Jump to content

Czy dziadka zachowanie to przemoc psychiczna?


MichalSokola

Recommended Posts

Witam. Chciałem wam opisać jaka sytuacja mnie spotkała. Nie postarałem się jako student na studiach dziennych  nie zaliczyłem przedmiotu, musiałem powtarzać rok - ale od razu poszedłem do pracy. Zacząłem w miedzy czasie drugi kierunek zaocznie taki który uważałem, że jest bardziej przyszłościowy. Na studiach dziennych nie obroniłem się na czas i zostala mi obrona pracy dyplomowej.
W miedzy czasie moja kuzynka młodsza o rok już skończyła licencjat- zrealizowała wszystko w terminie.
Pojechalem na wies w odwiedziny. Był u mojej cioci dziadek i od razu jak mnie widział.pokazywal lekcewazacy stosunek do mnie.  Powiedział do mnie co ty tutaj robisz.
Powiedziałem że przyjechałem w odwiedziny.
Naskoczyl na mnie dziadek że Agata ( moja kuzynka ) już skończyła szkolen a Ty  .
Ja może glupio odpowiedziałem bo z  racji że została mi tylko obrona odpowiedziałem że ja tez już skończyłem. To dziadek odpowiedział mi na to - taak Ty skończyłeś.
I zapytał się mnie
" A Co Ty robisz ? " .
Ja dziadkowi odpowiedziałem że się uczę to wpadł w szał zaczal stukać ręką o stół  i krzyczał  nie pracujesz , nie uczysz się nic nie robisz !!!
Akurat gdy chodzi o edukację nie postarałem się że nie pozaliczałem wszystkiego w terminie ale pracy takiej zarobkowej nie unikałem i w tym czasie szukałem pracy i też sobie dorabiałem jak tylko mogłem.

Problem polega na tym ze agresja dziadka, zarzuty i uczucie takiego poniżania zapadły mi w pamięci.  I choć wiem ze bezsensu do tego wracać ciągle analizuje co mogłem dziadkowi wtedy odpowiedzieć itd.
Gdy chodzi o pracę zarobkową nie ma sobie nic do zarzucenia bo akurat nigdy takiej pracy nie unikałem i zawsze jak tylko mogłem pracowałem z tym ze tą obronę i licencjat zawaliłem ze mam dopiero teraz obronę i stąd dziadka agresja.

Czy uważacie, że dziadka zachowanie było słuszne czy jest różnica pomiędzy konstruktywną krytyką, normalną rozmową a formą szykanowania drugiej osoby i przemoca psychiczną ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dziadek nie ma racji.Wielu starszych ludzi myśli, że jak są starzy to wszystko im wolno Nawet obrażać bliskich czy sprawiać im przykrość. Do tego nie mają pojęcia,jak teraz życie wygląda.Oczywiście nie wszyscy są tacy. Niektórzy rozumieją potrzeby i problemy młodych,niejednokrotnie pomagając im czy wspierając dobrym słowem. Moja mama ma 83 lata i zrobiła się złośliwa i agresywna. Mi wykrzykuje, że nic tu nie jest moje,nie mam się rządzić itp. Ale remonty domu to my z mężem zrobiliśmy, po jakąkolwiek pomoc to do nas. My mamy jeden pokój,a rodzice dwa. Ostatnio powiedziałam do taty , że nie będę już nic robić,nie będę pomagać mamie w niczym,bo wyzywa mnie i nie ma szacunku. Mój syn na to patrzy i nienawidzi babci. Ojciec też już do mamy odzywa się sporadycznie,bo zaraz wybucha na niego. Nie chce żadnych leków, żeby może trochę się uspokoić,bo uważa, że to jest wina wszystkich dookoła.Pozostało nam szukanie mieszkania, bo tak już żyć się nie da . Tobie proponuję omijać dziadka, jeśli jego zachowanie nie ulegnie zmianie,bo właśnie z mojego doświadczenia wiem,że jakiekolwiek tłumaczenie się czy wyjaśnianie niczego nie zmieni. Szkoda zdrowia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.