właśnie z mojego doświadczenia wiem,że jakiekolwiek tłumaczenie się czy wyjaśnianie niczego nie zmieni. Szkoda zdrowia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • SKOCZ DO: 
    Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

  • PODCASTY.jpg

  • Wpisy blogu

    • 0 komentarzy
      Podcast psychologiczny o tym, jak uleczyć złamane serce i mądrze otworzyć się na nowy związek: 
       
    • 0 komentarzy
      Nie mam czasu na niemiłość, a ty? To nie są dobre czasy dla związków. Socjolodzy mówią o epidemii samotności. Psycholodzy alarmują, że żyjemy w kulturze narcyzmu i tym samym toksycznych relacji, w których królują nadużycia, egoizm, kłamstwa i manipulacje. Sytuację pogarsza fakt, że różne środowiska obwiniają się wzajemnie. Jak znaleźć miłość we współczesnym zagmatwanym, zagonionym świecie, w dobie szalejących zmian społecznych - na rynku towarzyskim popsutym przez aplikacje randkowe? Dowiedz się w kursie online: https://ocalsiebie.pl/kurs/ 
       

      Sprawdź kurs online - jak znaleźć miłość: https://ocalsiebie.pl/kurs/
       
      Cierpliwość w poszukiwaniu miłości jest kluczem do znalezienia prawdziwej, głębokiej więzi z drugą osobą. W życiu pełnym pośpiechu i natłoku bodźców łatwo stracić z oczu istotę budowania trwałych relacji. Szukając partnera, który będzie naszym dopełnieniem, warto dać sobie czas na poznanie różnych osób i odkrycie ich prawdziwych wartości. Czasem miłość przychodzi, gdy najmniej się tego spodziewamy, dlatego warto zachować otwarty umysł i serce na każdym etapie tego fascynującego procesu.
      Znalezienie odpowiedniego partnera do związku to nie tylko kwestia przypodobania się komuś czy podobnych zainteresowań. To także zdolność do wzajemnego zrozumienia, akceptacji i wsparcia w trudnych chwilach. Wybierając swojego towarzysza życiowego, warto kierować się nie tylko emocjami, ale także refleksją nad tym, czy nasze wartości, cele i plany życiowe są zgodne. Dobrze dobrany partner potrafi nie tylko uświetnić nasze najlepsze momenty, ale także być oparciem w ciężkich sytuacjach, co czyni naszą relację jeszcze bardziej wartościową.
      Kluczową kwestią w budowaniu udanej relacji jest troska o to każdego dnia. Niezależnie od tego, czy jesteśmy razem od kilku miesięcy czy kilkudziesięciu lat, ważne jest, aby stale pielęgnować więź, rozwijać się razem i szanować potrzeby partnera. Komunikacja, empatia i gotowość do kompromisu to fundamenty trwałego związku, który przetrwa nawet największe burze życiowe. Inwestowanie czasu i wysiłku w budowanie dobrej relacji z partnerem przynosi nie tylko wzajemną satysfakcję, ale także owoce w postaci głębokiej więzi i wspólnego szczęścia dzięki zaspokojeniu ważnych potrzeb psychologicznych. 
       
      Słowa kluczowe: jak stworzyć związek, dobór partnerski, relacje, związki, związek uczuciowy, relacja, gdzie i jak znaleźć partnera, jakiego szukać partnera, jak znaleźć mężczyznę do związku, w jaki sposób znaleźć kobietę do związku, kryteria doboru partnera, poszukiwanie miłości, małżeństwo, narzeczeństwo, relacja partnerka, miłość z prawdziwego zdarzenia, wysokojakościowa relacja, psychologia doboru partnerskiego, psychologia relacji, porady psychologiczne, psycholog online, porady psychologa.
    • 0 komentarzy
      Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
       
       
    • 0 komentarzy
      Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
    • 0 komentarzy
      Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
       
       
       


  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

  • SKOCZ DO:

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  •  
  • Podcasty i filmy o psychologii

  • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

    83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.